Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O ZAPOŠLjAVANjU

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 59 od 17 srpnja 1996, 114/01)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuje posredovanje pri zapošljavanju, profesionalno usmjerenje, obrazovanje nezaposlenih osoba, osiguranje za slučaj nezaposlenosti, mjere i aktivnosti kojima se zadržava postojeća zaposlenost i potiče novo zapošljavanje, osiguranje sredstava za djelatnost zapošljavanja, te ustroj, upravljanje i provedba djelatnosti zapošljavanja u skladu s politikom tržišta rada.

Članak 2.

Svi zaposlenici u radnom odnosu obvezno su osigurani za slučaj nezaposlenosti.
Osiguranje se provodi na načelu solidarnosti.

Članak 3.

Osiguranjem su obuhvaćena sljedeća prava:
- novčana naknada,
- pravo na zdravstveno osiguranje, pravo na mirovinsko i invalidsko osiguranje i doplatak za djecu po propisima koji uređuju ta područja,
- novčana pomoć,
- naknada troškova za vrijeme obrazovanja,
- jednokratna novčana pomoć, naknada putnih i selidbenih troškova.

Članak 4.

Poslove u svezi sa zapošljavanjem u zemlji i inozemstvu obavlja Hrvatski zavod za zapošljavanje (u daljnjem tekstu: Zavod) u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima.
Iznimno, poslove posredovanja pri zapošljavanju u zemlji mogu obavljati druge pravne i fizičke osobe ako ispunjavaju uvjete utvrđene posebnim propisom i dobiju suglasnost ministarstva nadležnog za rad.
Ministar nadležan za rad propisat će koje pravne i fizičke osobe mogu obavljati poslove iz stavka 2. ovoga članka, za koja zanimanja mogu posredovati te opseg, uvjete i način obavljanja poslova posredovanja pri zapošljavanju.

II. POSREDOVANjE PRI ZAPOŠLjAVANjU

Članak 5.

Posredovanje pri zapošljavanju je djelatnost kojom se osigurava stalna stručna pomoć nezaposlenim i drugim osobama u izboru i pronalaženju zanimanja i zaposlenja koje odgovara njihovim stručnim i drugim radnim sposobnostima a poslodavcima osigurava popunu slobodnih radnih mjesta.
Posredovanje u smislu ovoga Zakona uključuje:
- profesionalni odabir,
- obrazovna djelovanja,
- profesionalno usmjerenje,
- profesionalnu rehabilitaciju.

Članak 6.

Profesionalnim odabirom odabire se nezaposlena osoba koja će u najvećoj mjeri zadovoljiti zahtjeve radnog mjesta i poslodavca.

Članak 7.

Obrazovna djelovanja obuhvaćaju stručno osposobljavanje, dokvalifikaciju, prekvalifikaciju i spcijalizaciju te osiguravaju nezaposlenim i drugim osobama stjecanje i dopunjavanje znanja i vještina potrebnih za zaposlenje, odnosno promjenu zaposlenja.

Članak 8.

Profesionalnim usmjerenjem pruža se pomoć, djeci, mladeži, zaposlenicima i nezaposlenim osobama pri izboru zanimanja, promjeni zanimanja, obrazovanju i profesionalnoj rehabilitaciji.
Profesionalno usmjerenje ostvaruje se putem informiranja, savjetovanja, selekcije i praćenja osoba iz stavka 1. ovoga članka.

Članak 9.

Profesionalna rehabilitacija omogućuje invalidnim osobama te osobama sa umanjenom radnom sposobnošću sticanje znanja i vještina potrebnih za zapošljavanje, a u cilju što ravnopravnijeg sudjelovanja na tržištu rada.

Članak 10.

Pri posredovanju Zavod djeluje nepristrano u odnosu na nezaposlene osobe i poslodavce.
Pri postupku posredovanja Zavod će uzeti u obzir poslove slobodnih radnih mjesta, sposobnosti osoba kojima se posreduje pri zapošljavanju, njihove osobne uvjete, te ih može prethodno uputiti na ispitivanje psihofizičkih sposobnosti, sklonosti i zdravstvenog stanja.

Članak 11.

Posredovanje pri zapošljavanju Zavod obavlja besplatno.
Troškove nastale na temelju posebnih zahtjeva poslodavca i troškove posredovanja u inozemstvu Zavodu nadoknađuje poslodavac.

Članak 12.

Poslove posredovanja pri zapošljavanju Zavod obavlja na osnovi prijave potreba za zaposlenikom, evidencije nezaposlenih osoba i drugih osoba koje traže zaposlenje te u neposrednoj suradnji sa poslodavcem i nezaposlenim osobama.
Posredovanje pri zapošljavanju u inozemstvu Zavod obavlja u suradnji s uredima za rad pojedinih zemalja i vlasnicima stranih brodova u skladu s konvencijama i preporukama Međunarodne organizacije rada i drugim međunarodnim ugovorima koji obvezuju Republiku Hrvatsku.

Članak 13.

Prijave potreba za zaposlenikom dostavljaju se Zavodu na za to propisanim obrascima.
U roku od 3 dana po primitku prijave Zavod će prijavu javno objaviti na način utvrđen aktom Zavoda i izvjestiti podnositelja prijave o mogućnostima zapošljavanja.

Članak 14.

Zavod će u roku od 5 dana po primitku prijave potreba za zaposlenikom uputiti poslodavcu tražene zaposlenike koji najbolje odgovaraju zahtjevima iz prijave, te o tome izvijestiti poslodavca.
Zavod će nakon roka naznačenog u prijavi provjeriti jesu li se upućene nezaposlene osobe prijavile poslodavcu, odnosno je li radno mjesto popunjeno.

Članak 15.

Ako u evidenciji nezaposlenih i drugih osoba nema osoba koje u potpunosti zadovoljavaju traženim uvjetima Zavod će u roku od 3 dana izvijestiti poslodavca o mjerama koje Zavod može poduzeti ili poduzima radi traženja potrebnih zaposlenika.

Članak 16.

U postupku posredovanja pri zapošljavanju u inozemstvu Zavod će izvješćivati zaposlenike o uvjetima života i rada, pravima iz rada i posebnim obvezama te im pružati pomoć u ostvarivanju prava po osnovi rada nakon povratka s rada u inozemstvu.

III. MATERIJALNO OSIGURANjE ZA VRIJEME NEZAPOSLENOSTI

1. NOVČANA NAKNADA

Članak 17.

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje:
- devet mjeseci neprekidnog rada ili
- dvanaest mjeseci rada s prekidima u posljednjih osamnaest mjeseci.
Kod utvrđivanja prava na novčanu naknadu godina rada smatra se vrijeme od 12 mjeseci, a rad kraći od punoga radnog vremena preračunava se na puno radno vrijeme.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, pravo na novčanu naknadu stječe žena koja u trenutku prestanka radnog odnosa, odnosno službe:
-ima dijete koje nije navršilo godinu dana života,
-ima blizance, treće i svako sljedeće dijete koje nije navršilo tri godine života.
Osobe iz stavka 3. ovoga članka pravo na novčanu naknadu mogu ostvariti ako ispunjavaju sve druge uvjete utvrđene ovim Zakonom i ako pravo na novčanu naknadu ne ostvaruju prema drugim propisima.
Kao vrijeme provedeno na radu, koji je uvjet za ostvarivanje prava na novčanu naknadu, smatra se vrijeme obveznog osiguranja po propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju u stvarnom trajanju i vrijeme koje je zaposlenik proveo na bolovanju nakon prestanka radnog odnosa, odnosno službe, ako je za to vrijeme primao naknadu plaće zbog privremene nesposobnosti za rad.
Pri utvrđivanju uvjeta za stjecanje prava na novčanu naknadu razdoblja nezaposlenosti u tijeku kojih se nezaposlena osoba redovito javljala Zavodu ne smatraju se prekidom u smislu stavka 1. ovoga članka.

Članak 18.

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba ako se prijavi Zavodu i podnese zahtjev u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa, odnosno službe ili prestanka privremene nesposobnosti za rad prema propisima o zdravstvenom osiguranju.
: