Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

ZAKON

O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI I ZDRAVSTVENOM OSIGURANjU

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 12 od 16 ožujka 1991, 19/91)

(pročišćeni tekst)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Svi građani imaju pravo na zaštitu zdravlja. U skladu sa svojim potrebama i mogućnostima građani zajedno sa zdravstvenim radnicima osiguravaju, usmjeravaju i provode mjere zdravstvene zaštite radi čuvanja i unapređivanja zdravlja, ostvarivanja socijalne sigurnosti, unapređivanja zdravstvenih uvjeta života, općeg razvoja i društva i povećanja proizvodnosti rada te gospodarske i obrambene moći.

Članak 2.

Radi ostvarivanja osobnih i zajedničkih potreba građana kad su te potrebe i interesi istovremeno potrebe i interesi društva i radi ostvarivanja ustavom i zakonom zajamčenih prava u oblasti zdravstva i zdravstvene zaštite ovim zakonom osniva se Republički fond zdravstvenog osiguranja i zdravstva Hrvatske (u daljem tekstu: Republički fond).

Članak 3.

Zadovoljavanje potreba u zdravstvenoj zaštiti osigurava se na naćelima uzajamnosti i solidarnosti za sve građane, na način i prema uvjetima utvrđenim ovim zakonom.

Članak 4.

Građani slobodno biraju organizaciju zdravstva i liječnika koji će im pružiti zdravstvenu zaštitu.

Članak 5.

Građani samozaštitnim aktivnostima brinu se za ćuvanje svojeg zdravlja, zdravlja djece i omladine, za ostvarivanje zdravstvenih uvjeta okoline u kojoj žive i rade i za izvršavanje propisanih mjera zdravstvene zaštite.

Članak 6.

Sredstva za ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i drugih prava iz zdravstvenog osiguranja osiguravaju i udružuju građani iz dohotka poduzeća i druge pravne osobe i
iz svog osobnog dohotka i društ.veno-političke zajednice iz svojih sredstava.

Članak 7.

Građani zadovoljavaju potrebe u zdravstvenoj zaštiti i druga prava iz zdravstvenog osiguranja, na načelima uzajamnosti i solidarnosti, najmanje u opsegu koji je utvrđen ovim zakonom i u skladu s ratificiranim međunarodnim ugovorima.

Članak 8.

Nitko ne može smanjiti niti ograničiti prava koja osiguranicima pripadaju prema odredbama ovoga zakona.
Pravo na zdravstvenu zaštitu i druga prava iz zdravstvenog osiguranja, stečena prema ovom zakonu, mogu prestati samo u slučajevima propisanim zakonom.
Prava koja pripadaju osiguranicima prema ovom zakonu ne mogu se ugovorom mijenjati, prenositi na druge osobe niti nasljeđivati.
Prava na novčana primanja iz ovoga zakona, koja su dospjela za isplatu, a ostala su neisplaćena zbog smrti osiguranika, mogu se nasljeđivati.

Članak 9.

Radi zadovoljavanja osobnih i zajedničkih potreba i interesa u zdravstvenoj zaštiti, građani zajedno s radnicima organizacija zdravstva organiziraju zdravstvenu zaštitu na načelima jedinstva i cjelovitosti, osiguravajući njenu funkcionalnost, racionalnost, efikasnost i dostupnost, polazeći od plana zadovoljavanja potreba u zdravstvenoj zaštiti i ocjene zdravstvenog stanja stanovništva.

Članak l0.

Zdravstvena zaštita ostvaruje se u organizacijama zdravstva.
Radnici organizacije zdravstva dužni su pružati zdravstvenu zaštitu djeci i građanima u skladu s razvojem i dostignućima medicinske znanosti i materijalnim mogućnostima društva u cjelini, a prema dogovorenom standardu kvalitete i postupaka te organizirati rad tako da pružanje zdravstvene zaštite bude racionalno, efikasno i dostupno osiguranicima.
Određene poslove u zdravstvenoj zaštiti, pod uvjetima i na način propisan ovim zakonom, mogu obavljati i organizacije drugih djelatnosti, te zdravstveni radnici samostalno osobnim radom.

Članak 11.

Zdravstvena djelatnost od posebnog je društvenog interesa.

Članak 12.

Mjere zdravstvene zaštite mogu provoditi zdravstveni radnici koji su za to osposobljeni i koji ispunjavaju druge uvjete propisane ovim zakonom.

Članak 13.

Organizacija zdravstva, poduzeća i druge pravne osobe, Republički fond te zdravstveni radnici brinu se za osiguranje potrebnog broja zdravstvenih radnika i njihovo stručno usavršavanje na osnovi plana potreba kadrova zdravstva utvrđenog od Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Ministarstvo zdravstva) te potreba i specifičnosti općina odnosno grada Zagreba.

Članak 14.

Organizacija zdravstva, poduzeća i druge pravne osobe koje obavljaju poslove zdravstvene zaštite dužne su o svom radu obavještavati građane, općinu i grad Zagreb, odnosno Ministarstvo zdravstva i Republički fond.
Rad Republičkog fonda je javan i o svom radu dužan je obavještavati Ministarstvo zdravstva i Sabor Republike Hrvatske.

Članak 15.

Nadzor nad stručnim radom organizacija zdravstva i zdravstvenih radnika obavlja se na način propisan ovim zakonom.

Članak 16

Opći akti Republičkog fonda i opći akti organizacija zdravstva kojima se uređuje postupak, način i uvjeti pružanja zdravstvene zaštite objavljuju se u službenim glasilima i u drugim sredstvima informiranja, u skladu s ovim zakonom, statutom Republičkog fonda i statutom organizacije zdravstva.

II. ZADOVOLjAVANjE POTREBA U ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI

1. Mjere zdravstvene zaštite

Članak 17.

Zdravstvena zaštita kao organizirana društvena djelatnost je skup mjera koje se poduzimaju odnosno provode radi čuvanja i unapređivanja zdravlja, suzbijanja i sprečavanja bolesti, liječenja i rehabilitacije građana.
Mjere zdravstvene zaštite jesu:
1. podizanje zdravstvene kulture i briga za aktivnu rekreaciju i organizirani odmor građana;
2. zdravstvena zaštita čovjekove okoline i zdravstveni nadzor, unapređivanje zdravstvenih uvjeta za život i rad građana;
3. sprečavanje, otkrivanje i suzbijanje bolesti, liječenje, njega i rehabilitacija oboljelih i povrijeđenih, posebno radnika, djece, omladine, boraca narodnooslobodilačkog rata i žena za vrijeme trudnoće, porođaja i nakon porođaja te osoba sa smetnjama u razvoju;
4. druge mjere kojima se unapređuje zdravstvena zaštita.

Članak 18.

Zdravstveni radnici u provođenju mjera zdravstvene zaštite :
- prate i proučavaju zdravstveno stanje i higijenske prilike, uvjete života i rada građana i sudjeluju u njihovu saniranju;
- ispituju uzroke i pojave širenja zaraznih i drugih bolesti, alkoholizma i drugih bolesti ovisnosti te sudjeluju u njihovu sprečavanju i suzbijanju;
- prate, proučavaju i ispituju uzroke privremene i trajne nesposobnosti za rad, predlažu mjere koje treba poduzeti u cilju njihova smanjenja te utvrđuju opću i posebnu zdravstvenu sposobnost;
- sudjeluju u provođenju zdravstvenog odgoja i prosvjećivanja, planiranja porodice, tjelesnog odgoja, rekreacije i sporta i drugih mjera koje pridonose povećanju duševne i tjelesne sposobnosti građana;
- otkrivaju bolesti te liječe, njeguju i provode rehabilitaciju oboljelih, povrijeđenih i osoba sa smetnjama u razvoju;
- provode zdravstveni nadzor;
- opskrbljuju građane lijekovima, krvi i krvnim derivatima te drugim sredstvima za zdravstvenu zaštitu;
- obavljaju i druge poslove kojima se unapređuje zdravlje građana;
- utvrđuju smrt i uzroke smrti.
Poslove iz stavka 1. ovoga članka obavljaju zdravstveni radnici u organizacijama zdravstva odnosno zdravstveni radnici zaposleni u poduzećima i kod drugih pravnih osoba te zdravstveni radnici samostalno osobnim radom.

Članak 19.

U obavljanju određenih poslova iz članka 18. ovoga zakona pored zdravstvenih radnika sudjeluju i radnici drugih organizacija i građani, organizacije u kojima se obrazuju zdravstveni radnici, Republički fond, stručna udruženja zdravstvenih radnika, organizacije Crvenog križa i druge organizacije te organi nadležnih inspekcija.
Organizacije zdravstva u provođenju mjera zdravstvene zaštite surađuju sa sanitetskom službom Jugoslavenske narodne armije.
Sudionici u obavljanju poslova zdravstvene zaštite međusobno surađuju.

Članak 20.

Mjere zdravstvene zaštite provode se na osnovi plana i programa mjera zdravstvene zaštite koje će donijeti Ministarstvo zdravstva.
Vrsta i opseg zdravstvene zaštite ovisi o postojećem zdravstvenom stanju stanovništva i očekivanim promjenama, razvoju i mogućnostima medicinske znanosti i dostignute razine zdravstvene zaštite, te o materijalnim mogućnostima društva.
Mjere zdravstvene zaštite ovise o prioritetu s obzirom na vrstu bolesti, dob, spol, zanimanje i druge okolnosti.
Plan i program mjera zdravstvene zaštite iz stavka 1. ovoga članka, posebno utvrđuje zaštitu materinstva i djece predškolskog i školskog uzrasta u primarnoj i polikliničko-konzilijarnoj zaštiti za svaku općinu, odnosno grad Zagreb.

2. Organiziranje i provođenje zdravstvene zaštite

Članak 21.

Zdravstvena zaštita organizira se na načelu jedinstva medicine i provodi se u jedinstvenom sistemu zdravstvene djelatnosti i primjenom mjera