Na osnovu čl. 33. i 35. stav 1. Pokrajinske skupštinske odluke o Vladi Autonomne Pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", broj 4/10), Vlada Autonomne Pokrajine Vojvodine, na sednici održanoj 13. marta 2013. godine, donela je
ODLUKU
O KODEKSU PONAŠANjA U POKRAJINSKIM ORGANIMA
(Objavljena u "Sl. listu APV", br. 9 od 13. marta 2013)
Član 1.
Donosi se Kodeks ponašanja u pokrajinskim organima, koji je sastavni deo ove odluke.
Član 2.
Danom stupanja na snagu ove odluke, prestaje da važi Kodeks ponašanja u pokrajinskim organima ("Službeni list APV", broj 7/07).
Član 3.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne Pokrajine Vojvodine".
Vlada Autonomne Pokrajine Vojvodine
Broj: 031-41/2013
Novi Sad, 13. mart 2013. godine
Potpredsednik Vlade AP Vojvodine, prof. dr Dragoslav Petrović, s.r.
KODEKS PONAŠANjA U POKRAJINSKIM ORGANIMA
IOSNOVNE ODREDBE
Predmet kodeksa
Član 1.
Ovim kodeksom propisuje se skup pravila ponašanja kojih se pri obavljanju poslova iz svog delokruga moraju pridržavati zaposleni, postavljena i izabrana lica u Službi Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine, Sekretarijatu Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine, organima pokrajinske uprave, službama i upravama koje osniva Vlada Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Pokrajinska vlada) i drugim organizacionim oblicima koje preko svojih organa osniva Autonomna Pokrajina Vojvodina (u daljem tekstu: pokrajinski organi), ako drugim propisom nije drugačije određeno.
Kodeksom se propisuju i dodatna pravila za postavljena i izabrana lica, kao rukovodioce pokrajinskih organa.
Član 2.
Imenice u muškom rodu koje u ovom kodeksu označavaju zaposlene, te postavljena i izabrana lica, podrazumevaju i ženski pol.
Cilj kodeksa
Član 3.
Cilj kodeksa jeste utvrđivanje pravila ponašanja na koje se obavezuju zaposleni, postavljena i izabrana lica u skladu s pravnim aktima i etičkim principima, kao i upoznavanje javnosti sa ovim pravilima, radi uspostavljanja odnosa trajnog poverenja građana prema pokrajinskim organima.
IIOPŠTI PRINCIPI I PRAVILA KODEKSA
Zaštita javnog interesa i zakonitost rada
Član 4.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica pri obavljanju poslova iz delokruga pokrajinskih organa, a naročito u postupcima u kojima se odluke donose na osnovu diskrecionog ovlašćenja, dužni su da štite javni interes i da postupaju u skladu sa Ustavom, zakonom i drugim propisima i opštim aktima.
Javnost rada
Član 5.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica dužni su da omoguće javnosti pristup informacijama iz delokruga svog rada, u skladu sa zakonom kojim se uređuje slobodan pristup informacijama od javnog značaja, kao i da prilikom obaveštavanja javnosti obezbede zaštitu podataka o ličnosti, u skladu sa zakonom.
Odgovornost, nepristrasnost i politička neutralnost
Član 6.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica dužni su da odgovorno, profesionalno, blagovremeno, u skladu s pravilima struke, nepristrasno i politički neutralno izvršavaju svoje radne obaveze.
Zabrana diskriminacije
Član 7.
Zabranjeno je povlašćivanje ili uskraćivanje zaposlenih, postavljenih i izabranih lica u njihovim pravima ili obavezama, posebno zbog rasne, verske, polne, nacionalne, političke pripadnosti ili zbog nekog drugog ličnog svojstva.
Zabrana zlostavljanja
Član 8.
Zabranjen je bilo koji vid zlostavljanja na radu i u vezi s radom, ukuljučujući i slučajeve seksualnog uznemiravanja, kao i zloupotreba prava na zaštitu od zlostavljanja, u skladu sa zakonom.
Zaštita ugleda pokrajinskog organa i ličnog ugleda
Član 9.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica pri obavljanju poslova iz delokruga pokrajinskih organa, dužni su da postupaju na način na koji se ne umanjuje ugled pokrajinskog organa, niti njihov lični ugled i dostojanstvo.
Sprečavanje sukoba interesa
Član 10.
Pri obavljanju svojih poslova, zaposleni, postavljena i izabrana lica ne smeju dozvoliti da njihov privatni interes dođe u sukob s javnim interesom.
Zabrana primanja poklona
Član 11.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica ne smeju da traže, niti da prime odnosno da dozvole drugom licu da u njihovo ime ili za njihovu korist primi poklon (novac, stvar, pravo ili uslugu bez odgovarajuće nadoknade ili svaku drugu korist) od lica koje ostvaruje neko pravo pred tim organom, a koji mogu uticati na njihovo odlučivanje i profesionalni pristup u određenoj stvari, ili se mogu smatrati naknadom za rad.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica kojima je ponuđen poklon dužni su da ga odbiju i vrate, te da o tome obaveste lice ili organ kome su odgovorni.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica mogu, izuzetno, da prime prigodan i protokolaran poklon, u skladu sa zakonom.
Dužnost obaveštavanja o sumnji postojanja korupcije
Član 12.
Zaposleni i postavljena lica dužni su da pismeno obaveste rukovodioca pokrajinskog organa ukoliko saznaju da je u radu drugog zaposlenog, postavljenog i izabranog lica izvršena radnja korupcije.
U slučaju iz stava 1. ovog člana zaposleni i postavljena lica uživaju zaštitu u skladu sa zakonom.
Zabrana zloupotrebe ovlašćenja
Član 13.
Zaposlenima, postavljenim i izabranim licima zabranjeno je da zloupotrebljavaju data ovlašćenja u postupanju prema građanima i saradnicima radi zadovoljavanja ličnog interesa ili interesa s njima povezanih lica, u skladu sa zakonom.
Pri obavljanju privatnih poslova, zaposleni, postavljena i izabrana lica ne smeju koristiti službene oznake ili autoritet svog radnog mesta.
Prijavljivanje interesa u vezi sa odlukom pokrajinskog organa
Član 14.
Zaposleni, postavljeno i izabrano lice dužni su da neposredno pretpostavljenog, odnosno nadležni organ, pismeno obaveste o svakom interesu koji oni ili s njima povezana lica mogu imati u vezi sa odlukom pokrajinskog organa u čijem donošenju učestvuju, radi odlučivanja o njihovom izuzeću.
Poštovanje radnog vremena
Član 15.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica dužni su da poštuju propisano radno vreme.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica dužni su da koriste identifikacionu legitimaciju, u skladu sa odlukom koja reguliše njenu upotrebu.
Upotreba poverene imovine
Član 16.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica treba da s dužnom pažnjom koriste imovinu i sredstva koja su im poverena radi obavljanja njihovih poslova, namenski i ekonomično i ne smeju ih koristiti radi ostvarivanja ličnog interesa ili obavljanja drugih protivpravnih aktivnosti.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica dužni su da čuvaju imovinu od oštećenja, uništenja ili zloupotrebe.
Postupanje suprotno odredbama ovog člana povlači za sobom materijalnu odgovornost u skladu sa zakonom i drugim propisima.
Čuvanje službene tajne
Član 17.
Zaposleni, postavljena i izabrana lica dužni su da čuvaju službenu ili drugu tajnu u skladu sa zakonom ili drugim propisom.
Međusobni odnosi zaposlenih, postavljenih i izabranih lica
Član 18.
Međusobni odnosi zaposlenih,