hor001


Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:


hor002

ZAKON

O BILjNOM ZDRAVSTVU

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 75 od 20 lipnja 2005; 25/09, 55/11)

I. TEMELjNE ODREDBE

Sadržaj Zakona

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuje zdravstvena zaštita bilja, uključujući i biološku zaštitu bilja; mjere sprječavanja unošenja i širenja te mjere suzbijanja štetnih organizama na bilju, biljnim proizvodima i drugim nadziranim predmetima; način prikupljanja i razmjene podataka i informacija te informacijski sustav; financiranje, naknade i odštete; ustroj i provedba zdravstvene zaštite bilja i inspekcijski nadzor.

Biljno zdravstvo

Članak 2.

(1) Biljno zdravstvo obuhvaća:
- zaštitu bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta od štetnih organizama,
- sprječavanje unošenja i širenja štetnih organizama i njihovo suzbijanje primjenom fitosanitarnih mjera,
- utvrđivanje prisutnosti i određivanje štetnih organizama,
- omogućavanje optimalne proizvodnje bilja i trgovine biljem,
- zaštitu okoliša od posljedica djelovanja štetnih organizama.
(2) Biljno zdravstvo provodi se:
- stalnim nadzorom nad biljem tijekom vegetacije te biljem i biljnim proizvodima u skladištima i tijekom prijevoza,
- praćenjem štetnih organizama i procjenom opasnosti od štetnih organizama te njihovim suzbijanjem,
- fitosanitarnim nadzorom nad unošenjem i širenjem organizama štetnih za bilje i biljne proizvode,
- fitosanitarnim nadzorom pri izvozu pošiljaka bilja i biljnih proizvoda za koje druge zemlje postavljaju posebne fitosanitarne zahtjeve,
- posebnim nadzorom nad štetnim organizmima, osobito fitosanitarnim pregledom, planiranim praćenjem zdravstvenoga stanja bilja i sustavnim istraživanjima,
- fitosanitarnim pregledima bilja i biljnih proizvoda na području Republike Hrvatske i izdavanjem biljnih putovnica, fitosanitarnih certifikata i drugih službenih dokumenata i akata,
- provedbom fitosanitarnih mjera,
- provedbom inspekcijskog nadzora u svezi s utvrđivanjem zdravstvenog stanja bilja,
- obavljanjem drugih poslova propisanih ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.

Značenje izraza

Članak 3.

Izrazi koji se rabe u ovome Zakonu imaju sljedeće značenje:
1. Zdravstvena zaštita bilja jest zaštita bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta od štetnih organizama primjenom fitosanitarnih mjera.
2. Biološka zaštita bilja jest suzbijanje štetnih organizama u poljoprivredi i šumarstvu primjenom živih prirodnih neprijatelja, antagonista ili konkurenata, njihovih produkata te drugih organizama koji se mogu sami razmnožavati.
3. Bilje je živo bilje i njegovi dijelovi, uključujući sjeme.
a) Živi biljni dijelovi jesu:
- plodovi, u botaničkom smislu, osim onih duboko zamrznutih,
- povrće, osim onog duboko zamrznutog,
- gomolji, podanci, lukovice i drugi podzemni organi za razmnožavanje,
- rezano cvijeće,
- grane s lišćem,
- rezana stabla s lišćem,
- listovi, lišće,
- kulture biljnoga tkiva,
- živa pelud,
- pupovi, reznice, plemke,
- svi ostali dijelovi bilja ako je tako propisano.
b) Sjeme je sjeme, u botaničkom smislu, namijenjeno sjetvi.
4. Biljni proizvodi jesu proizvodi biljnog podrijetla, neobrađeni ili obrađeni jednostavnim postupkom, koji ne pripadaju u bilje navedeno u točki 3. ovoga članka.
Biljni proizvod jest i drvo koje je u cijelosti ili djelomično zadržalo svoju prirodnu oblu površinu, s korom ili bez nje, kao i drvo u obliku strugotine, iverja, piljevine i drugoga drvnog otpada, ili paleta i sandučastih paleta te ostali drveni materijal za pakiranje koji se rabi u prijevozu svih vrsta roba, ako je taj materijal fitosanitarna opasnost.
5. Sadnja ili sjetva jest stavljanje bilja u tlo ili drugi medij da bi se osigurao njegov daljnji rast, generativno ili vegetativno razmnožavanje.
6. Bilje namijenjeno sadnji ili sjetvi jest:
- bilje koje je posađeno ili posijano, s namjerom da ostane posađeno ili posijano ili da se presadi nakon unošenja,
- bilje koje nije posađeno ili posijano u trenutku unošenja, ali je namijenjeno sadnji ili sjetvi nakon unošenja.
7. Drugi nadzirani predmeti jesu zemljišta, skladišta, objekti i pogoni za preradu, ambalaža, prijevozna sredstva, kontejneri, tlo i svaki drugi organizam, predmet ili materijal u kojem se može nalaziti štetni organizam ili se njime može širiti i zbog kojih treba uvesti fitosanitarne mjere.
8. Štetni organizmi jesu one vrste, sojevi ili biotipovi biljaka, životinja i drugih patogenih organizama koji su štetni za bilje ili biljne proizvode.
9. Zavičajna vrsta jest vrsta koja prirodno obitava u određenom ekološkom sustavu nekoga područja.
10. Strana vrsta jest nezavičajna vrsta koja prirodno ne obitava u određenom ekološkom sustavu nekoga područja nego je u njega dospjela namjernim ili nenamjernim unošenjem.
11. Pošiljka je količina robe koju prati jedinstvena isprava namijenjena carinskim ili drugim formalnostima, kao što su fitosanitarni certifikat ili druga odgovarajuća isprava ili oznaka.
12. Partija je stanovit broj jedinica iste robe koju karakterizira homogenost sadržaja i podrijetla i koja je sastavni dio pošiljke.
13. Fitosanitarna mjera svaki je zakonski, upravni ili drugi postupak koji se provodi u skladu s ovim Zakonom radi sprječavanja unošenja i širenja štetnih organizama i radi njihova suzbijanja.
14. Zemlja podrijetla jest:
- za bilje: zemlja u kojoj je bilje uzgojeno,
- za biljne proizvode: zemlja u kojoj je uzgojeno bilje od kojeg su proizvedeni biljni proizvodi,
- za druge nadzirane predmete: zemlja u kojoj su oni prvi put izloženi zarazi štetnim organizmima.
15. Premještanje je svako prenošenje ili prevoženje bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta na teritoriju Republike Hrvatske, osim premještanja unutar mjesta proizvodnje.
16. Mjesto proizvodnje svaki je posjed, polje ili više polja koja su zasebna proizvodna jedinica, sa svim pripadajućim objektima, strojevima i opremom.
17. Unošenje iz trećih zemalja svako je unošenje pošiljaka na carinsko područje Republike Hrvatske, osim unošenja radi provoza.
18. Unošenje štetnog organizma svaki je ulazak štetnog organizma u područje u kojem još nije prisutan ili je prisutan u ograničenu opsegu.
19. Mjesto ulaska jest mjesto preko kojeg se bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti prvi put unose na carinsko područje Republike Hrvatske: zrakoplovna luka za zračni prijevoz, luka za morski ili riječni prijevoz, željeznički kolodvor za prijevoz željeznicom i carinski ured nadležan za mjesto gdje je pošiljka prešla granicu Republike Hrvatske, za druge načine prijevoza.
20. Izvoz je svako iznošenje pošiljaka iz carinskog područja Republike Hrvatske, uključujući reeksport i privremeni izvoz.
21. Provoz je svako premještanje robe pod carinskim nadzorom preko carinskog područja Republike Hrvatske.
22. Fitosanitarni certifikat jest svjedodžba o zdravstvenom stanju pošiljke koju izdaje službeno tijelo nadležno za zdravstvenu zaštitu bilja zemlje podrijetla i koja prati pošiljku pri uvozu, izvozu ili provozu.
23. Fitosanitarni certifikat za reeksport jest svjedodžba o zdravstvenom stanju pošiljke koja prati pošiljku pri reeksportu, a izdaje ga službeno tijelo nadležno za zdravstvenu zaštitu bilja zemlje u koju je pošiljka bila uvezena i u njoj je uskladištena, razdijeljena, združena s drugom pošiljkom ili prepakirana.
24. Biljna putovnica jest službena etiketa, isprava ili druga službena oznaka kojom se potvrđuje da bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti koji se premještaju unutar teritorija Republike Hrvatske udovoljavaju fitosanitarnim zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
25. Posjednik bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta (u daljnjem tekstu: posjednik) jest fizička ili pravna osoba koja posjeduje određeno bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete, ili se bavi njihovom proizvodnjom, preradom, prodajom ili distribucijom, ili koja na drugi način njima raspolaže.
26. Stalni nadzor jest službeni

hor002