Na osnovu člana 100. a u vezi s članom 106. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službeni glasnik RS", br. 18/92, 26/93 i 25/96), i člana 31. Statuta Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje ("Službeni glasnik RS", br. 63/92, 65/92 i 16/93),
Upravni odbor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, na sednici održanoj 2. aprila 1997. godine, donosi
ODLUKU
O KRITERIJUMIMA I MERILIMA ZA UGOVARANjE I FINANSIRANjE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U 1997. GODINI
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 17/97)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovom odlukom uređuju se jedinstveni kriterijumi i merila za ugovaranje i finansiranje zdravstvene zaštite između Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljem tekstu: Zavod), zdravstvenih ustanova i drugih nosioca zdravstvene službe povodom pružanja zdravstvene zaštite osiguranicima i osiguranim licima (u daljem tekstu: osiguranici). Odlukom se uređuju i druga pitanja od značaja za uređivanja odnosa između Zavoda i zdravstvenih ustanova i drugih subjekata u sprovođenju zdravstvene zaštite u 1997. godini.
II. OSNOVI ZA ZAKLjUČIVANjE UGOVORA
Član 2.
Osnov za uređivanje međusobnih odnosa između Zavoda i zdravstvenih ustanova čine:
1. Zakon o zdravstvenom osiguranju ("Službeni glasnik RS", br. 18/92, 26/93 i 25/96),
2. Zakon o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik RS", br. 17/92, 50/92, 52/93 i 25/96),
3. Odluka o sadržini i obimu zdravstvene zaštite koji je donela Skupština Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje na sednici od 28. februara 1997. godine, 01 broj 54-221,
4. Program zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja za 1997. godinu, koji je donela Skupština Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje na sednici od 28. februara 1997. godine, 01 broj 54-222 (u daljem tekstu: Program),
5. Finansijski plan Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje za 1997. godinu koji je donela Skupština Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje na sednici od 28. februara 1997. godine 04 broj 400-161,
6. Plan rada zdravstvene ustanove za 1997. godinu za potrebe zdravstvenog osiguranja (u daljem tekstu: Plan rada), koji je usaglašen sa Programom,
7. Odluka o zajedničkim kriterijumima i merilima za utvrđivanje cena zdravstvenih usluga ("Službeni glasnik SRS", broj 79/91) sa dopunom usvojenom od strane Saveta Republičkog fonda na sednici od 5. marta 1992. godine.
8. Pravilnik o zajedničkom medicinskom snabdevanju koji je doneo ministar za zdravlje Republike Srbije broj 110-00-39/97-01 od 14. februara 1997. godine.
9. Opšti akti Zavoda kojima se uređuje obim, uslovi i način ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja i
10. Cenovnik zdravstvenih usluga u zdravstvenim ustanovama u Republici Srbiji (u daljem tekstu: Cenovnik).
III. PLAN RADA ZDRAVSTVENE USTANOVE ZA POTREBE ZDRAVSTVENOG OSIGURANjA
Član 3.
Plan rada zdravstvene ustanove za potrebe zdravstvenog osiguranja usaglašen je sa Programom, kao i sa kadrovskim, tehničkim i tehnološkim mogućnostima zdravstvene ustanove, a prema delatnosti zdravstvene ustanove. U planu rada zdravstvene ustanove iskazuju se:
(1) vrsta, obim i sadržaj zdravstvene zaštite;
(2) godišnji plan potreba za nabavku lekova i medicinskih sredstava, u kome se posebno iskazuju lekovi i medicinska sredstva u skladu sa Pravilnikom o zajedničkom medicinskom snabdevanju;
(3) kapaciteti, kadrovi i ostale potrebe zdravstvene ustanove ili drugog nosioca zdravstvene službe.
Plan rada sadrži broj i vrstu zdravstvenih usluga, prema postojećim normativima i standardima medicinskog rada i njihovu vrednost iskazanu po cenama iz Cenovnika. Zdravstvene ustanove u planu rada iskazuju broj i vrstu zdravstvenih usluga za potrebe matične filijale, za potrebe ostalih filijala i druge korisnike usluge.
Zdravstvena ustanova u skladu sa posebnim aktom planira medicinsku opremu.
Plan rada zdravstvene ustanove ugovara se bez sredstava potrebnih za nabavku medicinske opreme.
Plan rada sadrži i predračun sredstava u iznosu vrednosti Plana rada iz stava 3. ovog člana. U predračunu se iskazuju sredstva za:
1) bruto zarade po kolektivnom ugovoru za broj zaposlenih koji je angažovan na izvršenju Plana rada za potrebe zdravstvenog osiguranja u skladu sa postojećim normativima i standardima medicinskog rada, a najviše do broja radnika na dan 31. decembra 1992. godine. Izuzetno, uz saglasnost Ministarstva za zdravlje Republike Srbije (u daljem tekstu: Ministarstvo) broj zaposlenih u zdravstvenoj ustanovi može se priznati po osnovu uvođenja novih metoda, postupaka i tehnologije, kao i u drugim slučajevima za koje je data saglasnost Ministarstva do 31. decembra 1996. godine (i već datih saglasnosti filijala Zavoda i zavoda za zaštitu zdravlja),
2) materijalni i ostali troškovi, i to:
- ostala lična primanja u skladu sa kolektivnim ugovorom,
- lekovi i medicinska sredstva, prema Listi lekova i Listi medicinskih sredstava,
- ostale materijalne troškove (hrana za bolesnike, energija, sredstva za održavanje higijene) i druge materijalne troškove,
- ostale nematerijalne troškove,
- amortizaciju u skladu sa Zakonom.
Finansijska vrednost planova rada i predračun potrebnih sredstava za zdravstvenu zaštitu iskazuje se najviše do nivoa sredstava predviđenih finansijskim planom Zavoda, odnosno filijale Zavoda za 1997. godinu.
Član 4.
Ocenu usaglašenosti planova rada zdravstvenih ustanova sa Programom vrši filijala Zavoda na osnovu prethodnog mišljenja zavoda za zaštitu zdravlja, a u skladu sa Uputstvom za planiranje zdravstvene zaštite u zdravstvenm ustanovama.
Ocenu usaglašenosti planova rada zavoda za zaštitu zdravlja vrši filijala Zavoda na osnovu prethodnog mišljenja Zavoda za zaštitu zdravlja Srbije.
U slučaju prigovora zdravstvene ustanove iz st. 1. i 2. ovog člana na ocenu o usaglašenosti Plana rada sa Programom, konačnu ocenu daje Zavod na osnovu prethodnog mišljenja Zavoda za zaštitu zdravlja Srbije i referentne ustanove.
IV. NAKNADA ZA RAD ZDRAVSTVENE USTANOVE
Član 5.
Ugovorom između filijale Zavoda i zdravstvene ustanove utvrđuje se iznos sredstava za izvršenje plana rada zdravstvene ustanove koji predstavlja naknadu za pružene zdravstvene usluge.
Filijala Zavoda sa zdravstvenim ustanovama ne može ugovoriti veći iznos naknada za izvršenje planova rada od iznosa sredstava predviđenog finansijskim planom Zavoda, odnosno filijale Zavoda za te namene u 1997. godini.
Iznos ugovorenih sredstava iz prethodnog stava u toku godine može biti izmenjen aneksom ugovora u zavisnosti od ostvarivanja prihoda u filijali Zavoda ili drugih objektivnih razloga nastalih u zdravstvenoj ustanovi ili filijali Zavoda.
Član 6.
Utvrđivanje naknade za rad vrednovanjem Plana rada zdravstvene ustanove u celini primenjuje se na:
- domove zdravlja, zavode i druge zdravstvene ustanove u delu u kojem sprovode primarnu zdravstvenu zaštitu, i
- zavode za zaštitu zdravlja u delu poslova koje obavljaju za Zavod.
Utvrđivanje naknade za rad primenom cena pojedinačnih usluga iz Cenovnika primenjuje se na bolničke i druge zdravstvene ustanove, osim ustanova iz stava 1. ovog člana.
Naknada za rad zdravstvenih centara utvrđuje se posebno za delatnost doma zdravlja i bolnice u skladu sa st. 1. i 2. ovog člana.
Naknada za rad apotekarske ustanove ili apoteke samostalne kao i u sastavu zdravstvene ustanove utvrđuje se polazeći od veleprodajne cene lekova, s tim da zavisni troškovi i troškovi prometa na malo mogu iznositi najviše do 15%.
Član 7.
Zdravstvena ustanova ostvaruje naknadu za rad ispostavljanjem faktura za izvršene zdravstvene usluge nadležnoj filijali Zavoda.
Zdravstvena ustanova pružene zdravstvene usluge fakturiše po cenama iz Cenovnika.
Zdravstvena ustanova za bolničku zdravstvenu zaštitu ispostavlja zbirnu fakturu sa propisanom dokumentacijom i prilozima nadležnoj filijali Zavoda najmanje jednom mesečno.
Za pružene usluge van bolničke zdravstvene zaštite, zdravstvena ustanova ispostavlja nadležnoj filijali Zavoda jednom mesečno zbirnu fakturu koja sadrži broj izvršenih usluga po vrstama i po organizacionim jedinicama, po cenama iz Cenovnika i iznosu sredstava koji se fakturiše.
Za lica kod kojih se vrši refundacija sredstava od inostranih