Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 18. stavaka 4. i 5. i članka 34. Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda ("Narodne novine" broj 149/09) ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi

PRAVILNIK

O TRŽIŠNIM STANDARDIMA ZA VOĆE I POVRĆE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 77 od 19 lipnja 2010, 59/11, 142/11, 154/11)

TEMELjNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se tržišni standardi za voće i povrće, uvjeti i način provođenja kontrole usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima, izvješćivanja o usklađenosti voća i povrća s propisanim tržišnim standardima, detaljan način i postupak provedbe inspekcijskog nadzora te mjere i radnje inspektora.

Članak 2.

Odredbe ovoga Pravilnika odnose se na voće i povrće iz DodatkaI. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

Definicije

Definicije

Članak 3.

U smislu ovoga Pravilnika pojedini izrazi imaju sljedeće značenje:
1. Voće su plodovi voćaka i drugih voćnih vrsta navedeni u DodatkuI. ovoga Pravilnika.
2. Povrće su plodovi ili drugi jestivi dijelovi povrtnih biljaka navedeni u DodatkuI. ovoga Pravilnika.
3. Ministarstvo nadležno za poljoprivredu (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) jest tijelo nadležno za uspostavu tržišnih standarda za voće i povrće te kontrolu i inspekcijski nadzor usklađenosti voća i povrća s tim standardima.
4. Proizvođač je pravna ili fizička osoba čiji je posjed smješten na teritoriju Republike Hrvatske i koja obavlja djelatnost poljoprivrede.
5. Posjednik je pravna ili fizička osoba koja fizički posjeduje voće i povrće iz DodatkaI.
6. Prvi stupanj prerade je prerada voća i povrća u drugi proizvod iz DodatkaI. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Čišćenje i pranje, rezanje, sušenje i pakiranje svježih proizvoda s namjerom prodaje ne smatra se prvim stupnjem prerade.
7. Pretpakovina je proizvod koji se sastoji od voća i povrća i ambalaže u koju je ono zapakirano prije nego što je stavljeno na tržište, bilo da ambalaža u potpunosti ili samo djelomično zatvara voće i povrće, ali u svakom slučaju na takav način da sadržaj ne može biti promijenjen bez otvaranja ili vidne promjene ambalaže. Zaštitno pakiranje ne smatra se pretpakovinom.
8. Komercijalni tip proizvoda je tip voća ili povrća koji je specifičan po svojem izgledu, namjeni ili drugom trgovačkom obilježju.
9. Ugovor na daljinu je ugovor sklopljen između trgovca i potrošača u okviru organizirane prodaje proizvoda ili organiziranog obavljanja usluga trgovca koji, u vrijeme sklapanja ugovora, za potrebe sklapanja takvih ugovora isključivo koristi jedno ili više sredstava daljinske komunikacije.
10. Stavljanje na tržište je držanje s ciljem prodaje, ponude za prodaju, opskrbe ili prijenosa voća i povrća na treće osobe s ciljem komercijalnog korištenja uz naknadu ili bez nje.
11. Proizvodno područje je teritorij Republike Hrvatske.
12. Treće zemlje su sve zemlje koje nisu članice Europske unije.
13. UNECE standard je međunarodni standard koji je odobren od strane Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu, United Nations Economic Commission for Europe (u daljnjem tekstu: UNECE).
14. Kontrola usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima je provjera usklađenosti voća i povrća s propisanim tržišnim standardima.
15. Uvoz je svako unošenje pošiljaka voća i povrća iz trećih zemalja na carinsko područje Republike Hrvatske pri kojem se podnosi jedinstvena carinska deklaracija, osim unošenja radi provoza.
16. Izvoz je svako iznošenje voća i povrća iz carinskog područja Republike Hrvatske pri kojem se podnosi carinska deklaracija za izvoz.
17. Potvrda o usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima (u daljnjem tekstu: potvrda o usklađenosti) je isprava kojom nadležni inspektor potvrđuje da je voće ili povrće usklađeno s tržišnim standardima propisanima ovim Pravilnikom.
18. Međunarodno priznata potvrda o usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima (u daljnjem tekstu: međunarodna potvrda o usklađenosti) je za:
(a) zemlje članice Europske unije, certifikat o usklađenosti s tržišnim standardima za voće i povrće Europske unije (u daljnjem tekstu: EU certifikat) ili certifikat o usklađenosti s tržišnim standardima za voće i povrće Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (u daljnjem tekstu: OECD certifikat) koji je izdalo ovlašteno tijelo zemlje izvoznice navedeno u Tablici 1. iz DodatkaV. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika;
(b) treće zemlje, OECD certifikat koji je izdalo ovlašteno tijelo zemlje izvoznice navedene u Tablici 2. iz DodatkaV. ovoga Pravilnika.

POSEBNE ODREDBE

Članak 4.

(1) Opći i posebni tržišni standardi za voće i povrće:
a) utvrđuju se vodeći posebno računa o:
- specifičnosti određenog proizvoda,
- potrebi osiguravanja uvjeta za neometanu prodaju tih proizvoda na tržištu,
- interesu potrošača da dobiju odgovarajuće i jasne informacije o voću i povrću, uključujući informacije o zemlji podrijetla, klasi i, gdje je prikladno, sorti (ili komercijalnom tipu) proizvoda, i
- preporukama UNECE-a za voće i povrće;
b) vezani su posebno uz kvalitetu, klasiranje, masu, određivanje veličine, pakiranje, umatanje, skladištenje, prijevoz, prezentiranje, trženje, podrijetlo i označavanje.
(2) Posjednik smije izložiti, nuditi na prodaju, isporučiti ili staviti na tržište voće i povrće samo ako je ono u skladu s tržišnim standardima. Posjednik je odgovoran za ispunjavanje tih standarda.
(3) Voće i povrće na koje se ne primjenjuju posebni tržišni standardi iz članka 6. ovoga Pravilnika mora biti u skladu s općim tržišnim standardima. Ako posjednik voća i povrća može dokazati da je ono u skladu s nekim od standarda UNECE-a, smatrat će se da je voće i povrće usklađeno s općim tržišnim standardima.

Opći tržišni standard

Članak 5.

(1) Voće i povrće iz DodatkaI. ovoga Pravilnika namijenjeno prodaji u svježem stanju može se staviti na tržište samo ako udovoljava općem tržišnom standardu.
(2) Opći tržišni standard iz stavka 1. ovoga članka propisan je u DodatkuII., koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(3) Opći tržišni standard primjenjuje se na stavljanje na tržište svježeg voća i povrća, uključujući uvoz i izvoz.

Posebni tržišni standardi

Članak 6.

(1) Posebnim tržišnim standardima, kod stavljanja na tržište u svježem stanju, mora udovoljavati sljedeće voće i povrće:
(a) agrumi (limun, mandarina, naranča),
(b) banana
(c) breskva i nektarina,
(d) jabuka,
(e) jagoda,
(f) kivi,
(g) kruška,
(h) stolno grožđe,
(i) paprika,
(j) rajčica,
(k) salata, kudrava i širokolisna endivija.
(2) Posebni tržišni standardi propisani su u DodatkuIII. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

Iznimke od primjene općeg i posebnih tržišnih standarda

Članak 7.

(1) Iznimno od odredbe članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika, tržišni standardi ne primjenjuju se na voće i povrće:
- koje je namijenjeno industrijskoj preradi, za hranu za životinje ili za drugu namjenu koja nije za hranu i ako je na njemu jasno naznačeno: "namijenjeno preradi" ili: "za hranu za životinje" ili je naznaka dana u vidu drugog izričaja istog značenja;.
- ako ih na svom gospodarstvu proizvođač predaje ili prodaje potrošaču za njegove osobne potrebe;
- koji su pranjem, čišćenjem i rezanjem postali "pripremljeni za potrošnju" ili "pripremljeni za kuhanje".
(2) Iznimno od odredbe članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika, unutar proizvodnog područja, tržišni standardi ne primjenjuju se za voće i povrće:
- koje je proizvođač prodao ili isporučio u objekt za doradu i pakiranje ili u objekt za skladištenje ili otpremio sa gospodarstva u takve objekte; i
- koje je otpremljeno iz objekata za skladištenje u objekte za doradu i pakiranje,
pod uvjetom da postoji dokaz o njihovoj namjeni ili vidljivo obilježje koje nedvojbeno ukazuje na njihovu namjenu.
(3) Iznimno od odredbe članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika u pogledu posebnih tržišnih standarda, svježe voće i povrće koje nije Ekstra klase u fazi nakon otpreme, može pokazati neznatni gubitak svježine i turgora uslijed dozrijevanja.
(4) Posjednik mora voditi evidenciju o proizvodima iz stavka 1. podstavka 1. i stavka 2. ovoga članka.
(5) Proizvodi iz stavka 1. podstavka 1. i stavka 2. ovoga članka moraju:
- ispunjavati uvjete u odnosu na njihovu namjenu korištenja;
- se držati fizički odvojeno od proizvoda na koje se primjenjuju tržišni standardi.

Označavanje voća i povrća

Članak 8.

(1) Propisani podaci iz DodatkaII. i DodatkaIII. ovoga Pravilnika moraju se prikazati čitko i uočljivo na jednoj strani pakiranja, bilo da su neizbrisivo otisnuti neposredno na pakiranje ili na etiketu koja je sastavni dio pakiranja ili je prilijepljena na pakiranje.
(2) Za voće i povrće koje se otprema u rasutom stanju i utovaruje neposredno na prijevozno sredstvo, propisani podaci iz stavka 1. ovoga članka moraju