Na temelju članka 66. stavka 5. Zakona o radu ("Narodne novine", broj 38/95, 54/95 i 65/95) ministar rada i socijalne skrbi uz suglasnost ministra zdravstva donosi
PRAVILNIK
O STJECANjU PRAVA NA DOPUST DO SEDME GODINE DJETETOVA ŽIVOTA I NA RAD S POLOVICOM PUNOG RADNOG VREMENA ZBOG NjEGE DJETETA S TEŽIM SMETNjAMA U RAZVOJU
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 47 od 12 lipnja 1996)
Članak 1.
Ovim se pravilnikom propisuju uvjeti i postupak za stjecanje prava roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju (u daljnjem tekstu: teže hendikepirano dijete) na dopust za njegu djeteta do sedme godine djetetova života i prava na rad s polovicom punog radnog vremena, te način i obračun isplate naknade plaće za korištenje tih prava.
Članak 2.
(1) Težina hendikepa ocijenjuje se za dijete kod kojeg postoji ometenost u psihičkom ili fizičkom razvoju iz članka 15. Pravilnika o sastavu i radu stručnih komisija kao organa vještačenja u postupku za ostvarivanje prava i drugih oblika socijalne zaštite, o sadržaju medicinske i druge dokumentacije, te o vrstama i stupnju ometenosti u psihičkom ili fizičkom razvoju djece i omladine ("Narodne novine" br. 12/84).
(2) Težim hendikepom u smislu stavka 1. ovoga članka smatraju se psihička ili fizička oštećenja funkcija organa ili organskih sustava takvog stupnja zbog kojeg dijete ne može samostalno izvoditi aktivnosti primjerene kronološkoj dobi, već je ovisno o pomoći druge osobe u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti, kao što su:
- oblačenje i svlačenje;
- obavljanje osnovnih životnih potreba (hranjenje, kontrola mokrenja i stolice);
- pokretanja tijela - kada im to nije moguće ni uz pomoć ortopedskih pomagala;
- korištenje tehničke opreme ili lijekova o kojima ovisi održavanje života;
- korištenje specijalne dijete koju, s obzirom na dob i na pokretljivost moraju pripremati ili davati roditelji; i
- druge aktivnosti koje ne može obavljati bez nečije pomoći.
(3) Teži hendikep utvrđuju stručne komisije za davanje nalaza i mišljenja u postupku - za ostvarivanje prava i drugih oblika socijalne zaštite iz članka 82. stavka 1. Zakona o socijalnoj zaštiti ("Narodne novine" br. 10/91 - pročišćeni tekst i 19/91).
Članak 3.
(1) Pravo na dopust do sedme godine djetetova života ili pravo na rad s polovicom punog radnog vremena može ostvariti samo jedan od roditelja pod uvjetom da su oba roditelja u radnom odnosu s punim radnim vremenom, te roditelj koji sam brine i njeguje teže hendikepirano dijete.
(2) Jedno od prava iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti i jedan zaposleni roditelj pod uvjetom da drugi roditelj koji nije zaposlen nije u mogućnosti zbog svog psihofizičkog stanja pružati potrebnu njegu teže hendikepiranom djetetu.
(3) Nemogućnost roditelja za pružanje potrebne njege teže hendikepiranom djetetu utvrđuju stručne komisije iz članka 2. stavka 3. ovoga pravilnika.
(4) Izuzetno, jedan zaposleni roditelj može ostvariti jedno od prava iz stavka 1. ovoga članka za vrijeme dok je drugi roditelj koji nije zaposlen na odsluženju vojnog roka ili služi u pričuvnom sastavu, ili se nalazi u pritvoru ili na izdržavanju kazne zatvora duže od 30 dana, odnosno ta prava može ostvariti otac dok je majka na obveznom porodnom dopustu.
Članak 4.
(1) Jedno od prava iz članka 3. ovog pravilnika roditelj ne može ostvariti dok koristi pravo na rad s polovicom punog radnog vremena po drugoj osnovi.
(2) Jedno od prava iz članka 3. ovoga pravilnika ne može ostvariti roditelj teže hendikepiranog djeteta, odnosno prestaje mu to pravo za vrijeme dok je dijete stalno ili tjedno smješteno u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi ili ustanovi socijalne skrbi, odnosno ako je dijete smješteno u ustanovu društvene brige o djeci predškolske dobi ili odgoja i obrazovanja gdje ima smještaj svakodnevno duže od osam sati.
(3) Izuzetno od stavka 2. ovoga članka samohrani roditelj koji je obavezan raditi drugu smjenu, ima pravo na rad s polovicom punog radnog vremena, odnosno ne prestaje mu to pravo iako je dijete smješteno u odgovarajućoj ustanovi socijalne skrbi, društvene brige o djeci predškolske dobi ili odgoja i obrazovanja sakodnevno duže od osam sati.
Članak 5.
Pravo na rad s polovicom punog radnog vremena pod uvjetom iz članka 2., a u skladu s člankom 3. i 4. ovoga pravilnika može ostvariti i roditelj punoljetnog djeteta nad kojim je produženo roditeljsko pravo, kao i roditelj punoljetnog djeteta nad kojim nije produženo roditeljsko pravo, ako je teži hendikep postojao prije punoljetnosti djeteta.
Članak 6.
(1) Postupak za ostvarivanje prava iz članka 3. ovoga pravilnika pokreće na zahtjev roditelja centar za socijalni rad nadležan prema prebivalištu, odnosno boravištu roditelja.
(2) U postupku iz stavka 1. ovoga članka centar za socijalni rad primjenjuje odredbe Zakona o općem upravnom postupku i metode socijalnog i drugog stručnog rada.
Članak 7.
(1) Centar za socijalni rad donosi i dostavlja stručnoj komisiji u prvom stupnju zaključak za utvrđivanje zdravstvenog stanja i sposobnosti djeteta uz koji prilaže već postojeću medicinsku i drugu dokumentaciju, te socijalno anamnestičke podatke i dokument "Nalaz i mišljenje" stručne komisije koja je utvrdila ometenost u psihičkom ili fizičkom razvoju.
(2) Stručna komisija u prvom stupnju ispituje i ocjenjuje da li na temelju zaprimljene dokumentacije iz stavka 1. ovog članka može dati ocjenu o zdravstvenom stanju djeteta i težini hendikepa s obzirom na njen sadržaj i vremensko razdoblje od izdavanja dokumenta