Na osnovu člana 19. stav 3. Ustavne povelje državne zajednice Srbija i Crna Gora, Skupština Srbije i Crne Gore, na sednici od 5. maja 2004. godine, donela je
POSLOVNIK
SKUPŠTINE SRBIJE I CRNE GORE
(Objavljen u "Sl. listu SCG", br. 20 od 5. maja 2004)
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim poslovnikom uređuju se pojedina pitanja konstituisanja, organizacije i rada Skupštine Srbije i Crne Gore (u daljem tekstu: Skupština) i način ostvarivanja prava i dužnosti poslanika Skupštine (u daljem tekstu: poslanik).
Član 2.
Skupštinu predstavlja predsednik Skupštine.
Član 3.
Skupština ima pečat.
Član 4.
Rad Skupštine je javan.
Član 5.
Pitanja koja se odnose na rad Skupštine, a koja nisu uređena ovim poslovnikom, mogu se urediti odlukom ili zaključkom Skupštine, u skladu s odredbama ovog poslovnika.
II. KONSTITUISANjE SKUPŠTINE
1. Sazivanje i rukovođenje prvom sednicom Skupštine
Član 6.
Prvu sednicu Skupštine, posle izbora, saziva predsednik Skupštine iz prethodnog saziva.
Prva sednica Skupštine održava se u roku od 15 dana od dana izbora poslanika u Skupštinu.
Prvom sednicom Skupštine, do izbora predsednika Skupštine, predsedava najstariji poslanik (u daljem tekstu: predsedavajući).
Predsedavajućem u radu pomaže generalni sekretar Skupštine iz prethodnog saziva ili drugo lice iz Službe Skupštine koje odredi predsedavajući.
Na prvoj sednici Skupštine vrši se verifikacija mandata poslanika, izbor predsednika i potpredsednika Skupštine, članova odbora Skupštine i imenovanje generalnog sekretara Skupštine.
U slučaju da se pre održavanja neposrednih izbora poslanika za Skupštinu Srbije i Crne Gore održe izbori u jednoj državi članici, sednicu Skupštine saziva predsednik ili potpredsednik Skupštine, ali uvek iz druge države članice.
2. Verifikacija mandata poslanika
Član 7.
Verifikacija mandata poslanika vrši se na osnovu izveštaja i uverenja nadležnog organa država članica o izboru poslanika u Skupštinu.
Na početku prve sednice Skupštine, predsedavajući konstatuje da su nadležni organi država članica dostavili izveštaje i uverenja o izboru poslanika u Skupštinu i time je verifikovan mandat novoizabranih poslanika.
Član 8.
Poslanik počinje da ostvaruje prava i dužnosti, utvrđena Ustavnom poveljom državne zajednice Srbija i Crna Gora (u daljem tekstu: Ustavna povelja), zakonom i ovim poslovnikom, danom verifikacije mandata.
3. Izbor predsednika i potpredsednika Skupštine
Član 9.
Kandidata za predsednika Skupštine može da predloži najmanje 30 poslanika, i to 20 poslanika iz države članice Srbije i deset poslanika iz države članice Crne Gore.
Poslanik može da učestvuje u predlaganju samo jednog kandidata.
Predlog sadrži ime i prezime kandidata, kratku biografiju, pripadnost državi članici, ime izvestioca predlagača, obrazloženje i saglasnost kandidata u pisanom obliku.
Član 10.
Predlog kandidata za predsednika Skupštine podnosi se predsedavajućem u pisanom obliku.
Predsedavajući dostavlja poslanicima sve primljene predloge kandidata za predsednika Skupštine.
Izvestilac predlagača može, na sednici Skupštine, da da dodatno obrazloženje predloga.
O predloženim kandidatima otvara se pretres.
Posle pretresa, ako je predloženo više kandidata, predsedavajući utvrđuje listu kandidata za predsednika Skupštine, i to po azbučnom redu prezimena kandidata.
Član 11.
Glasanje za predsednika Skupštine je tajno, osim ako Skupština, na predlog poslanika koga podrži najmanje 15 poslanika, ne odluči da se glasa javno.
Poslanik može glasati samo za jednog kandidata.
Član 12.
Glasanjem za izbor predsednika Skupštine rukovodi predsedavajući, kome u radu pomaže po jedan najmlađi poslanik iz svake države članice.
Kandidat za predsednika Skupštine ne može da rukovodi niti da pomaže u rukovođenju glasanjem.
Član 13.
Tajno glasanje vrši se glasačkim listićima.
Član 14.
Glasački listići su iste veličine, oblika, a različite boje za poslanike svake države članice. Na glasačkom listiću utisnut je pečat Skupštine.
Na glasačkom listiću imena kandidata se navode redosledom utvrđenim u listi kandidata. Ispred imena svakog kandidata stavlja se redni broj.
Glasa se zaokruživanjem rednog broja ispred imena kandidata za koga poslanik glasa.
Glasa se samo za jednog od kandidata čija su imena navedena na glasačkom listiću.
Nevažećim glasačkim listićem smatra se nepopunjeni glasački listić, glasački listić koji je tako popunjen da se ne može sa sigurnošću utvrditi za koga je poslanik glasao, kao i glasački listić na kome je zaokružen veći broj kandidata od broja koji se bira.
Član 15.
Kada Skupština odluči da se glasanje za predsednika Skupštine vrši javno, glasanje se vrši prozivkom poslanika.
Član 16.
Javno glasanje prozivkom poslanika upotrebom elektronskog sistema vrši se po postupku i na način utvrđen u članu 91. ovog poslovnika.
Član 17.
Za predsednika Skupštine izabran je poslanik koji je dobio većinu glasova poslanika u skladu s Ustavnom poveljom (u daljem tekstu: potrebna većina).
Ako je za predsednika Skupštine predložen jedan kandidat, a on ne dobije potrebnu većinu, postupak izbora se ponavlja, sa novim kandidatom.
Ako su predložena dva kandidata, a nijedan nije dobio potrebnu većinu, postupak izbora se ponavlja.
Ako je predloženo više od dva kandidata, a nijedan nije dobio potrebnu većinu, ponoviće se glasanje o dva kandidata koji su dobili najveći broj glasova, odnosno o više kandidata koji su dobili najveći jednaki broj glasova.
Ako ni u drugom krugu predsednik Skupštine nije izabran, postupak izbora se ponavlja.
Član 18.
Glasanje o kandidatima obavlja se po redosledu utvrđenom na listi iz člana 10. stav 5. ovog poslovnika.
Kada, u toku glasanja, jedan od kandidata dobije potrebnu većinu, o ostalim kandidatima se ne glasa.
Član 19.
Izbor potpredsednika Skupštine vrši se po postupku predviđenom za izbor predsednika Skupštine.
4. Izbor članova odbora Skupštine
Član 20.
Članove svakog odbora predlažu poslaničke grupe iz reda poslanika, u dogovoru sa predsednikom i potpredsednikom Skupštine, vodeći računa o srazmernoj zastupljenosti poslanika iz svake političke stranke i države članice, kao i o zastupljenosti oba pola.
Ako neka poslanička grupa ne predloži kandidate za članove odbora, odbor se konstituiše i počinje rad ako je izabrano više od polovine od broja njegovih članova utvrđenog ovim poslovnikom i taj sastav smatra se punim sastavom u smislu postojanja kvoruma za rad i odlučivanje.
O listi kandidata iz stava 1. ovog člana Skupština odlučuje u celini, javnim glasanjem.
Ako članovi pojedinog odbora Skupštine ne budu izabrani, postupak izbora se ponavlja za taj odbor.
Član 21.
U slučaju kada poslaniku prestane članstvo u odboru Skupštine, do izbora novog člana odbora, smatra se da preostali broj članova odbora čini njegov puni sastav, s tim što taj broj mora biti veći od polovine broja članova odbora utvrđenog ovim poslovnikom.
Član 22.
Poslanik može biti član najviše tri odbora Skupštine.
Član 23.
Član odbora Skupštine ne može biti poslanik koji je član Saveta ministara.
5. Imenovanje generalnog sekretara i zamenika generalnog sekretara Skupštine
Član 24.
Skupština ima generalnog sekretara i zamenika generalnog sekretara koje imenuje Skupština, na predlog predsednika Skupštine.
Generalni sekretar Skupštine i zamenik generalnog sekretara Skupštine ne mogu biti iz iste države članice.
Generalnom sekretaru Skupštine i zameniku generalnog sekretara Skupštine funkcija prestaje konstituisanjem novoizabrane Skupštine, ostavkom ili razrešenjem.
Do imenovanja generalnog sekretara Skupštine ili zamenika generalnog sekretara Skupštine, dužnost vrši generalni sekretar Skupštine iz prethodnog saziva.
U slučaju promene delegacije u Skupštini Srbije i Crne Gore iz samo jedne države članice u kojoj su održani izbori, funkcija prestaje generalnom sekretaru Skupštine ili zameniku generalnog sekretara Skupštine koji je iz te države članice.
III. PRAVA I DUŽNOSTI POSLANIKA
Član 25.
Poslanik ostvaruje prava i dužnosti u skladu s Ustavnom poveljom, zakonom i ovim poslovnikom.
Član 26.
Poslanik je dužan da učestvuje u radu Skupštine i odbora Skupštine.
Poslaniku se ne može uskratiti ulazak i boravak u zgradi Skupštine.
Član 27.
Poslanik je dužan da svoje prisustvo, kao i odsustvo sa sednice Skupštine i odbora Skupštine prijavi u kancelariji svoje poslaničke grupe, o čemu se obaveštava Skupština.
Član 28.
Poslanik ima pravo da bude obaveštavan o svim pitanjima koja su mu potrebna za vršenje funkcije poslanika.
Poslanik ima pravo da od predsednika Skupštine i predsednika odbora Skupštine traži obaveštenja o pitanjima iz nadležnosti Skupštine koja su mu potrebna za ostvarivanje funkcije poslanika.
Poslanicima se redovno dostavljaju službene publikacije Skupštine