Na osnovu člana 17. Zakona o udruživanju organizacija udruženog rada u opšta udruženja i Privrednu komoru Jugoslavije ("Službeni list SFRJ", broj 54/76) i člana 38. stav 2. alineja 6. Statuta Privredne komore Jugoslavije, a u cilju:
- obezbeđenja svim potrošačima u SFRJ jednakih uslova u procesu snabdevanja robom u maloprodajnom prometu,
- razvijanja što doslednije primene načela solidarnosti, odgovornosti i socijalističkog poslovnog morala u odnosima prodavac - kupac (potrošač), kao i lojalnog ponašanja prodavca prema partnerima na istom poslu,
- podsticanja organizacija udruženog rada u prometu robe na malo na saradnju sa organizacijama potrošača u smislu odredbi člana 43. stav 4. Ustava SFRJ, i
- omogućavanja radnim ljudima u organizacijama udruženog rada za promet robe na malo da - u skladu sa mestom i ulogom trgovine u našoj socijalističkoj samoupravnoj tržišno-planskoj privredi - efikasnijom realizacijom načela zajedništva trgovine na malo i potrošača na području snabdevanja potrošača i zadovoljavanja njihovih ličnih i društvenih potreba, istovremeno ostvaruju i veći dohodak i veća sredstva za ličnu i zajedničku potrošnju,
Skupština Privredne komore Jugoslavije, na svojoj sednici od 9. maja 1977. godine, donosi:
POSEBNE UZANSE
U PROMETU ROBE NA MALO
(Objavljene u "Sl. listu SFRJ", br. 12 od 10. marta 1978.)
I. OPŠTE ODREDBE
1.
Ovim posebnim uzansama utvrđuju se prava, obaveze i odgovornosti osnovne i druge organizacije udruženog rada u oblasti trgovine i drugih privrednih delatnosti organizacija poslovnog udruživanja, zemljoradničkih i drugih zadruga, drugih samoupravnih organizacija i zajednica, društveno-političkih organizacija i društvenih organizacija, koje učestvuju u prometu robe na malo (u daljem tekstu: trgovinske organizacije) i radnika - prodavca u tim trgovinskim organizacijama (u daljem tekstu: prodavac), prema kupcima, kao i potencijalnim kupcima u prometu robe na malo (u daljem tekstu: potrošači).
Prava, obaveze i odgovornosti koji iz ovih Posebnih uzansi (u daljem tekstu: uzanse) proističu za trgovinske organizacije i prodavce odnose se i na radne ljude koji samostalno obavljaju privrednu delatnost ličnim radom sredstvima u svojini građana, kada svoje proizvode prodaju na malo potrošačima.
2.
Ove uzanse se primenjuju kad su stranke pristale na njihovu primenu.
Smatra se da su stranke pristale na njihovu primenu ukoliko iz ugovora ne proističe da su ih isključili.
3.
Stranke se ne mogu pozivati na neku od ovih uzansi, ako bi njena primena u datom slučaju proizvela posledice protivne načelima poštenja i savesnosti u poslovanju.
4.
Prometom robe na malo smatra se neposredna prodaje robe na malo krajnjim potrošačima, bez obzira na mesto prodaje (prodavnica, prodajna izložba, prigodni vašar, pokretna prodavnica, pijačna tezga i dr.) i način prodaje (redovna prodaja, prodaja putem kataloga, prodaja putem telefonskih porudžbina, prodaja putem automata i dr.).
5.
Trgovinska organizacija dužna je da se u svom radu pridržava načela poštenja, savesnosti, solidarnosti i odgovornosti prema kupcima.
Trgovinska organizacija dužna je da se u svom poslovanju prema svim kupcima ponaša na jednak i korektan način, bez beneficiranja, diskriminacije ili omalovažavanja ma koga od njih.
6.
Trgovinska organizacija profesionalnom diskrecijom garantuje anonimnost u poslu prodaje na taj način što smatra poslovnom tajnom navike pojedinih kupaca u pogledu vrste i količine robe koju kupuju i druge okolnosti u vezi sa pojedinim kupcima izbegavajući ponašanje kojim bi kupac mogao da bude izložen omalovažavanju, podsmehu, rušenju njegovog ugleda i slično.
7.
Trgovinska organizacija dužna je da potrošaču omogući jednake uslove upoznavanja sa robom drugih dobavljača i da mu omogući slobodno odlučivanje o izboru i kupovini izabrane robe.
Trgovinska organizacija preko svojih prodavaca treba da pruži kupcu i dopunsku ponudu za uzetu robu.
Protivno je načelu dobrog ponašanja u trgovini na malo nametljivo ponašanje prodavca prema kupcu i nagovaranje da kupi robu koju nije tražio.
8.
U svom poslovanju, trgovinska organizacija dužna je da usklađuje svoje interese sa interesima potrošača i interesima društva u celini.
Nedopustivo je međusobno sporazumevanje trgovinskih organizacija na štetu potrošača.
9.
U utvrđivanju i sprovođenju svoje poslovne politike, a naročito politike cena, trgovinska organizacija dužna je da izbegava svaku aktivnost kojom bi postigla prekomernu i društveno neopravdanu, odnosno monopolsku dobit.
10.
Trgovinska organizacija ne sme isporučivati potrošaču - pouzećem ili na sličan način - robu koju nije naručio. Ako to ipak učini, to čini na svoj rizik.
II. INFORMISANjE POTROŠAČA O ROBI
1. Neposredno informisanje
11.
Pri informisanju potrošača o robi (u daljem tekstu: informisanje) trgovinska organizacija je dužna da se prema potrošaču i prema drugim organizacijama udruženog rada koje prodaju iste ili slične proizvode, ponaša na korektan i lojalan način.
12.
Trgovinska organizacija ne sme netačnim i nepotpunim informacijama, niti prećutkivanjem pojedinih osobina robe namenjene prodaji, dovesti potrošača u zabludu o osobinama nuđene robe.
13.
Trgovinska organizacija je dužna da se pridržava lojalne konkurencije i ne sme da stvara kod potrošača zabludu, naročito u pogledu:
- karakteristika i specifičnih obeležja i svojstava proizvoda (vrsta, sastav, mogućnost korišćenja, trgovačko ili geografsko poreklo i dr.),
- vrednosti proizvoda,
- uslova prodaje,
- garancije,
- servisiranja,
- zvaničnih potvrda (certifikati, atesti), priznanja, dobijenih medalja, nagrada i dr.
Trgovinska organizacija ne sme stavljati u promet robu sa netačnim i neistinitim oznakama o njenim svojstvima.
Trgovinska organizacija je dužna da, u slučaju prodaje robe suprotno st. 1. i 2. ove uzanse, na zahtev kupca, robu zameni ili vrati kupcu iznos plaćen za tu robu.
14.
Pri informisanju trgovinska organizacija ne sme iznositi ni prenositi netačna tvrđenja ili neistinite podatke o drugim organizacijama udruženog rada, o udruženim radnicima u njima i o njihovim proizvodima, odnosno robi.
Prodavci ne smeju da zloupotrebljavaju svoj položaj odnosno stručni autoritet prilikom savetovanja potrošaču da kupi određenu robu, a naročito u cilju ostvarivanja koristi za sebe ili svoju organizaciju udruženog rada.
15.
Trgovinska organizacija je dužna da se pri informisanju lojalno ponaša i da ne iskorišćava ili oponaša pri etiketiranju tuđa obeležja za istu ili sličnu robu (slična etiketa, zaštitni znak i dr.).
16.
Trgovinska organizacija je dužna da na zahtev potrošača daje uporedna obaveštenja u pogledu svih bitnih obeležja iste ili slične robe raznih proizvođača.
17.
Pri informisanju trgovinska organizacija ne sme da se koristi imenom ili skraćenicom druge organizacije udruženog rada i poslovnim ugledom koji uživa druga organizacija udruženog rada.
18.
Pri informisanju prodavac ne sme da koristi reči "garancija" ili "garantuje", odnosno reči koje imaju slično značenje, osim ako se takva obaveštenja zasnivaju na garantnom listu ili sličnom dokumentu proizvođača, uvoznika, odnosno te trgovinske organizacije.
19.
Trgovinska organizacija je dužna da pri prodaji industrijskih proizvoda trajnije upotrebe, informiše potrošače o tome da li je obezbeđena prodaja rezervnih delova, priključnih aparata i drugih sličnih potreba za taj proizvod.
20.
Informisanjem potrošača kojim se tvrdi da će se kupovinom robe pomoći neka dobrotvorna akcija, trgovinska organizacija ne sme kupca da dovede u zabludu u pogledu prihoda koji će se izdvojiti za tu namenu.
21.
Trgovinska organizacija je dužna da se pri informisanju pridržava načela iz ovih uzansi, bez obzira na koji se način vrši to informisanje (usmeno preko prodavca konkretnom potrošaču, usmeno preko razglasne stanice svim prisutnim potrošačima, davanjem konkretne pismene ponude,