Na temelju članka 142. stavka 1. Zakona o zračnom prometu ("Narodne novine" broj 69/09), ministar mora, prometa i infrastrukture donosi
PRAVILNIK
O UTVRĐIVANjU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ZRAKOPLOVNOG OSOBLjA I UVJETIMA KOJIMA MORA UDOVOLjAVATI PODUZETNIK KOJI OBAVLjA LIJEČNIČKE PREGLEDE ZRAKOPLOVNOG OSOBLjA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 31 od 10 marta 2010, 110/11)
Područje primjene
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i način obavljanja liječničkih pregleda radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja, uvjeti kojima mora udovoljavati poduzetnik za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja, uvjeti i način stjecanja, produljenja i obnavljanja važenja svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti (u daljnjem tekstu: svjedodžba), način vođenja evidencije obavljenih liječničkih pregleda, evidencija izdanih svjedodžbi i način čuvanja medicinske dokumentacije.
Pojmovi i kratice
Članak 2.
(1) Pojmovi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
(a) imatelj dozvole: osoba koja posjeduje dozvolu za obavljanje određenih stručnih poslova u zrakoplovstvu;
(b) imatelj svjedodžbe: osoba koja posjeduje valjanu svjedodžbu određene kategorije zdravstvene sposobnosti;
(c) kabinska posada: članovi posade zrakoplova koji obavljaju poslove što im ih, u interesu sigurnosti putnika, odredi operator ili zapovjednik zrakoplova, ali nisu članovi letačke posade;
(d) kandidat: osoba koja pristupi liječničkom pregledu radi stjecanja svjedodžbe;
(e) nadležno tijelo: Agencija za civilno zrakoplovstvo;
(f) obnavljanje važenja svjedodžbe: postupak koji se provodi nakon isteka važenja svjedodžbe;
(g) poduzetnik: svaka fizička ili pravna osoba, bilo da ostvaruje profit ili ne, ili svako službeno tijelo, bilo da ima pravnu sposobnost ili nema;
(h) povlastice dozvole i/ili ovlaštenja: ovlasti koje proizlaze iz određene dozvole i/ili ovlaštenja;
(i) produljenje važenja svjedodžbe: postupak koji se provodi unutar 45 dana prije isteka važenja svjedodžbe;
(j) psihoaktivne supstance: alkohol, opioidi, kanaboidi, sedativi i hipnotici, kokain, drugi psihostimulansi, halucinogeni, isparljiva otapala, (kava i duhanski proizvodi su isključeni);
(k) suspenzija svjedodžbe: privremeno oduzimanje svjedodžbe.
(2) Kratice koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
(a) AMC (Aeromedical Center): zrakoplovno medicinski centar kao pravna ili dio pravne osobe koji obavlja zdravstvenu djelatnost, te udovoljava propisanim uvjetima za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja svih kategorija zdravstvene sposobnosti, a koju za obavljanje tih poslova ovlasti Agencija za civilno zrakoplovstvo;
(b) AME (Authorised Medical Edžaminer): zrakoplovno-medicinski ispitivač, koji obavlja zdravstvenu djelatnost, te udovoljava propisanim uvjetima za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja, a koju za obavljanje tih poslova ovlasti Agencija za civilno zrakoplovstvo;
(c) AMS (Aeromedical Section): zrakoplovno medicinska sekcija u Agenciji za civilno zrakoplovstvo, u sastavu jednog ili više liječnika kvalificiranih i licenciranih za obavljanje zdravstvene djelatnosti, te završenom obukom iz zrakoplovne medicine i s najmanje 10 godina iskustva u zrakoplovnoj medicini, koji su posebno ovlašteni za obavljanje poslova određenih ovim Pravilnikom.
Zrakoplovno osoblje
Članak 3.
(1) Zrakoplovnim osobljem koje u skladu sa ovim Pravilnikom podliježe liječničkim pregledima i procjeni zdravstvene sposobnosti smatraju se:
a) članovi letačke posade: piloti aviona, helikoptera, zračnih brodova, zrakoplova s pogonjenim uzgonom, jedrilica, slobodnih balona, navigatori leta i inženjeri leta;
b) osoblje kontrole zračnog prometa: kontrolori zračnog prometa i studenti kontrolori zračnog prometa;
c) padobranci, piloti mikrolakih zrakoplova, piloti parajedrilica i ovjesnih jedrilica.
(2) Članovi kabinske posade zrakoplova podliježu liječničkim pregledima i procjeni zdravstvene sposobnosti u skladu s ovim Pravilnikom, ako propisom koji propisuje uvjete za članove kabinske posade zrakoplova nije drukčije propisano.
Zdravstvena sposobnost
Članak 4.
(1) Zdravstvena sposobnost zrakoplovnog osoblja i članova kabinske posade zrakoplova uključuje udovoljavanje fizičkim i mentalnim zahtjevima, zahtjevima vida i raspoznavanja boja, te zahtjevima sluha.
(2) Fizički i mentalni zahtjevi: kandidat ili imatelj svjedodžbe izdane u skladu s ovim Pravilnikom ne smije imati:
a) bilo kakvu abnormalnost, urođenu ili stečenu,
b) bilo kakvu aktivnu, latentnu, akutnu ili kroničnu nesposobnost,
c) bilo kakvu ranu, ozljedu ili postoperativnu tegobu,
d) bilo kakve posljedice ili nuspojave ukoliko uzima bilo koji propisani lijeka ili lijek koji se uzima bez recepta u terapijske, dijagnostičke ili preventivne svrhe, a koje bi prouzročile određeni stupanj funkcionalne nesposobnosti, koja bi dovela do iznenadne nesposobnosti za sigurno korištenje povlastica dozvole i /ili ovlaštenja.
(3) Zahtjevi vida: sljedeće bi trebalo biti usvojeno za testiranje oštrine vida:
a) testiranje se treba provoditi u okruženju sa razinom osvjetljenja koja odgovara za redovno uredsko osvjetljenje (30-60 cd/m2).
b) oštrinu vida treba mjeriti pomoću niza Landoltovih prstena ili sličnim optotipom, postavljenim na odgovarajuću udaljenost od podnositelja zahtjeva ovisno o načinu testiranja.
(4) Raspoznavanje boja: podnositelj zahtjeva će morati dokazati sposobnost opažanja boja koja je potrebna za sigurno obavljanje poslova. Podnositelj zahtjeva će biti testiran za sposobnost da ispravno raspozna niz pseudoizokromatskih ploča na dnevnom svjetlu ili umjetnom svjetlu iste frekvencije kao što pruža CIE (International Commission on Illumination) standardni illuminat C ili D65.
(5) Zahtjevi sluha: kandidat mora demonstrirati performanse sluha dovoljne za sigurno korištenje povlastica dozvole i /ili ovlaštenja. Kandidati ili imatelji svjedodžbe izdane u skladu s ovim Pravilnikom bit će ispitani čistom tonalnom audiometrijom ili u tihoj sobi testom šapata i glasnog govora, ovisno o zahtjevima pojedine kategorije zdravstvene sposobnosti.
(6) Da bi mogao zahtijevati ili koristiti povlastice određene dozvole i/ili ovlaštenja kandidat ili imatelj dozvole mora imati važeću svjedodžbu, koja je izdana u skladu s ovim Pravilnikom, a koja je primjerena povlasticama dozvole i/ili ovlaštenja.
Gubitak zdravstvene sposobnosti
Članak 5.
(1) Imatelj svjedodžbe ne smije koristiti povlastice dozvole i/ili ovlaštenja kada je svjestan odstupanja ili gubitka svoje zdravstvene sposobnosti, a koje bi moglo ugroziti sigurno korištenje tih povlastica.
(2) Imatelj svjedodžbe ne smije uzimati nikakav lijek koji se izdaje na liječnički recept ili lijek koji se izdaje bez liječničkog recepta, te ne smije biti podvrgnut bilo kakvoj terapiji, ako nije siguran da taj lijek ili terapija neće utjecati na njegovu sposobnost za sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja, a ako postoji bilo kakva sumnja, mora zatražiti savjet od AMS, AMC ili AME.
(3) Imatelj svjedodžbe mora bez odgađanja zatražiti mišljenje AMS, AMC ili AME, ako je podvrgnut:
a) prihvatu u bolnicu ili kliniku na više od 12 h; ili
b) kirurškom zahvatu ili dijagnostičkom ili drugom invanzivnom postupku; ili
c) redovitoj uporabi lijekova; ili
d) stalnom korištenju korektivnih leća.
(4) Imatelj svjedodžbe mora u pisanom obliku izvijestiti Agenciju za civilno zrakoplovstvo što prije, a najkasnije u roku 21 dan, u slučaju:
a) svake teže ozljede koja utječe na sposobnost djelovanja kao člana posade; ili
b) svake bolesti koja koja utječe na sposobnost djelovanja kao člana posade; ili
c) ozljede, bolesti ili trudnoće,
Svjedodžba će se smatrati nevažećom.
(5) U slučaju ozljeda i bolesti iz stavka 4. ovoga članka, svjedodžba se ponovno može izdati ili poslije liječničkog pregleda koji određuje Agencija za civilno zrakoplovstvo ili ako to smatra prihvatljivim, bez podvrgavanja liječničkom pregledu.
(6) U slučaju trudnoće iz stavka 4. točke c. ovoga članka, Agencija za civilno zrakoplovstvo može odobriti izdavanje svjedodžbe pod određenim uvjetima koje smatra prihvatljivim. Svjedodžba se može izdati poslije liječničkog pregleda koji je određen po prestanku trudnoće.
Uporaba lijekova, omamljujućih sredstava i psihoaktivnih supstanci
Članak 6.
(1) Imatelj svjedodžbe ne smije koristiti povlastice dozvole i/ili ovlaštenja ako uzima bilo kakve lijekove koji se izdaju na liječnički recept ili lijekove koji se izdaju bez liječničkog recepta, omamljujuća sredstva ili psihoaktivne supstance, uključujući one koji se koriste za liječenje bolesti ili poremećaja, ukoliko je svjestan bilo kakvih popratnih pojava koje su nespojive sa sigurnim korištenjem povlastice dozvole i/ili ovlaštenja.
(2) Na sve postupke koji zahtijevaju uporabu opće ili spinalne anestezije koji uzrokuju zdravstvenu nesposobnost za razdoblje od najmanje 48 sati i na sve postupke koji zahtijevaju lokalnu ili djelomičnu anesteziju koji uzrokuju zdravstvenu nesposobnost kroz razdoblje od najmanje 12 sati, odgovarajuće se primjenjuje stavak 1. ovoga članka.
Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti
Članak 7.
(1) Zdravstvena sposobnost zrakoplovnog osoblja i članova kabinske posade zrakoplova utvrđuje se na temelju liječničkih pregleda kojima se provjerava udovoljavanje fizičkim i mentalnim zahtjevima, zahtjevima vida i raspoznavanja boja, te zahtjevima sluha iz članka 4. ovoga