KODEKS
POSLOVNE ETIKE
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 1 od 9. januara 2006. godine)
I. OSNOVNE ODREDBE
Oblast primene
Član 1.
Kodeksom poslovne etike (u daljem tekstu: Kodeks) utvrđuju se principi i pravila poslovne etike koji obavezuju privredne subjekte, članove privredne komore, zaposlene, članove organa i lica angažovana po ugovornom osnovu u privrednom subjektu.
Kodeks obavezuje privredni subjekt, njegove ogranke (filijale) i zavisna društva.
Strani privredni subjekti koji posluju na teritoriji Republike Srbije i drugi učesnici u privrednom životu dužni su da se pridržavaju odredaba ovog kodeksa.
Kodeks se primenjuje i na slučajeve poslovanja stranog privrednog subjekta na domaćem tržištu putem trgovinskih putnika, kataloga, interneta i dr.
Principi i pravila poslovne etike
Član 2.
Poštovanje principa i pravila poslovne etike podrazumeva, ali se njima ne ograničava, sledeća načela:
1. profesionalno obavljanje poslovne delatnosti;
2. savesno i potpuno preuzimanje i izvršavanje obaveza i odgovornosti;
3. obavljanje privredne delatnosti na način kojim se ne ugrožava profesionalni ugled;
4. korišćenje dopuštenih sredstava za postizanje poslovnih ciljeva;
5. poštovanje propisa o nespojivim poslovima;
6. čuvanje poslovne tajne;
7. izbegavanje sukoba između ličnih i interesa privrednih subjekata;
8. obavljanje poslovnih aktivnosti na način kojim se ne nanosi šteta postojećim akcionarima, članovima ili ortacima;
9. obavljanje poslovnih aktivnosti koje povećavaju vrednost kapitala privrednog društva;
10. uzdržavanje od korišćenja političkog uticaja ili pritiska radi ostvarivanja poslovnih ciljeva;
11. ostvarivanje poslovne saradnje sa drugim privrednim subjektimabona fide;
12. rešavanje sporova sa poslovnim partnerima putem pregovora ili posredovanja, uz nastojanje da se nastave poslovni odnosi;
13. poštovanje prava intelektualne svojine;
14. obavljanje poslovne aktivnosti u skladu sa propisima o zaštiti i unapređenju životne sredine;
15. uvažavanje standarda poslovne etike i doprinos daljoj afirmaciji morala u poslovnim odnosima.
Svrha Kodeksa
Član 3.
Cilj Kodeksa je:
1. da doprinese obavljanju poslovnih aktivnosti privrednih subjekata u duhu poslovnog morala, dobrih poslovnih običaja i načela savesnosti i poštenja,
2. da omogući transparentnost poslovanja privrednih subjekata.
Obavljanje poslovnih aktivnosti u skladu sa zahtevima poslovne etike i standardima poslovnog morala, deo je poslovne politike svakog člana Privredne komore Srbije i njegov doprinos afirmaciji poslovnog morala.
Lica na koja se Kodeks odnosi
Član 4.
Principi i pravila poslovne etike obavezuju sve zaposlene u privrednim subjektima iz člana 1. ovog kodeksa, predsednike i članove upravnog i izvršnog odbora, nadzornog odbora, odbora revizora kao i sva lica koja su za obavljanje neke delatnosti u ime privre
Članovi upravnog i izvršnog odbora direktora usklađuju svoje ponašanje i sa odredbama Kodeksa korporativnog upravljanja.
Odnos prema zakonima i drugim kodeksima
Član 5.
Kodeks ne utiče na primenu zakona kojima su regulisani status i prava i obaveze privrednih subjekata iz člana 1. ovog kodeksa i zajedno sa Kodeksom korporativnog upravljanja predstavlja osnov poslovne politike privrednih subjekata, članova Privredne komore S
Odgovornost lica iz člana 4. za nepoštovanje Kodeksa postoji nezavisno od odgovornosti predviđene zakonima koji se na njih primenjuju i biće sankcionisana.
Primena Kodeksa
Član 6.
Kodeks je jedinstven akt i primenjuje se na teritoriji Republike Srbije i pred svim sudovima časti privrednih komora zavisno od njihove nadležnosti.
Povredom pravila poslovne etike smatraće se svako postupanje suprotno poštovanju načela iz člana 2. ovog kodeksa, postupanje koje je u suprotnosti sa pravilima ovog kodeksa, kao i svako drugo postupanje koje se, prema opštem uverenju koje vlada u privredi i dr
Posebnu brigu o poštovanju pravila Kodeksa imaju privredne komore, profesionalna udruženja i organizacije za zaštitu potrošača.
U cilju zaštite poslovne etike subjekti iz prethodnog stava preduzimaju mere u cilju podizanja poslovnog morala, delujući pre svega na učesnike u poslovnom odnosu, kao i na stvaranje javnog mnjenja u cilju osude slučajeva povrede poslovne etike.
Postupak za zaštitu poslovne etike
Član 7.
Postojanje povrede pravila poslovne etike utvrđuju nadležni organi privrednih subjekata, odnosno sudovi časti privrednih komora u Republici Srbiji prema nadležnosti definisanoj Zakonom o privrednim komorama i pravilnicima o sudovima časti privrednih komora
Zaštitu poslovne etike može zahtevati, odnosno postupak za zaštitu poslovne etike može
pokrenuti lice koje ima na Kodeksu zasnovan interes, član privredne komore, lica ovlašćena Pravilnikom o Sudu časti, subjekt koji učestvuje u prometu, kao i svaki potrošač i korisnik usluga.
Značenje pojedinih termina
Član 8.
Termini koji se koriste u ovom Kodeksu imaju sledeće značenje:
1. Moral označava skup normi (pravila) koje regulišu ponašanje ljudi usmeravanjem na ostvarenje nekog dobra, a koje se spontano stvaraju i autonomno prihvataju u društvenoj zajednici.
2. Poslovna etika označava one moralne norme (pravila) koja važe u poslovnim odnosima; obuhvata principe i standarde, spontano nastale ili postavljene, zasnovane na moralnoj vrlini i profesionalnom dobru, kojima se uređuje ponašanje lica iz člana 4. ovog ko
3. Delatnost privrednog subjekta podrazumeva obavljanje zakonom dozvoljene delatnosti.
4. Konkurent je fizičko ili pravno lice koje obavlja istu ili sličnu delatnost na tržištu sa ciljem sticanja dobiti.
5. Potrošač je lice koje kao krajnji korisnik kupuje proizvod ili koristi uslugu drugog privrednog subjekta.
II. OSNOVNA NAČELA
Načelo lične odgovornosti
Član 9.
Privredni subjekt postupa u skladu sa odredbama Kodeksa i odgovara za njegovu povredu, kao i za prikrivanje neetičkog ponašanja drugih.
Nepoštovanje zahteva poslovne etike jednog privrednog subjekta ne oslobađa druge subjekte iste obaveze u tom poslovnom odnosu.
Načelo zakonitosti poslovanja
Član 10.
Etičko ponašanje u poslovnim aktivnostima zasniva se na poštovanju zakona, drugih propisa, ugovora između privrednih subjekata i običaja.
Nije dozvoljeno podstrekavanje na nepoštovanje zakona i prikrivanje povreda zakona.
Poslovanje privrednog subjekta mora biti usklađeno sa važećim zakonima i propisima Republike Srbije.
Privredni subjekt je dužan da poštuje domicilne zakone, pravila i običaje na svim teritorijama na kojima posluje.
Načelo savesnosti i poštenja
Član 11.
U zasnivanju poslovnih odnosa i ostvarivanju prava i obaveza privredni subjekt je dužan da se pridržava načela savesnosti i poštenja.
Zabrana zloupotrebe prava
Član 12.
Zabranjeno je vršenje prava iz poslovnih odnosa protivno cilju zbog koga je ono zakonom ustanovljeno ili priznato.
Poštovanje poslovnih partnera
Član 13.
Privredni subjekti su dužni da u poslovnim odnosima iskažu poštovanje i uvažavanje.
Vođenje pregovora
Član 14.
Poslovna etika nalaže da privredni subjekt upućuje ponude i pristupa vođenju pregovora samo ako ima nameru da zaključi ugovor.
Smatra se da nije postojala namera za zaključenje ugovora ako je privredni subjekt odustao od zaključenja ugovora bez opravdanog razloga.
Sastavljanje ugovornih odredaba
Član 15.
Prilikom zaključenja ugovora privredni subjekt je dužan da sačini ugovorne odredbe na način koji ne ostavlja sumnju u pogledu njihovog smisla i značenja.
U slučaju kad je ugovor zaključen prema unapred odštampanom sadržaju (tipski ugovori), ili kada je ugovor na drugi način pripremljen i predložan od jedne ugovorne strane, nejasne odredbe tumačiće se u korist druge strane.
Nisu u skladu sa poslovnom etikom elementi ugovora koji su nametnuti putem tipskih ugovora, korišćenjem teške ekonomske situacije, pretnje, prevare ili dovođenjem u zabludu, ako dovode do narušavanja ravnopravnog položaja ugovornih strana.
Suprotni poslovnom moralu smatraće se i sastojci ugovora koji nisu u srazmeri sa poslovnim rizikom koji se ugovorom preuzima.
Zabrana zaključivanja fiktivnih i simulovanih ugovora
Član 16.
Ugovorni odnosi moraju odražavati stvarni predmet poslovnog odnosa.
Fiktivni i simulovani ugovori nisu dozvoljeni.
Dužnost ispunjenja obaveza
Član 17.
Privredni subjekt je dužan da odgovorno izvršava zakonom ili ugovorom utvrđene obaveze.
Izvršavanje obaveza i ostvarivanje prava
Član 18.
Privredni subjekt je dužan da u izvršavanju obaveza iz svoje profesionalne delatnosti postupa sa povećanom pažnjom prema pravilima struke i običajima - pažnja dobrog stručnjaka. Privredni subjekt je dužan da se u ostvarivanju svog prava uzdrži od postupaka koj
Mirno rešavanje sporova
Član 19.
Privredni subjekt je dužan da u slučaju spora pokaže spremnost da se spor reši dogovorom, kako bi se poslovna saradnja nastavila.
Sporovi se mogu