Na temelju članaka 1. i 4. Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Komisije europskih zajednica o pravilima za suradnju u vezi s financijskom pomoći Europske komisije Republici Hrvatskoj i provedbe pomoći u okviru komponenteV. (IPARD) Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) ("Narodne novine - međunarodni ugovori" br. 10/08), ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi
PRAVILNIK
O PROVEDBI MJERE 101 I MJERE 103 UNUTAR IPARD PROGRAMA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 10 od 24 siječnja 2011, 116/11)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Pravilnikom se utvrđuju način i uvjeti vezani uz provedbu Mjere 101 - Ulaganja u poljoprivredna gospodarstva u svrhu restrukturiranja i dostizanja standarda Zajednice (u daljnjem tekstu: Mjera 101) i Mjere 103 - Ulaganja u preradu i trženje poljoprivrednih i ribljih proizvoda u svrhu restrukturiranja tih aktivnosti i dostizanja standarda Zajednice (u daljnjem tekstu: Mjera 103) unutar IPARD programa.
Članak 2.
(1) Upravna direkcija IPARD programa za Republiku Hrvatsku je Uprava za ruralni razvoj/Upravna direkcija SAPARD/IPARD programa (u daljnjem tekstu: Upravna direkcija), Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), u skladu s odredbom članka 16. Uredbe o opsegu i sadržaju odgovornosti te ovlastima tijela nadležnih za upravljanje Instrumentom pretpristupne pomoći (IPA) ("Narodne novine" br. 34/08, 77/10).
(2) Operativnu provedbu IPARD programa u Republici Hrvatskoj obavlja Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja).
Članak 3.
U smislu ovoga Pravilnika definiraju se sljedeći pojmovi:
- "Projekt" je cjelokupna, sveobuhvatna investicijska aktivnost nekog korisnika, koji se sastoji od prihvatljivog i neprihvatljivog dijela za sufinanciranje iz IPARD programa.
- "Ulaganje" je prihvatljivi dio projekta navedenog u alineji 1. ovoga članka za koji se traži potpora putem natječaja raspisanog na temelju odredaba ovoga Pravilnika.
- "Podnositelj" je svaka fizička ili pravna osoba koja podnosi prijavu temeljem natječaja za dodjelu sredstava iz IPARD programa.
- "Korisnik" je svaka fizička ili pravna osoba koja s Agencijom za plaćanja potpiše Ugovor o dodjeli sredstava iz IPARD programa u (daljnjem tekstu IPARD Ugovor).
- "Početak ulaganja" u smislu ispunjavanja općih i specifičnih kriterija prihvatljivosti je dan podnošenja prijave na natječaj iz članka 42. stavka 1. ovoga Pravilnika.
- "Kraj ulaganja" u smislu ispunjavanja općih i specifičnih kriterija prihvatljivosti je dan podnošenja Zahtjeva za isplatu iz članka 47. stavka 3. ovoga Pravilnika.
- "Restrukturiranje" trajnih nasada je provođenje niza agrotehničkih i pomotehničkih mjera, unutar postojećih površina kojima se rekonstruira ili zamjenjuje postojeći nasad, a sve s ciljem unapređenja proizvodnje i poboljšanja kvalitete.
II. CILjEVI
Članak 4.
(1) Ciljevi unutar Mjere 101: dostizanje standarda Europske zajednice (u daljnjem tekstu: Zajednice) koji se odnose na zaštitu okoliša, javnog zdravstva (zdravstvena ispravnost hrane i kakvoća hrane), zdravlja životinja i bilja, dobrobiti životinja i sigurnosti na radu; modernizacija proizvodnih sustava s ciljem smanjenja zagađenja okoliša kroz poljoprivrednu proizvodnju; poboljšanje općih uvjeta u proizvodnji primarnih poljoprivrednih proizvoda; poboljšanje kvalitete proizvoda; smanjenje troškova proizvodnje i povećanje konkurentnosti poljoprivrednika prilikom budućeg ulaska na otvoreno tržište Zajednice; jačanje konkurentnosti na unutarnjem tržištu otvaranjem novih tržišnih mogućnosti za poljoprivredne proizvode.
(2) Ciljevi unutar Mjere 103: prilagođavanje poljoprivrednih i ribarskih kapaciteta za preradu kako bi udovoljili minimalnim standardima Zajednice koji se odnose na higijenu, javno zdravstvo (zdravstvena ispravnost hrane i kakvoća hrane), dobrobit životinja, sigurnost na radu te zaštitu okoliša; unapređenje u području gospodarenja životinjskim nusproizvodima kroz ulaganja u sabirne centre za životinjski otpad; poboljšanje pristupa kapacitetima za preradu i otvaranje novih prodajnih kanala za primarne proizvođače u poljoprivrednom i ribarskom sektoru; unapređenje prerade i trženja primarnih poljoprivrednih i ribarskih proizvoda; pojednostavljivanje natjecanja na domaćem tržištu uvođenjem novih tehnologija i inovacija; otvaranje novih tržišnih mogućnosti s naglaskom na usklađivanje sa standardima Zajednice.
III. MJERE, ULAGANjA I UVJETI
A. Dozvoljena ulaganja i specifični kriteriji za Mjeru 101
Članak 5.
Korisnici sredstava IPARD programa u sklopu ove mjere su poljoprivredna gospodarstva u skladu s člankom 3. Zakona o poljoprivredi ("Narodne novine" br. 149/09), upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i obveznici PDV-a, 100% u privatnom ili do 25% u državnom vlasništvu, odnosno u vlasništvu jedinica lokalne i/ili regionalne (područne) samouprave ili Grada Zagreba.
Članak 6.
Ulaganja unutar Mjere 101 dozvoljena su za sektore: sektor mljekarstva; sektor govedarstva; sektor svinjogojstva; sektor peradarstva; sektor jaja; sektor voća i povrća (isključujući gljive), te sektor žitarica i uljarica.
Članak 7.
(1) Dozvoljena ulaganja u sektoru mljekarstva na poljoprivrednom gospodarstvu su:
a) ulaganje u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje objekata za držanje muznih krava, i/ili mliječnih ovaca i/ili mliječnih koza i ostala ulaganja kako je navedeno u PriloguIV. f ovoga Pravilnika,
b) ulaganje u izgradnju i/ili rekonstrukciju skladišnih kapaciteta za stajski gnoj uključujući opremu za rukovanje i korištenje stajskog gnoja i ostala ulaganja kako je navedeno u PriloguIV. f ovoga Pravilnika,
c) ulaganja u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje građevina za obradu otpadnih voda, popratnih energetskih objekata, uključujući uređaje za obradu otpadnih voda i opremu za sprečavanje onečišćenja zraka i ostala ulaganja kako je navedeno u PriloguIV. f ovoga Pravilnika,
d) ulaganja u izgradnju i/ili opremanje bioplinskih postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (gnojiva i drugog organskog otpada) na farmi i ostala ulaganja kako je navedeno u PriloguIV. f ovoga Pravilnika.
(2) Specifični kriteriji prihvatljivosti za sektor mljekarstva su:
a) da bi ostvario pravo na ulaganja iz stavka 1. točke a) ovoga članka
1. korisnik mora imati na kraju ulaganja kapacitet za držanje:
- najmanje 20, a najviše 150 muznih krava, ukoliko se ulaganje provodi u držanje muznih krava ili
- najmanje 50, a najviše 350 mliječnih ovaca, ukoliko se ulaganje provodi u držanje mliječnih ovaca ili
- najmanje 50, a najviše 350 mliječnih koza, ukoliko se ulaganje provodi u držanje mliječnih koza
b) podnositelj koji u trenutku prijave ima više od maksimalnog kapaciteta jedne od vrsta životinja (150 muznih krava ili 350 mliječnih ovaca ili 350 mliječnih koza) dozvoljena su isključivo ulaganja navedena u točkama b) i d) iz stavka 1. ovoga članka,
c) korisnik mora zadovoljavati EU standarde na kraju ulaganja u pogledu zahtjeva za sirovo mlijeko u skladu s odredbama Pravilnika o higijeni hrane životinjskog podrijetla ("Narodne novine" br. 99/07 i 28/10),
d) korisnik mora zadovoljiti EU standarde na kraju ulaganja koji se odnose na zbrinjavanje gnojiva i to na način da:
- ukupna količina