Na temelju članka 68. stavak 1. Zakona o sudovima ("Narodne novine", br. 150/05, 16/07 i 113/08) ministar pravosuđa donosi
SUDSKI
POSLOVNIK
DIO PRVI
OPĆE ODREDBE O UNUTARNjEM USTROJU I POSLOVANjU
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 158 od 31 decembra 2009, 3/11, 34/11, 100/11, 123/11, 138/11)
I. glava
UVODNE ODREDBE
Članak 1.
Sudskim poslovnikom propisuju se osnove ustroja i poslovanja u sudovima.
Odredbe Sudskog poslovnika Vrhovni sud Republike Hrvatske primijenjuje ako pojedina pitanja nisu drugačije riješena posebnim propisima ili Poslovnikom o radu Vrhovnog suda Republike Hrvatske.
Odredbe Sudskog poslovnika primjenjuju se u postupku sudjelovanja javnih bilježnika u ostavinskim postupcima i postupcima ovrhe, ako pojedina pitanja nisu drukčije riješena posebnim propisima o radu javnih bilježnika.
Primjenom Sudskog poslovnika osigurava se uredno i pravodobno obavljanje poslova sudske uprave, uredskog poslovanja i drugih poslova važnih za unutarnje poslovanje sudova i stalnih službi.
Članak 2.
Radi obavljanja poslova sudske uprave, uredskog poslovanja i drugih poslova važnih za unutarnje poslovanje sudova te vođenja registara, sudovi se mogu koristiti informatičkom tehnologijom i drugim tehnologijama automatske obrade podataka.
Ovim Sudskim poslovnikom propisuje se način postupanja sudova koji koriste sustav eSpis.
Za svaki pojedini sud početak korištenja sustava eSpis određuje odlukom ministar pravosuđa nakon što za isto budu ispunjeni tehnički i organizacijski uvjeti.
Članak 3.
eSpis je jedinstveni informatički sustav za upravljanje sudskim predmetima koji se sastoji od standardne aplikacije, računalne i telekomunikacijske opreme i infrastrukture, sistemske programske opreme i alata te svih podataka koji se tim sustavom unose, pohranjuju i prenose iz svih vrsta upisnika i na svim vrstama te razinama sudova.
Osobe ovlaštene za pristup sustavu eSpis su:
- korisnik sustava eSpis,
- službena osoba ovlaštena za uvid u podatke sustava eSpis određenog suda,
- vanjski korisnik sustava eSpis,
- ovlašteni stručnjak,
- administrator središnjeg sustava eSpis,
- administrator sustava eSpis u sudu.
Korisnik sustava eSpis je osoba ovlaštena za obavljanje određenih radnji pomoću sustava eSpis, što uključuje unos podataka i upravljanje sudskim predmetima u okviru dodijeljene uloge i ovlaštenja.
U okviru svojih nadležnosti i radnji koje obavljaju pomoću sustava eSpis, korisnici sustava eSpis su:
- ključni korisnik,
- službenik sudske pisarnice,
- sudac, sudski savjetnik i službenik u referadi,
- predsjednik suda i službenik u uredu predsjednika,
- voditelj sudskog arhiva,
- druga osoba koju rasporedom poslova određuje predsjednik suda.
Službena osoba ovlaštena za uvid u podatke sustava eSpis određenog suda je zaposlenik dotičnog suda, drugog suda ili Ministarstva pravosuđa, koji nije ovlašten za unos i promjene podataka o sudskim predmetima, ali ima ovlaštenje za uvid u podatke na temelju ovlaštenja predsjednika suda te dodijeljene uloge i ovlaštenja u sustavu eSpis.
Vanjski korisnik sustava eSpis je osoba koja ima pravo na ograničen uvid u podatke sustava eSpis za predmete u kojima ima pravni interes i na način koji odredi i objavi Ministarstvo pravosuđa.
Osim stranaka u predmetima, vanjski korisnik može biti javni bilježnik, odvjetnik i sl.
Ovlašteni stručnjak je osoba zadužena za razvoj i održavanje sustava eSpis, koju odredi i ovlasti Ministarstvo pravosuđa.
Ovlašteni stručnjaci određuju se za pojedina područja razvoja i održavanja sustava eSpis (strojna oprema, programska oprema, baza podataka, komunikacije, školovanje itd.), a njihovo ovlaštenje određuje djelokrug rada, obaveze i odgovornosti.
Administratori središnjeg sustava su osobe zadužene i ovlaštene za unošenje svih podataka o sudovima, korisnicima, njihovim ulogama te ostalih podataka potrebnih za nesmetani rad sustava, kao i za davanje obvezujućih uputa o načinu rada u sustavu eSpisa.
Administrator sustava eSpis na sudu je osoba određena godišnjim rasporedom poslova, zadužena za dodjeljivanje i ukidanje korisničkih imena, uloga i ovlaštenja za pristup sustavu eSpis na sudu te unos podataka u algoritam za automatsku dodjelu predmeta.
Članak 4.
Unutarnje poslovanje u sudu odvojeno je od suđenja.
Članak 5.
O pravilnoj primjeni Sudskog poslovnika skrbe se tijela pravosudne i sudske uprave kao i sudovi na koje se odnose odredbe Sudskog poslovnika.
Obvezatne upute i tumačenja za primjenu Sudskog poslovnika daje Ministarstvo pravosuđa.
Objašnjenja i upozorenja o primjeni pojedinih odredaba Sudskog poslovnika daje neposredno više tijelo sudske uprave. O danim objašnjenjima i upozorenjima obavijestit će se Ministarstvo pravosuđa i Vrhovni sud Republike Hrvatske koji ih mogu izmijeniti ili ukinuti.
Predsjednik suda daje upute o primjeni pojedinih odredaba ovog Sudskog poslovnika u pojedinom slučaju.
Članak 6.
U sudovima koji koriste sustav eSpis predsjednik suda skrbi za osiguranje nužnih kadrovskih, tehničkih i organizacijskih uvjeta za funkcioniranje sustava eSpis, za točan i ažuran unos podataka u sustav eSpis na sudu te za urednu provedbu mjera sigurnosti, pohranjivanja i zaštite podataka, vezano uz korištenje sustava eSpis u sudu.
Članak 7.
Ministar pravosuđa određuje osobe koje su ovlaštene i odgovorne za:
- provedbu mjera osiguranja, pohranjivanja i zaštite podataka cjelokupnog sustava eSpis,
- utvrđivanje da li su ispunjeni propisani tehnički organizacijski i drugi uvjeti za primjenu sustava eSpis na pojedinom sudu,
- funkcioniranje središnjeg sustava,
- iznošenje podataka sustava pohranjenih na prenosivim magnetskim i optičkim medijima iz prostorija središnjeg sustava, radi spremanja na udaljeno sigurno mjesto i vraćanje tih podataka u prostorije središnjeg sustava,
- izdavanje skupova podataka iz središnjeg sustava vanjskim korisnicima, telekomunikacijskim putem ili na prenosivim magnetskim i optičkim medijima,
- nadzor nad primjenom i korištenjem sustava eSpis na sudovima.
II. glava
SUDSKA UPRAVA
1. Poslovi sudske uprave
Članak 8.
Poslovi sudske uprave obuhvaćaju osiguranje uvjeta za pravilan rad i poslovanje suda.
Poslovi sudske uprave obuhvaćaju osobito:
- ustrojavanje unutarnjeg poslovanja u sudu,
- skrb o pravodobnom i urednom obavljanju poslova u sudu,
- poslove izvršenja kaznenopravnih sankcija (osim izvršenja kazne zatvora) i postupak s pritvorenicima,
- pozivanje i raspoređivanje sudaca porotnika,
- poslove u svezi stečajnih upravitelja ako to drugim propisom nije drukčije određeno,
- poslove u svezi sa stalnim sudskim vještacima, tumačima i procjeniteljima,
- poslove ovjere isprava namijenjenih uporabi u inozemstvu,
- poslove međunarodne pravne pomoći,
- stručne poslove u svezi s ostvarivanjem prava, obveza i odgovornosti državnih službenika i namještenika te sudaca u sudu,
- poslove u svezi s imenovanjem i razrješenjem sudaca, odnosno prestankom sudačke dužnosti, stručnim usavršavanjem sudaca posebno sudaca koji rade na predmetima iz članka 21. Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (u daljnjem tekstu: Zakon o USKOK-u), sudskih savjetnika, vježbenika i drugih zaposlenika suda,
- poslove u svezi stručnog usavršavanja sudaca koji rade na predmetima ratnih zločina.
- poslove organiziranja i pružanja podrške svjedocima i žrtvama,
- poslove vezane uz funkcioniranje informatičkih sustava,
- poslove vođenja statistike,
- poslove analize upravljačkih izvješća o radu sudaca i suda,
- poslove upravljanja sudskom zgradom i nekretninama koje su dodijeljene sudu na korištenje,
- financijsko-materijalno poslovanje suda,
- poslove oko praćenja naplate sudskih pristojbi,
- poslove vezane uz praćenje oslobođenja od plaćanja troškova postupaka temeljem Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći,
- poslove sudskih pologa (depozita),
- i druge poslove određene Zakonom o sudovima i ovim Sudskim poslovnikom.
2. Ovlasti i dužnosti predsjednika suda
Članak 9.
Predsjednik suda upravlja sudom.
Obavljanje pojedinih poslova sudske uprave predsjednik suda može povjeriti, zamjeniku predsjednika suda, predsjednicima odjela, sucima, tajniku suda i sudskim službenicima, a u velikim sudovima ih može organizirati u upravljačke timove.
Predsjednik suda može odrediti suca koji će u stalnoj službi preuzeti obavljanje poslova sudske uprave iz nadležnosti stalne službe.
Zamjenik predsjednika suda pomaže predsjedniku suda u obavljanju poslova sudske uprave, a u velikim sudovima te poslove može obavljati u okviru čitavog radnog vremena.
U slučaju spriječenosti ili odsutnosti predsjednika suda zamjenjuje zamjenik predsjednika suda.
U smislu ovog Sudskog poslovnika veliki sudovi su sudovi u kojima radi više od 50 sudaca.
Članak 10.
U obavljanju poslova sudske uprave predsjednik suda donosi upravne akte, izdaje naredbe i daje upute u okviru svojih ovlasti.
Članak 11.
Predsjednik suda skrbi se za pravilne odnose i postupak sudaca i drugih zaposlenika suda prema strankama, državnim tijelima i drugim pravnim osobama, te za pravilne odnose među zaposlenicima suda.
O pojavama u sudu kojima se u znatnoj mjeri narušavaju