Na osnovu člana 90. tačka 2. Ustava Republike Srbije, a u vezi sa Zakonom o radu ("Službeni glasnik RS", broj 70/2001), Zakonom o zapošljavanju i ostvarivanju prava nezaposlenih lica ("Službeni glasnik RS", br. 22/92, 73/92, 82/92, 56/93, 67/93, 34/94, 52/96, 46/98 i 29/2001) i Zakona o privatizaciji ("Službeni glasnik RS", broj 38/2001),
Vlada Republike Srbije donosi
ODLUKU
O UTVRĐIVANjU SOCIJALNOG PROGRAMA ZA ZAPOSLENE KOJIMA PRESTAJE RADNI ODNOS U PROCESU RESTRUKTURIRANjA PREDUZEĆA I PRIPREME ZA PRIVATIZACIJU, STEČAJA I LIKVIDACIJE
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 12 od 11. marta 2002)
1.
Ovom odlukom utvrđuje se Socijalni program za zaposlene kojima prestaje radni odnos u procesu restrukturiranja preduzeća i pripreme za privatizaciju, stečaja i likvidacije (u daljem tekstu: Program).
2.Program je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo.
3.
Za sprovođenje Programa zadužen je ministar nadležan za poslove rada i zapošljavanja.
Ministar nadležan za poslove rada i zapošljavanja odlučuje o korišćenju sredstava za sprovođenje Programa.
4.
Ministar nadležan za poslove rada i zapošljavanja šestomesečno dostavlja izveštaj Vladi Republike Srbije o sprovođenju Programa.
5.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
05 broj 551-2732/2002-2
U Beogradu, 7. marta 2002. godine
Vlada Republike Srbije
Potpredsednik,
prof. dr. Žarko Korać, s.r.
SOCIJALNI PROGRAM
ZA ZAPOSLENE KOJIMA PRESTAJE RADNI ODNOS U PROCESU RESTRUKTURIRANjA PREDUZEĆA I PRIPREME ZA PRIVATIZACIJU, STEČAJA I LIKVIDACIJE
Socijalni program za zaposlene koji ostaju bez posla u procesu restrukturiranja preduzeća i pripreme za privatizaciju, stečaja i likvidacije (u daljem tekstu: Program) ima za cilj rešavanje socijalnog i ekonomskog statusa zaposlenih za čijim radom prestaje potreba u procesu restrukturiranja preduzeća i pripreme za privatizaciju i po osnovu stečaja i likvidacije (u daljem tekstu: višak zaposlenih).
Programom se određuje način utvrđivanja i rešavanja viška zaposlenih, prava viška zaposlenih i mere za njihovo zapošljavanje, obim i izvori sredstava za realizaciju Programa, korisnici sredstava, uslovi i način korišćenja sredstava.
I
UTVRĐIVANjE VIŠKA ZAPOSLENIH
U postupku utvrđivanja viška zaposlenih vrši se:
1) evidentiranje preduzeća koja ulaze u proces restrukturiranja i pripreme za privatizaciju, stečaj i likvidaciju;
2) utvrđivanje dinamike procesa restrukturiranja i pripreme za privatizaciju preduzeća, stečaj i likvidaciju.
Poslove iz stava 1. tač. 1) i 2) Programa, za preduzeća koja ulaze u proces restrukturiranja i pripreme za privatizaciju, vodi Ministarstvo za privredu i privatizaciju i Agencija za privatizaciju.
Preduzeće u sprovođenju Programa preduzima sledeće mere:
1) donosi program mera i aktivnosti za rešavanje viška zaposlenih (u daljem tekstu: program preduzeća), u skladu sa zakonom;
2) na osnovu programa konsolidacije i utvrđenih normativa određuje broj potrebnih radnika i višak zaposlenih;
3) sagledava i utvrđuje mogućnosti korišćenja neiskorišćenih i neefikasnih resursa radi zapošljavanja viška zaposlenih;
4) evidentira neiskorišćeni poslovni prostor koji se može ponuditi višku zaposlenih, kako bi započeli sopstveni posao;
5) vrši izdvajanje pojedinih preduzeća ili delova tih preduzeća i njihovo osamostaljivanje na ekonomskim principima koji omogućavaju zapošljavanje viška zaposlenih radi obavljanja proizvodnih, uslužnih i drugih delatnosti;
6) donosi program preduzeća u saradnji sa Zavodom za tržište rada (u daljem tekstu: Zavod). Program za preduzeća koja se restrukturiraju i pripremaju za privatizaciju na osnovu Programa Vlade Republike Srbije odobrava Ministarstvo za rad i zapošljavanje. Za ostala preduzeća, koja zapošljavaju više od 50 zaposlenih, na program preduzeća Ministarstvo za rad i zapošljavanje daje mišljenje;
7) program preduzeća treba da sadrži:
(1) kvalifikacionu strukturu zaposlenih;
(2) starosnu strukturu zaposlenih;
(3) strukturu zaposlenih prema radnom stažu;
(4) analizu radnih i zdravstvenih sposobnosti radnika i ocenu njihove radne motivacije;
(5) socijalnu kartu zaposlenih;
(6) utvrđeni potreban broj radnika;
(7) utvrđeni višak zaposlenih;
(8) način rešavanja viška zaposlenih;
(9) sredstva za rešavanje socijalno-ekonomskog položaja viška zaposlenih.
II
NAČIN REŠAVANjA SOCIJALNO-EKONOMSKOG POLOŽAJA VIŠKA ZAPOSLENIH
Lice koje predstavlja višak zaposlenih ostvaruje prava po osnovu rada u skladu sa zakonom, programom preduzeća i Programom.
Lice koje predstavlja višak zaposlenih može da se opredeli za jedan od sledećih načina rešavanja svog socijalno-ekonomskog položaja:
1.
Prestanak radnog odnosa i prijavljivanje Zavodu
Prestanak radnog odnosa i ostvarivanje prava po osnovu nezaposlenosti ostvaruje se u skladu sa zakonom.
Lice koje predstavlja višak zaposlenih koje se opredelilo da ostvari prava po osnovu nezaposlenosti kod Zavoda ostvaruje pravo na novčanu naknadu i pravo na penzijsko i invalidsko i zdravstveno osiguranje za vreme isplate novčane naknade, u skladu sa zakonom.
Za ostvarivanje navedenih prava potrebno je da se prijavi na evidenciju nezaposlenih, da se uredno javlja u određenim rokovima i na svaki poziv Zavoda, da prihvati svako zaposlenje koje odgovara njegovim radnim i stručnim sposobnostima i obuku koja mu obezbeđuje zapošljavanje.
Radi uvođenja u evidenciju nezaposlenih, potrebno je da podnese na uvid: ličnu kartu, radnu knjižicu, dokaze o stručnoj spremi ili stručnoj osposobljenosti i druge dokaze u skladu sa zakonom (uverenje, potvrde, izjave i sl.).
Prijavljivanje na evidenciju vrši se u organizacionoj jedinici Zavoda prema mestu prebivališta nezaposlenog lica ili prema mestu prestanka radnog odnosa, odnosno rada.
Za vreme privremene nezaposlenosti, lice koje predstavlja višak zaposlenih ostvaruje sledeća prava:
1.1. Novčana naknada
Pravo na novčanu naknadu ostvaruje se od narednog dana od dana prestanka osiguranja ili radnog odnosa ako se prijavi i podnese zahtev Zavodu, u roku od 42 dana od dana prestanka radnog odnosa.
Visina novčane naknade utvrđuje se u iznosu od 60% prosečne zarade nezaposlenog lica, ostvarene u skladu sa zakonom, odnosno kolektivnim ugovorom u poslednja tri meseca koji prethode mesecu u kome mu prestaje radni odnos, uvećane za 2% za svaku godinu staža osiguranja. Tako utvrđena novčana naknada ne može da bude niža od 40% niti viša od 80% prosečne mesečne zarade po zaposlenom, ostvarene u privredi Republike prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
Novčana naknada isplaćuje se:
- tri meseca za devet meseci neprekidnog osiguranja, odnosno 12 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci;
- šest meseci ako je bilo osigurano tri godine neprekidno ili pet godina sa prekidima u poslednjih osam godina;
- devet meseci ako je bilo osigurano deset do 15 godina;
- 12 meseci ako je bilo osigurano 15 do 20 godina;
- 18 meseci ako je bilo osigurano 20 do 25 godina;
- 24 meseca ako je bilo osigurano 25 i više godina.
Isplata novčane naknade nastavlja se:
- za vreme trudnoće i porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta;
- za vreme privremene nesposobnosti za rad utvrđene po propisima o zdravstvenom osiguranju, dok ta nesposobnost traje;
- za vreme za koje se nezaposleno lice nalazi na obuci.
Pravo na novčanu naknadu ostvaruje se podnošenjem zahteva na odgovarajućem obrascu, uz koji se prilaže radna knjižica, rešenje o prestanku radnog odnosa, dokaz o prosečnoj zaradi ostvarenoj u poslednja tri meseca pre meseca u kome je prestao radni odnos sa dokazom o uplati doprinosa za osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
Na zahtev lica koje se opredelilo za ostvarivanje prava na novčanu naknadu, novčana naknada se može isplatiti u jednokratnom iznosu, pod uslovom da to lice isplaćena sredstva koristi za svoje zapošljavanje.
1.2. Zdravstveno osiguranje
Za vreme