Na temelju članka 60. stavka 9. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ("Narodne novine", br. 174/2004, 92/2005, 2/2007, 107/2007, 65/2009 i 137/2009), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 4. veljače 2010. godine donijela
UREDBU
O UVJETIMA I POSTUPKU OSTVARIVANjA CARINSKIH I POREZNIH OLAKŠICA HRVATSKIH BRANITELjA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NjIHOVIH OBITELjI
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 19 od 10 veljače 2010)
ZAJEDNIČKE ODREDBE
Članak 1.
Ovom Uredbom utvrđuju se uvjeti i postupak ostvarivanja carinskih i poreznih olakšica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelji) i članova obitelji smrtno stradaloga, zatočenog ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: članovi obitelji hrvatskog branitelja), najviša vrijednost osobnog automobila kojeg uvoze hrvatski branitelji i članovi obitelji hrvatskog branitelja uz carinske i porezne olakšice, uvjeti za naknadni obračun i plaćanja carine, posebnog poreza, poreza na dodanu vrijednost kojih su bili oslobođeni hrvatski branitelji i članovi obitelji hrvatskih branitelja pri korištenju carinskih i poreznih olakšica.
Članak 2.
Korisnici carinskih i poreznih olakšica iz članaka 60. i 61. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Zakon) su:
1) pri uvozu osobnih automobila:
a) Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) kada nabavlja osobni automobil s ugrađenim prilagodbama koji dodjeljuje u vlasništvo HRVI iz Domovinskog rata s oštećenjem organizma 100%I. skupine,
b) HRVI iz Domovinskog rata odII. doIV. skupine oštećenja organizma, koje ima za posljedicu oštećenje funkcije ekstremiteta ili oštećenje vida, te
c) bračni drug, punoljetna djeca i roditelji smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja.
2) HRVI iz Domovinskog rata pri unosu, uvozu ili dobivanju iz inozemstva ortopedskih i drugih pomagala koja su izravan nadomjestak tjelesnih organa, odnosno oštećenih tjelesnih organa, te njihovih rezervnih dijelova i potrošnog materijala za ta pomagala.
3) pri uvozu strojeva i opreme za obavljanje gospodarske djelatnosti odnosno samostalne profesionalne djelatnosti, sukladno posebnim propisima za obavljanje odnosne djelatnosti (u daljnjem tekstu: opreme za obavljanje djelatnosti), nezaposleni:
a) HRVI iz Domovinskog rata,
b) dragovoljac iz Domovinskog rata,
c) hrvatski branitelj,
d) član obitelji hrvatskog branitelja.
Carinske i porezne olakšice pri uvozu opreme za obavljanje djelatnosti ne mogu koristiti HRVI iz Domovinskog rata koji imaju status korisnika mirovine ili korisnika nadoknade po osnovi smanjene radne sposobnosti za razdoblje dok se nadoknada isplaćuje, ako ta prava ostvaruju temeljem odredaba posebnih propisa koji se primjenjuju na hrvatske branitelje.
Članak 3.
Potvrdu o statusu korisnika carinskih i poreznih olakšica pri uvozu osobnih automobila izdaje nadležni ured državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležno upravno tijelo Grada Zagreba prema mjestu prebivališta korisnika olakšice, i to za:
a) HRVI iz Domovinskog rataI. skupine sa 100% oštećenja organizma,
b) HRVI iz Domovinskog rataII. doIV. skupine oštećenja organizma, te
c) bračnog druga, punoljetnu djecu i roditelje smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja.
Potvrdu o statusu korisnika carinskih i poreznih olakšica pri uvozu opreme za obavljanje djelatnosti izdaje:
a) Ministarstvo obrane: nadležna ustrojbena jedinica Ministarstva obrane,
b) Ministarstvo unutarnjih poslova: ustrojbena jedinica u sjedištu Ministarstva unutarnjih poslova, odnosno policijska uprava mjesno nadležna prema prebivalištu korisnika olakšica, te
c) nadležni ured državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležno upravno tijelo Grada Zagreba prema mjestu prebivališta korisnika.
Tijela iz stavaka 1. i 2. ovog članka obvezatna su voditi evidenciju o izdanim potvrdama o statusu korisnika carinskih i poreznih olakšica.
OSTVARIVANjE OLAKŠICA PRI UVOZU OSOBNIH AUTOMOBILA
Članak 4.
Potvrdom iz članka 3. stavka 1. točke a) ove Uredbe utvrđuje se status korisnika carinskih i poreznih olakšica pri uvozu osobnih automobila za HRVI iz Domovinskog rataI. skupine sa 100% oštećenja organizma, te navodi način ostvarivanja tih olakšica.
Carinske i porezne olakšice HRVI iz Domovinskog rataI. skupine sa 100% oštećenja organizma ostvaruju se pri uvozu osobnog automobila s ugrađenim prilagodbama od strane Ministarstva.
Na prijenos osobnog automobila kojeg Ministarstvo daje u vlasništvo korisniku olakšica ne plaća se carina, posebni porez i porez na dodanu vrijednost.
Članak 5.
Potvrdom iz članka 3. stavka 1. točke b) ove Uredbe utvrđuje se:
a) status korisnika olakšice kao HRVI iz Domovinskog rataII. doIV. skupine oštećenja organizma,
b) postotak oštećenja organizma, te
c) činjenica da utvrđeno oštećenje organizma ima za posljedicu oštećenje funkcije ekstremiteta ili oštećenje vida.
Smatra se da oštećenje organizma HRVI iz Domovinskog rataII. doIV. skupine ima za posljedicu oštećenje funkcije ako u ukupnom oštećenju organizma postoji:
a) oštećenje funkcije ekstremiteta s najmanje 30%, ili
b) oštećenje kralježnice ili drugih organa čije oštećenje utječe na funkciju ekstremiteta, koje ima za posljedicu funkcionalno oštećenje istih od najmanje 30%, te
c) oštećenje vida s najmanje 30%.
Činjenica da utvrđeno oštećenje organizma ima za posljedicu oštećenje funkcije ekstremiteta ili oštećenje vida utvrđuje se na temelju nalaza i mišljenja drugostupanjskog liječničkog povjerenstva osnovanog sukladno propisima o pravima hrvatskih branitelja.
Članak 6.
Potvrdom iz članka 3. stavka 1. točke c) ove Uredbe utvrđuje se status korisnika carinskih i poreznih olakšica pri uvozu osobnog automobila za bračnog druga, punoljetnu djecu i roditelje smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestalog hrvatskog branitelja.
Članak 7.
Uz zahtjev za ostvarivanje carinskih i poreznih olakšica pri uvozu osobnih automobila, nadležnoj carinarnici podnosi se izvornik potvrde nadležnog ureda državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležnoga upravnog tijela Grada Zagreba o statusu korisnika olakšice.
Članak 8.
Na temelju podataka iskazanih u prihvaćenoj carinskoj deklaraciji za puštanje robe u slobodan promet, nadležna ustrojstvena jedinica Ministarstva unutarnjih poslova u prometnu dozvolu osobnog automobila uvezenog uz predmetnu carinsku i poreznu olakšicu upisuje bilješku: "Zabrana otuđenja po propisima o HB, do*.*.*godine".
Pri izračunu i upisu datuma iz stavka 1. ovog članka, mjerodavan je dan i mjesec prihvaćanja carinske deklaracije kojom se odnosni osobni automobil pušta u slobodan promet, a kao godina upisuje se godina iz rješenja uvećana za četiri.
Članak 9.
Ostvarivanje carinskih i poreznih olakšica prema članku 60. stavcima 2. i 3. Zakona, primjenjuje se na carinsku vrijednost osobnog automobila iz tarifnog broja 87.03 Carinske tarife do najviše 20.000,00 EUR u kunskoj protuvrijednosti.
Ukoliko korisnik olakšica iz članka 60. stavaka 2. i 3. Zakona uvozi osobni automobil kojemu je carinska vrijednost viša od iznosa navedenog u stavku 1. ovoga članka, na razliku iznad navedenog iznosa obračunavaju se i plaćaju uvozna davanja.
Motornim vozilom pri korištenju carinskih i poreznih olakšica prema članku 61. stavku 2. Zakona smatraju se osobni automobili, motorna vozila za kombinirani prijevoz robe i osoba, terenski automobili, kao i druga motorna vozila iz Poglavlja 87. Carinske tarife koji neposredno služe za obavljanje registrirane djelatnosti neovisno o tipu ili obujmu cilindra motora.
OSTVARIVANjE OLAKŠICA PRI UVOZU ORTOPEDSKIH I DRUGIH POMAGALA
Članak 10.
Carinske i porezne olakšice pri unosu, uvozu ili dobivanju iz inozemstva ortopedskih i drugih pomagala, te rezervnih dijelova i potrošnog materijala za ta pomagala, HRVI iz Domovinskog rata ostvaruju u postupku uvoznog carinjenja.
Pri ostvarivanju carinskih i poreznih olakšica iz stavka 1. ovog članka nadležnoj carinarnici prilaže se:
a) ovjeren preslik konačnog rješenja o priznavanju statusa HRVI iz Domovinskog rata, te
b) ovjeren preslik nalaza i mišljenja ovlaštenog liječnika specijalista, s preporukom za korištenje odgovarajućeg pomagala.
OSTVARIVANjE OLAKŠICA PRI UVOZU STROJEVA I OPREME ZA OBAVLjANjE DJELATNOSTI
Članak 11.
Djelatnošću mjerodavnom za ostvarivanje carinskih i poreznih olakšica iz članka 61. stavka 2. Zakona, smatra se:
a) samostalno obavljanje gospodarske djelatnosti,
b) samostalna profesionalna djelatnost koju osobno obavlja korisnik olakšica,
c) registrirana djelatnost trgovačkog društva ili druge pravne osobe u većinskom vlasništvu korisnika olakšica (najmanje 51%), te
d) obavljanje poljoprivredne djelatnosti u obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (kućanstvu) ukoliko je poljoprivreda jedina djelatnost.
Članak 12.
Strojevima i opremom pri ostvarivanju