Na osnovu člana 36. stav 4. Zakona o Narodnoj skupštini ("Službeni glasnik RS", broj 9/10), člana 65. i člana 295. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine ("Službeni glasnik RS", br. 52/10 i 13/11),
Administrativni odbor Narodne skupštine, na sednici održanoj 8. februara 2012. godine, doneo je
ODLUKU
O POSLANIČKOJ LEGITIMACIJI
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 11 od 14. februara 2012)
1.
Ovom odlukom uređuju se izgled, sadržina i obrazac poslaničke legitimacije narodnog poslanika u Narodnoj skupštini, kao i način izdavanja i vođenja evidencije o izdatim poslaničkim legitimacijama narodnih poslanika.
2.
Narodnom poslaniku u Narodnoj skupštini izdaje se poslanička legitimacija, odmah posle potvrđivanja mandata narodnog poslanika.
3.
Poslanička legitimacija se izrađuje u vidu knjižice, pravougaonog oblika, dimenzija 6 cm h 9,5 cm, u tvrdom kožnom povezu tamno plave boje i sadrži dovoljan broj strana za unošenje podataka predviđenih ovom odlukom.
Poslanička legitimacija se izdaje na obrascu koji je sastavni deo ove odluke.
4.
Na koricu poslaničke legitimacije utiskuje se Mali grb Republike Srbije.
5.
Poslanička legitimacija na prvoj strani sadrži: u zaglavlju natpise "Republika Srbija" i "Narodna skupština"; oznaku broja poslaničke legitimacije; naziv: "Poslanička legitimacija"; mesto za ime i prezime narodnog poslanika; dan, mesec i godinu izdavanja poslaničke legitimacije; rok važenja poslaničke legitimacije i u produžetku tekst: "odnosno do dana prestanka mandata narodnog poslanika"; natpis: "predsednik Narodne skupštine" i mesto za potpis predsednika Narodne skupštine.
Na drugoj strani je mesto za fotografiju narodnog poslanika, formata 4 cmx5 cm, koja se overava suvim žigom Narodne skupštine i mesto za svojeručni potpis narodnog poslanika.
Na trećoj strani navode se imunitetna prava narodnog poslanika, u tekstu koji glasi:
Imunitetna prava narodnog poslanika
"Narodni poslanik uživa imunitet.
Narodni poslanik ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost za izraženo mišljenje ili glasanje u vršenju svoje poslaničke funkcije.
Narodni poslanik koji se pozvao na imunitet ne može biti pritvoren, niti se protiv njega može voditi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora, bez odobrenja Narodne skupštine.
Narodni poslanik koji je zatečen u izvršenju krivičnog dela za koje je propisana kazna zatvora u trajanju dužem od pet godina može biti pritvoren bez odobrenja Narodne skupštine.
U krivičnom ili drugom postupku u kome je uspostavljen imunitet, ne teku rokovi propisani za taj postupak.
Nepozivanje narodnog poslanika na imunitet ne isključuje pravo Narodne skupštine da uspostavi imunitet."
(Član 103. Ustava Republike Srbije)
Na četvrtoj strani navode se druga prava narodnog poslanika, u sledećem tekstu:
Pravo na besplatan prevoz
"Narodni poslanik ima pravo na besplatan prevoz u železničkom, drumskom, javnom gradskom i rečnom saobraćaju na teritoriji Republike Srbije u svim pravcima i za neograničen broj putovanja.
Narodni poslanik za dolazak na sednicu Skupštine i njenih odbora može da koristi avion, kola za spavanje na železnici i brodsku kabinu."
(Član 17. st. 1. i 2. Zakona o primanjima narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije "Službeni glasnik RS", br. 7/91, 22/91, 28/91, 48/91, 68/91, 44/98, 34/01).
: