Na osnovu člana 246. stav 1. Zakona o radu ("Službeni glasnik RS", br. 24/05, 61/05 i 54/09),
Gradsko veće i Sindikat zaposlenih u komunalnoj delatnosti grada Kragujevca, dana 10. jula 2012. godine, zaključili su
POSEBAN KOLEKTIVNI UGOVOR
ZA JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA GRADA KRAGUJEVCA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 75 od 2. avgusta 2012)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim posebnim kolektivnim ugovorom (u daljem tekstu: Ugovor), u skladu sa Zakonom uređuju se: prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih (u daljem tekstu: zaposleni), javnih komunalnih preduzeća u komunalnoj delatnosti grada Kragujevca (u daljem tekstu: poslodavac), zaštita zaposlenih na radu, zarade i ostale naknade zaposlenih, prava sindikata i poslodavaca, kao i međusobni odnosi Osnivača i poslodavca.
Ovaj ugovor zaključuje se između Osnivača i reprezentativnog sindikata organizovanog u komunalnoj delatnosti na teritoriji grada Kragujevca (u daljem tekstu: potpisnik), u ime svih zaposlenih u javnim komunalnim preduzećima grada Kragujevca.
Član 2.
Osnivač je grad Kragujevac.
Zaposlenim, u smislu ovog ugovora, smatra se lice koje je u skladu sa zakonom, zasnovalo radni odnos sa poslodavcem.
Poslodavcem, u smislu ovog ugovora, smatra se javno komunalno preduzeće, koje je osnovano za proizvodnju, isporuku i pružanje komunalnih proizvoda i usluga od interesa za grad Kragujevac.
Član 3.
Komunalne delatnosti su delatnosti koje su kao takve određene Zakonom o komunalnim delatnostima, Zakonom o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od opšteg interesa i Odlukom Skupštine grada o određivanju komunalnih delatnosti i predstavljaju nezamenljiv uslov života i rada građana i drugih subjekata u gradu Kragujevcu.
Član 4.
Osnivač obezbeđuje preduzećima koja je osnovao i kojima je poverio vršenje komunalne delatnosti, materijalne, tehničke i druge uslove za nesmetano obavljanje komunalne delatnosti, prati uslove rada, preduzima mere za otklanjanje negativnih okolnosti koje mogu uticati na vršenje delatnosti i preduzima mere na unapređenju komunalnih delatnosti.
Poslodavci prate izvršenje posla, kvalitet i obim usluga i proizvoda i obezbeđuju sredstva za isplatu zarada, obračunatu na osnovu kriterijuma i ostalih elemenata za utvrđivanje visine zarade utvrđenih Zakonom i ovim ugovorom.
Poslodavac i osnivač obezbeđuju sredstva za isplatu zarada u visini minimalne zarade koju utvrdi Socijalno-ekonomski savet Republike Srbije, kada sredstva ne mogu biti obezbeđena iz sopstvenog prihoda poslodavca.
Član 5.
Odredbe ovog ugovora primenjuju se kao osnov za zaključenje kolektivnih ugovora kod poslodavca.
Svoje specifičnosti, na osnovu osnovne delatnosti, poslodavci će regulisati kolektivnim ugovorom kod poslodavca.
Član 6.
Ovim ugovorom i kolektivnim ugovorom kod poslodavca ne mogu se utvrditi manja prava i nepovoljniji uslovi rada i obaveze od prava, uslova rada i obaveza utvrđenih zakonom.
II. ZARADA, NAKNADA ZARADA I DRUGA PRIMANjA
1. Zarada
Član 7.
Zaposleni imaju pravo na odgovarajuću zaradu, koja se sastoji iz:
- zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu;
- zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi i sl.);
- drugih primanja po osnovu radnog odnosa ugovorenih kolektivnim ugovorom, ugovorom o radu i drugim opštim aktima.
Zarada se utvrđuje na osnovu cene posla koji zaposleni obavlja na radnom mestu.
Zaposleni imaju pravo na odgovarajuću zaradu u skladu sa Zakonom i ovim ugovorom.
Zaposlenom se garantuje jednaka zarada za isti ili rad iste vrednosti koji ostvaruje kod poslodavca.
Član 8.
Zarada koja se ostvaruje za obavljeni rad i vreme provedeno na radu utvrđuje se na osnovu:
- osnovne zarade,
- dela zarade za radni učinak,
- uvećane zarade.
Osnovna zarada zaposlenog utvrđuje se na osnovu:
- vrednosti - koeficijenta posla,
- vrednosti radnoga časa,
- vremena provedenog na radu, odnosno mesečnog fonda ostvarenih časova rada.
Vrednost radnog časa sporazumno se utvrđuje kod poslodavca istovremeno sa donošenjem Programa javnog komunalnog preduzeća. Utvrđena vrednost radnog časa koriguje se u toku kalendarske godine najmanje jedanput kada dođe do bitnih promena okolnosti i pretpostavki na osnovu kojih je utvrđena (smanjenje broja zaposlenih, restrukturiranje preduzeća, i ostvarenih rezultata).
Član 9.
Zaposleni ostvaruju pravo na zaradu iz mase sredstava za isplatu zarada formirane na osnovu:
- ostvarene zaposlenosti u obračunskom periodu (broja zaposlenih na dan 31.12. tekuće godine) i planiranog broja novozaposlenih za narednu godinu,
- prosečno isplaćene mesečne zarade po zaposlenom u gradu Kragujevcu u odnosu na prosečnu isplaćenu mesečnu zaradu kod poslodavca, koja ne može biti manja za 20% odnosno viša za 20% od prosečne mesečne zarade grada Kragujevca,
- procenta korekcije zarada, kao korektivni faktor ekonomsko finansijskog položaja preduzeća.
Korektivni faktori za utvrđivanje mase zarada u javnim komunalnim preduzećima iz alineje 3. ovog člana se dobija tako što se ostvareni rezultat po godišnjem računu, na mesečnom nivou i po zaposlenom stavlja u odnos sa ostvarenom prosečnom mesečnom zaradom po zaposlenom.
U skladu sa prethodno definisanim parametrima, kolektivnim ugovorima kod poslodavaca utvrđuje se godišnja masa zarade u preduzeću.
Masa zarada iz stava 2. ovog člana, utvrđuje se najkasnije do 30. novembra tekuće godine za narednu godinu na osnovu datih kriterijuma u Programu poslovanja za odgovarajuću godinu, a najviše do iznosa u skladu sa politikom zarada koju utvrdi Vlada RS i na koju saglasnost daje Gradsko veće.
Ukoliko prosečna zarada zaposlenih u javnim komunalnim preduzećima bude isplaćivana tako da je manja odnosno viša, utvrđena u skladu sa alinejom 2. ovog člana, usklađivanje će se vršiti kontinuirano.
Cena radnog mesta utvrđuje se kao proizvod radnog časa i vrednosti posla u zavisnosti od osnovne delatnosti preduzeća a na osnovu opšteg akta o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta, raspoređivanja zaposlenih, specifičnosti i složenosti posla i odgovornosti u radu.
Osnovna zarada u javnom komunalnom preduzeću kretaće se u rasponu od 1 : 5,8.
Član 10.
Uvećanje zarade - stimulacija zaposlenom može se vršiti, na osnovu kriterijuma utvrđenih opštim aktom preduzeća, iz sredstava izdvojenih najviše do 1% od ostvarene mase zarada za tekući mesec, sa istovremenim umanjenjem - odnosno destimulacija zarada u istom iznosu .
Uvećanje - stimulacija, odnosno umanjenje - destimulacija zarada zaposlenima vrši se na osnovu normativnog akta o raspodeli kod poslodavca.
Član 11.
U kolektivnom ugovoru kod poslodavca za svako radno mesto poslodavac i reprezentativni sindikat sporazumno utvrđuju koeficijent koji se utvrđuje na osnovu složenosti, odgovornosti, uslova rada i stručne spreme, koja je uslov za obavljanje određenog posla, polazeći od specifičnosti poslova kod poslodavca.
Vrednost posla iz stava 1. ovog člana utvrđuje se Kolektivnim ugovorom kod poslodavca.
Član 12.
Poslodavac i reprezentativni sindikat Kolektivnim ugovorom kod poslodavca utvrđuju i razrađuju poslove po grupama poslova, polazeći od stručne spreme, i utvrđuju vrednost - koeficijent za svaki posao prema sledećem:
Prva grupa
Obuhvata najjednostavnije poslove (zaposleni - fizički radnik sa najmanje 1 godinom radnog iskustva).
Koeficijent za ovu grupu poslova utvrđuje se u rasponu od 1,00 - 1,35.
: