MEĐUNARODNI
RAČUNOVODSTVENI STANDARD MRS 15
(Objavljen u "Sl. glasnik RS", br. 133 od 31. decembra 2003)
Informacije o učincima promene cena
Sadržaj:
Međunarodni računovodstveni standard MRS 15
Informacije o učincima promene cena
IZJAVA ODBORA IZ OKTOBRA 1989. GODINE
Međunarodni računovodstveni standard MRS 15 (prepravljen 1994. godine)
Informacije o učincima promene cena
Izjava Odbora iz oktobra 1989. godine
Na sastanku koji je održan u oktobru 1989. godine, Odbor za međunarodne računovodstvene standarde je odobrio da sledeća izjava bude dodata MRS 15 Informacije o učincima promene cena: "Međunarodna saglasnost o obelodanjivanju informacija o učincima promene cena, koja je trebalo da bude postignuta nakon izdavanja MRS 15, nije postignuta. Zbog toga je Odbor za međunarodne računovodstvene standarde doneo odluku da preduzeća ne moraju da obelodanjuju informacije koje se zahtevaju po MRS 15 kako bi njihovi finansijski izveštaji bili usaglašeni sa Međunarodnim računovodstvenim standardima. Ipak, Odbor sugeriše preduzećima da prikazuju takve informacije i podstiče ona preduzeća koja to čine da obelodanjuju stavke koje se zahtevaju po MRS 15."
Međunarodni računovodstveni standard 15 Informacije o učincima promene cena (MRS 15) utvrđen je u stavovima 1-27. Svi stavovi imaju isti značaj, ali je Standard zadržao formu koju mu je dao MKRS (Napomena: Međunarodni komitet za računovodstvene standarde) kada je Standard usvojen od strane OMRS (Napomena: Odbor za Međunarodne računovodstvene standarde). MRS 15 se čita u kontekstu ciljeva koji su u njemu utvrđeni, Predgovora Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja i Okvira za pripremu i prikazivanje finansijskih izveštaja. Ovim je obezbeđena osnova za izbor i primenu računovodstvenih politika u slučajevima odsustva jasnih smernica.
DOMET
1.
Ovaj standard se primenjuje prilikom prikazivanja učinka promene cena na merenja koja se vrše prilikom utvrđivanja rezultata poslovanja i finansijskog položaja preduzeća.
2.
Ovaj Međunarodni računovodstveni standard zamenjuje MRS 6 Računovodstveni odgovori na promene cena.
3.
Ovaj standard se primenjuje na preduzeće čiji je nivo prihoda, dobiti, sredstava ili zaposlenosti od značaja za privredno okruženje u kome posluje. Kada se istovremeno prikazuju i finansijski izveštaji matičnog preduzeća i konsolidovani finansijski izveštaji, informacije koje propisuje ovaj standard prikazuju se samo na osnovu podataka iz konsolidovanih izveštaja.
4.
Informacije koje se zahtevaju po ovom standardu ne odnose se na zavisno preduzeće koje posluje u zemlji u kojoj se nalazi sedište matičnog preduzeća, ukoliko matično preduzeće prikazuje konsolidovane informacije na toj osnovi. Za zavisna preduzeća koja posluju u zemlji u kojoj se ne nalazi sedište matičnog preduzeća, informacije koje propisuje ovaj standard prikazuju se samo onda kada je to prihvaćena praksa za slične informacije koje prikazuju preduzeća koja su od većeg privrednog značaja za tu zemlju.
5.
I drugi subjekti se podstiču da prikazuju informacije koje obuhvataju učinke promene cena u cilju boljeg finansijskog izveštavanja.
Objašnjenje
6.
Cene se vremenom menjaju, što je posledica delovanja različitih posebnih ili opštih ekonomskih i društvenih činilaca. Posebni činioci, kao što su promene ponude i tražnje i tehnološke promene, mogu da izazovu značajan rast ili pad pojedinih cena, nezavisno jedno od drugog. Osim toga, opšti činioci mogu da dovedu i do promene opšteg nivoa cena, a time i opšte kupovne moći novca.
7.
Finansijski izveštaji se u većini zemalja pripremaju po računovodstvenoj metodi istorijske vrednosti, bez obzira na promene opšteg nivoa cena ili promene konkretnih cena sredstava koja se poseduju, osim u meri u kojoj su nekretnine, postrojenja i oprema revalorizovani ili u meri u kojoj su zalihe ili druge tekuća sredstva svedena na neto prodajnu vrednost. Informacije koje se zahtevaju po ovom standardu treba da upoznaju korisnike finansijskih izveštaja preduzeća sa učincima promene cena na rezultate njegovog poslovanja. Međutim, finansijski izveštaji, bilo da se pripremaju po metodi istorijske vrednosti ili metodi kojom se prikazuju učinci promene cena, nemaju cilj da direktno prikažu vrednost preduzeća kao celine.
ODGOVOR NA PROMENU CENA
8.
Preduzeća na koja se primenjuje ovaj standard prikazuju podatke kojima se obelodanjuju pozicije navedene u stavovima 11 do 23 primenom računovodstvenog metoda kojim se izražavaju učinci promene cena.
9.
Finansijske informacije kojima je cilj da prikažu učinke promene cena, pripremaju se na više načina. Po prvom načinu, finansijske informacije se prikazuju u odnosu na opštu kupovnu moć. Po drugom načinu, koristi se tekuća vrednost umesto istorijske vrednosti, a pri tom se priznaju promene konkretnih vrednosti sredstava. Treći način kombinuje karakteristike oba ova metoda.
10.
Odgovori na učinke promene cena zasnivaju se na dva osnovna pristupa utvrđivanju prihoda. Prema prvom pristupu, prihod se priznaje nakon što je očuvana opšta kupovna moć akcionarske glavnice u preduzeću. Prema drugom pristupu, prihod se priznaje nakon što se održi proizvodna sposobnost preduzeća i može, ali ne mora, da uključi usaglašavanje opšteg nivoa cena.
Pristup opšte kupovne moći
11.
Pristup opšte kupovne moći podrazumeva preračunavanje nekih ili svih pozicija u finansijskim izveštajima zbog promena opšteg nivoa cena. Predlozi u vezi sa ovim pitanjem naglašavaju da preračunavanja opšte kupovne moći menjaju jedinicu obračuna, ali ne menjaju osnovne metode merenja vrednosti. Po ovom pristupu, prihod obično obuhvata i učinke, primenom odgovarajućeg indeksa, promena opšteg nivoa cena na amortizaciju, troškove prodatih proizvoda i neto monetarne stavke, a iskazuje se nakon što se očuva opšta kupovna moć akcionarske glavnice u preduzeću.
Pristup tekuće vrednosti
12.
Pristup tekuće vrednosti nalazi se u osnovi više različitih metoda. U širem smislu, kod ovih metoda se primenjuje vrednost zamene kao osnovno merilo. Međutim, ukoliko je vrednost zamene viša i od neto prodajne vrednosti i od sadašnje vrednosti, kao osnovno merilo obično se primenjuje viša od te dve vrednosti.
13.
: