Na temelju članka 28. stavka 2. Zakona o sigurnosti u željezničkom prometu ("Narodne novine", broj 40/07), ministar mora, prometa i infrastrukture donosi
PRAVILNIK
O UVJETIMA ODRŽAVANjA ŽELjEZNIČKIH VOZILA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 141 od 27 prosinca 2009)
Opće odredbe
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i način održavanja željezničkih vozila koja se koriste na željezničkim prugama u unutarnjem i međunarodnom željezničkom prometu.
(2) Odredbe ovoga Pravilnika primjenjuju se i na željezničko vozilo industrijske željeznice kada se to vozilo koristi u javnom željezničkom prometu.
(3) O održavanju željezničkog vozila mora skrbiti željeznički prijevoznik, upravitelj infrastrukture, pravna osoba koja obavlja prijevoz za vlastite potrebe, vlasnik odnosno posjednik vozila (u daljnjem tekstu: posjednik) u skladu s unaprijed utvrđenim kriterijma, rokovima i ciklusima za redovito održavanje za svaku vrstu i seriju željezničkog vozila kao i posjedovati opise radova za pojedine vrste redovitog održavanja u pisanom obliku.
Članak 2.
Pojedini pojmovi u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. "Izvanredni popravak" je skup radova na željezničkom vozilu koji se obavlja na pojedinom podsustavu, dijelu ili sklopu željezničkog vozila na kojem je tijekom korištenja vozila došlo do oštećenja ili kvara ili je u takvom tehničkom stanju da bi do narednog kontrolnog pregleda moglo doći do oštećenja ili kvara na željezničkom vozilu.
2. "Izvanredno održavanje željezničkog vozila" je skup radova na željezničkom vozilu koji se obavljaju na podsustavima, dijelovima i sklopovima na kojima je tijekom korištenja vozila došlo do oštećenja ili kvara kako bi se željezničko vozilo dovelo u ispravno stanje. Radovi izvanrednog održavanja mogu se obavljati zasebno ili u sklopu redovitog održavanja.
3. "Jednostavna tlačna posuda" je svaka zavarena posuda izvrgnuta unutarnjem predtlaku većem od 0,5 bara, a koja je namijenjena za zrak.
4. "Kontrolni pregled" je skup periodičkih radova na željezničkom vozilu koji se obavljaju nakon određenog broja prevaljenih kilometara ili proteka određenog vremenskog perioda korištenja željezničkog vozila prema utvrđenom opisu radova i odgovarajućem tehnološkom postupku radi provjere općeg stanja vozila, provjere stanja podsustava, dijelova i sklopova, izmjene ili dopune maziva, zamjene ili dopune drugog potrošnog materijala te otklanjanja nedostataka na željezničkom vozilu.
5. "Modifikacija željezničkog vozila" je zahvat kojim se obavlja pojedinačna izmjena ili poboljšavanje konstrukcije ili uređaja na vozilu, a kojim se ne mijenjaju osnovne konstrukcijske, tehničke i eksploatacijske značajke. Ako se na željezničkom vozilu po unaprijed izrađenoj tehničkoj dokumentaciji obavlja više modifikacija u smislu povećanja pouzdanosti vozila u pogonu i veće učinkovitosti tada se to u smislu odredbi ovoga Pravilnika zove modernizacija željezničkog vozila.
6. "Održavanje željezničkog vozila" je skup unaprijed planiranih radova u sklopu redovitog održavanja kao i neplaniranih radova u sklopu izvanrednog održavanja vozila, koji se obavljaju na vozilu, njegovim podsustavima, sklopovima i dijelovima sa svrhom da tijekom korištenja željezničko vozilo udovoljava tehničkim uvjetima za sigurnost željezničkog prometa.
7. "Održavatelj" je pravna ili fizička osoba koja posjeduje propisano ovlaštenje za obavljanje djelatnosti održavanja željezničkih vozila.
8. "Oštećenje vozila" je oštećenje pojedinačnog ili više različitih dijelova, sklopova i uređaja ugrađenih na željezničko vozilo nastalo zbog deformacija izazvanih sudarom, iskliznućem, nepravilnim manevriranjem, utovarom, istovarom ili zbog vandalizma i njemu sličnih radnji.
9. "Posjednik" je vlasnik, pravna ili fizička osoba koja ima pravo raspolaganja vozilom i koristi vozilo kao sredstvo prijevoza u gospodarske svrhe.
10. "Redoviti popravak" je skup unaprijed planiranih radova na željezničkom vozilu kojim se prema utvrđenom opisu radova i odgovarajućem tehnološkom postupku obavlja pregled i popravak dijelova i sklopova na vozilu ili u specijaliziranoj radionici, popravlja ili zamjenjuje električna, zračna i instalacija za protok fluida nakon čega se željezničko vozilo kompletira, završno ispituje na mjestu, a po potrebi i na probnoj vožnji prije ponovnog puštanja u željeznički promet.
11. "Redovito održavanje željezničkog vozila" je skup unaprijed planiranih radova na željezničkom vozilu kojim se prema utvrđenom opisu radova i odgovarajućem tehnološkom postupku utvrđuje opće stanje vozila, obavlja pregled podsustava, dijelova i sklopova te otklanjaju nedostaci na željezničkom vozilu nakon čega se provjerava ispravnost željezničkog vozila.
12. "Rekonstrukcija željezničkog vozila" je izvođenje radova na željezničkom vozilu kojim se mijenjaju njegova bitna konstrukcijska, tehnička ili uporabna svojstva vozila.
13. "Servisni pregled vučnog vozila" je pregled radi provjere tehničke ispravnosti sklopova i uređaja na vozilu te otklanjanje neispravnosti sukladno uputama o održavanju odnosnog vozila za ovu vrstu pregleda, a koji se obavlja tijekom iskorištavanja vozila između dviju vožnji vlaka ili manevarskih vožnji.
Članak 3.
Odredbe ovoga Pravilnika odnose se na sljedeća vozila:
1. lokomotive,
2. motorne vlakove,
3. motorna vozila za posebnu namjenu,
4. putničke vagone,
5. upravljačke vagone,
6. teretne vagone,
7. vagone za posebne namjene.
Načela održavanja
Članak 4.
(1) Održavanje željezničkih vozila je stalan proces preventivnog karaktera kojem je svrha sigurno, pouzdano, ekonomično i ekološki prihvatljivo korištenje željezničkih vozila u javnom željezničkom prometu.
(2) Održavanje željezničkih vozila može biti redovito i izvanredno.
(3) U redovito održavanje spada:
1. pranje, čišćenje i dezodoracija,
2. dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija putničkih vagona i motornih vlakova,
3. servisni pregledi vučnih vozila,
4. kontrolni pregledi,
5. redoviti popravci.
(4) U izvanredno održavanje spada:
1. pranje i čišćenje teretnih vagona,
2. dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija putničkih vagona i motornih vlakova,
3. izvanredni popravci zbog kvarova, istrošenosti i nasilnih oštećenja,
4. izvanredni popravci nakon izvanrednog događaja (Prilog 6).
Članak 5.
(1) Održavanje željezničkih vozila ima pravo obavljati održavatelj, odnosno pravna ili fizička osoba, kojoj je posjednik povjerio održavanje željezničkog vozila ugovorom ili drugim pravno valjanima aktom (ako posjednik nije održavatelj) i koja za održavanje željezničkih vozila ima zakonom propisano odobrenje.
(2) Ugovor, odnosno drugi akt kojim se povjerava održavanje željezničkih vozila iz stavka 1. ovoga članka, posjednik je dužan predočiti uz prijavu željezničkog vozila u registar željezničkih vozila.
(3) Redoslijed kontrolnih pregleda i redovitih popravaka utvrđuje posjednik vozila na temelju tehničke dokumentacije proizvođača željezničkog vozila, odnosno proizvođača sklopova i dijelova ugrađenih na vozilo i na temelju iskustava stečenih prethodnim korištenjem takvih ili sličnih željezničkih vozila o uporabnoj ispravnosti dijelova i sklopova, u ovisnosti o prevaljenom putu ili proteklom vremenu korištenja.
(4) Redovito održavanje željezničkog vozila dopunjava se obavljanjem izvanrednih popravaka kada god je to potrebno.
(5) Održavatelj može, uz suglasnost posjednika vozila, za pojedine radove održavanja na vozilu angažirati specijalizirane pravne ili fizičke osobe i za to je dužan osigurati odgovarajuće uvjete.
(6) Osnovna načela pri organizaciji održavanja željezničkih vozila jesu:
1. pripremljena tehnička dokumentacija za održavanje vozila u obliku podesnom za neposrednu primjenu u radionicama i pogonima,
2. unaprijed propisane vrste, opisi i rokovi održavanja,
3. prilagodba opisa i rokova na temelju stalnog praćenja stanja vozila u prometu i pri obavljanju radova održavanja. Radovi na održavanju moraju biti prilagođeni stvarnim istrošenjima i oštećenjima dijelova i sklopova na vozilu,
4. pridržavanje propisanih rokova i opsega radova za pojedine vrste redovitog održavanja,
5. opseg poslova na održavanju i ugrađeni materijal moraju jamčiti za kvalitetu,
6. optimiziranje radnog vremena i materijala za obavljanje radova na održavanju,
7. pravodobno osiguravanje zamjenskih dijelova potrebnih za zamjenu istrošenih dijelova i određen broj zamjenskih sklopova radi mogućeg organiziranja popravka vozila po sustavu zamjene sklopova,
8. ugradnja originalnih zamjenskih dijelova ili dijelova proizvedenih po originalnoj tehničkoj dokumentaciji odnosno dijelova za koje postoji odgovarajući certifikat kojim se potvrđuje