Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 23. stavka 2. Zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 109/07) uz suglasnost ministra nadležnog za unutarnje poslove i ministra nadležnog za pomorstvo donosim

PRAVILNIK

O PRIMJENI MJERA I SREDSTAVA PRISILE, ZAUSTAVLjANjU I PREGLEDU SUMNjIVOG PLOVILA, UZAPĆENjU PLOVILA, PRIVREMENOM ZADRŽAVANjU OSOBA, SLUŽBENIM EVIDENCIJAMA I DRUGIM RADNjAMA POTREBNIM ZA POKRETANjE POSTUPKA PROTIV PREKRŠITELjA PROPISA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 153 od 21 studenog 2009)

I. TEMELjNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se način i uvjeti pod kojima ovlaštene osobe Obalne straže Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Obalna straža) u nadzoru i zaštiti prava i interesa Republike Hrvatske na moru primjenjuju odredene mjere i sredstva prisile, zaustavljaju i pregledavaju sumnjiva plovila, uzapćuju plovila, privremeno zadržavaju osobe te vode službene evidencije i provode druge radnje potrebne za pokretanje postupka protiv prekršitelja propisa.
Ovlaštene osobe Obalne straže (u daljnjem tekstu: ovlaštene osobe) primjenjuju odredene mjere i sredstva prisile u obavljanju temeljnih poslova i zadaća u zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu, epikontinentalnom pojasu i na otvorenom moru, a u teritorijalnom moru i unutarnjim morskim vodama Republike Hrvatske prilikom pružanja potpore drugim nadležnim tijelima državne uprave.

Članak 2.

Obalna straža izvršava poslove i zadaće iz svoje nadležnosti u skladu s odredbama Zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske, priznatim pravilima medunarodnog prava mora i drugim propisima koji u Republici Hrvatskoj propisuju nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru.
Obalna straža postupa prema svim pomorskim objektima kao i putnicima na njima, osim prema ratnim i javnim brodovima Republike Hrvatske.
Pod pomorskim objektima, u smislu ovoga Pravilnika, podrazumijevaju se objekti koji su:
- namijenjeni za plovidbu (plovni objekti),
- stalno privezani ili usidreni na moru (plutajući objekti),
- potpuno ili djelomično ukopani u morsko dno ili su položeni na morsko dno (nepomični odobalni objekti).
Putnik je, u smislu ovoga Pravilnika, svaka osoba na plovnom objektu osim djeteta ispod jedne godine života i osoba koje su u bilo kojem svojstvu zaposlene na plovnom objektu.
Prema stranim ratnim i javnim brodovima Obalna straža je ovlaštena izdavati upozorenja i zapovijedi, a sredstva prisile ovlaštena je uporabiti isključivo ako je brod Obalne straže napadnut vatrenim oružjem ili ga se manevrom pokušava potopiti.

Članak 3.

U slučaju kada zatekne osobu koja čini ili je počinila prekršaj kazneno djelo ili koja svojim ponašanjem dovodi ili može dovesti u opasnost osobnu sigurnost, sigurnost drugih osoba ili imovine, ili može dovesti do nastanka drugih štetnih posljedica ovlaštena osoba može tim osobama izdavati zapovijedi kojima se traži odredeno ponašanje, djelovanje ili propuštanje radnje.
Ovlaštena osoba može zapovjediti samo ono ponašanje, djelovanje ili propuštanje radnje koje izravno utječe na sprječavanje protupravnog ponašanja odnosno na izvršenje zadaće i to samo na vrijeme koje je nužno za obavljanje te zadaće.

Članak 4.

Upozorenja i zapovijedi mogu se dati usmeno, pisano, svjetlosnim ili zvučnim znakom ili signalom ili znacima medunarodnog signalnog kodeksa ili na drugi pogodan način, a moraju biti razumljiva i kratka.
Ovlaštena osoba upozorit će osobu kojoj izdaje zapovijed da će u slučaju odbijanja nepostupanja po zapovijedi uporabiti sredstva prisile.
Ovlaštena osoba nije dužna upozoriti osobe ili plovilo prije uporabe sredstava prisile kada su ispunjeni propisani uvjeti ako bi isticanje upozorenja dovelo u pitanje izvršenje službene zadaće.

II. MJERE I SREDSTVA PRISILE

Članak 5.

Ako upozorenja i zapovijedi nisu dovoljne za sprječavanje protupravnog ponašanja ili uspješno izvršenje poslova i zadaća Obalne straže, ovlaštena osoba može radi svladavanja otpora i sprječavanja bijega prekršitelja ili odbijanja napada na svoj ili život drugih osoba, uporabiti sljedeća sredstava prisile:
a) tjelesnu snagu,
b) sredstva za vezivanje osoba,
c) manevar za zaustavljanje plovila,
d) vatreno oružje.

Članak 6.

Ovlaštena osoba obvezna je primijeniti najblaže sredstvo prisile koje jamči uspjeh, na način da intenzitet uporabljene sile bude razmjeran povrijeđenom državnom interesu, odnosno povredi vrednota zaštićenih Ustavom i zakonima Republike Hrvatske.
Sredstva prisile se s posebnim obzirom primjenjuju prema djetetu, osobi čije je kretanje znatno otežano, trudnici u vidljivom stanju trudnoće te osobi koja je očigledno bolesna.

a) Uporaba tjelesne snage

Članak 7.

Uporabom tjelesne snage smatra se udarac, zahvat i druge borilačke vještine obrane ili napada prema osobama koje svojim ponašanjem onemogućuju izvršenje službene zadaće ili napadaju ovlaštenu osobu.
Ovlaštena osoba može primijeniti tjelesnu snagu kada službenu radnju ne može obaviti na drugi način, i to u svrhu;
- odbijanja napada na sebe ili druge osobe,
- sprječavanja napada i nanošenja ozljeda drugim osobama,
- svladavanja otpora osoba koje se protive provodenju službene radnje, odnosno izdanom upozorenju ili zapovijedi.
Ovlaštena osoba dužna je prestati s uporabom tjelesne snage kad prestane napad ili otpor.

Članak 8.

Otporom se, u smislu ovoga Pravilnika, smatra svako suprotstavljanje upozorenju ili zapovijedi ovlaštene osobe izdanoj u cilju izvršavanja službene zadaće, udaljavanja osobe ili plovila s mjesta dogadaja, privremenog ograničenja kretanja, privođenja ili zadržavanja i radi obavljanja drugih poslova koji su u nadležnosti Obalne straže.
Otpor može biti aktivan i pasivan.
Aktivan otpor postoji kada osoba pruža otpor uporabom oružja, oruđa, drugih predmeta ili tjelesnom snagom i na taj način onemogućuje ovlaštenu osobu u obavljanju zadataka. Aktivnim otporom smatra se i poticanje na otpor.
Pasivni otpor postoji kada osoba ne postupi po zapovijedi upozorenju ili se stavi u takav položaj koji onemogućuje ovlaštenoj osobi izvršenje službene zadaće (legne, klekne, uhvati se za drugu osobu ili neki predmet i sl.).

b) Uporaba sredstava za vezivanje

Članak 9.

Uporaba sredstava za vezivanje je ograničavanje pokretljivosti tijela, naročito ruku i/ili nogu, u pravilu metalnim lisicama, a iznimno i drugim prikladnim sredstvom (remen, uže i sl.), osobe koja pruža otpor, pokušava napasti, pobjeći ili se samoozlijediti, odnosno ozlijediti drugu osobu.
Ovlaštena osoba uporabit će sredstva iz stavka 1. ovoga članka na način da sredstvo za vezivanje ne nanese nepotrebne tjelesne ozljede vezanoj osobi.
Ovlaštena osoba ne smije jednim sredstvom za vezivanje istovremeno vezati dvije osobe različitog spola.

c) Manevar za zaustavljanje plovila

Članak 10.

Kada plovilo, kojem je upućen poziv za zaustavljanje ne stane, brod Obalne straže ovlašten je manevrirati na način kojim će prisiliti sumnjivo plovilo da se zaustavi.
Nakon što se plovilo na poduzeti manevar ne zaustavi, brod Obalne straže započet će progon plovila.
Zapovjednik broda Obalne straže dužan je o započetom progonu odmah izvijestiti Operativno središte Obalne straže (u daljnjem tekstu: Operativno središte).
Ako je progon plovila započeo u unutarnjim morskim vodama teritorijalnom moru Republike Hrvatske, Operativno središte o tome će izvijestiti Operativno-komunikacijski centar Ministarstva unutarnjih poslova.

d) Uporaba vatrenog oružja

Članak 11.

Vatreno oružje može se uporabiti prema sumnjivom plovilu i/ili prema osobama. Ovlaštenoj osobi dopuštena je uporaba vatrenog oružja ako primjena drugih sredstava prisile nije učinkovita i ne jamči uspjeh.

Članak 12.

Vatreno oružje prema sumnjivom plovilu može se uporabiti samo po odobrenju i zapovijedi zapovjednika broda Obalne straže.
Ovlaštena osoba može otvoriti vatru i bez upozorenja i izravno po plovilu koje vatrenim oružjem napadne brod Obalne straže ili ga manevrom pokušava potopiti.

Članak 13.

Vatreno oružje može se uporabiti prema plovilu koje se ne zaustavi na zapovijed za zaustavljanje upućenu vidljivim signalom ili uporabom sredstava veze.
Znak za zaustavljanje plovila daje se vidljivim svjetlosnim i zvučnim signalima ili znacima medunarodnog signalnog kodeksa, na udaljenosti koja omogućuje da se s plovila kojem je upućen može vidjeti, odnosno ćuti.
Prije izdavanja zapovijedi o zaustavljanju plovila, ovlaštena osoba dužna je utvrditi zemljopisnu poziciju plovila određivanjem koordinata.

Članak 14.

Ovlaštena osoba može uporabiti vatreno oružje protiv plovila koje pokušava pobjeći radi njegova zaustavljanja ako nije postupilo po nesumnjivo primljenoj zapovijedi za zaustavljanje.
Zapovjednik broda Obalne straže zapovjedit će otvaranje vatre i kada postoji mogućnost da progonjeno plovilo uplovi u teritorijalno more druge države.
Ovlaštena osoba s broda ili zrakoplova Obalne straže najprije ispaljuje dva uzastopna manevarska hica u zrak, a ako se plovilo ni tada ne zaustavi, ispaljuje bojevi hitac, po mogućnosti svijetleći, ispred njegova pramca.
Ako brod zrakoplov Obalne straže ne raspolaže manevarskim streljivom, ovlaštena osoba može ispred pramca plovila ispaliti jedno svjetleće bojevo zrno, a ako se ni tada ne zaustavi, ispaljuje još jedno svjetleće bojevo zrno preko plovila.
: