Na osnovu člana 34. Zakona o zabrani diskriminacije ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 22/2009),
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti (u daljem tekstu: Poverenik), donosi
POSLOVNIK
O RADU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 34 od 20. maja 2011)
I. OPŠTE ODREDBE
Predmet poslovnika
Član 1.
(1) Ovim poslovnikom o radu (u daljem tekstu: Poslovnik) bliže se regulišu način rada i postupanja Poverenika, delokrug rada organizacionih jedinica, akti Poverenika, ostvarivanje saradnje i unapređivanje stručnog rada, javnost rada i zaštita podataka o ličnosti, način vođenja evidencija i dokumentacije, kao i druga pitanja od značaja za rad Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
(2) O primeni Poslovnika stara se Poverenik za zaštitu ravnopravnosti.
Pečat Poverenika
Član 2.
(1) Povernik koristi pečat i štambilj.
(2) Način korišćenja pečata i štambilja reguliše se posebnim odlukom Poverenika.
Logo Poverenika
Član 3.
(1) Poverenik ima logo, koji se koristi na svim aktima i prezentacijama Poverenika.
(2) Logo predstavljaju dve stilizovane ljudske figure ispod kišobrana.
(3) Logo se koristi u obojenom prikazu, koji čine dve stilizovane ljudske figure u plavoj i tamnoplavoj boji i kišobran u narandžastoj boji, ili u crno-belom prikazu.
Upotreba termina
Član 4.
Svi pojmovi upotrebljeni u Poslovniku u muškom gramatičkom rodu obuhvataju muški i ženski rod lica na koja se odnose.
II. KOLEGIJUM POVERENIKA
Sastav Kolegijuma
Član 5.
(1) Radi razmatranja pitanja i zauzimanja stavova u vezi sa izvršavanjem poslova i zadataka iz nadležnosti Poverenika, obrazuje se Kolegijum Poverenika (u daljem tekstu: Kolegijum).
(2) Kolegijum čine Poverenik, pomoćnici Poverenika i šef Kabineta Poverenika.
(3) Sastancima Kolegijuma, prema potrebi, mogu prisustvovati i drugi zaposleni u stručnoj službi, na poziv Poverenika.
Delokrug rada Kolegijuma
Član 6.
(1) Kolegijum pomaže Povereniku u rukovođenju i usklađivanju rada organizacionih jedinica, ujednačavanju načina njihovog postupanja, organizovanju rasporeda poslova i zadataka, staranju da se poslovi obave blagovremeno i uredno, utvrđuje opšte smernice za rad organizacionih jedinica i obavlja druge poslove propisane Poslovnikom.
(2) Kolegijum obavlja sledeće poslove:
1. Daje savetodavno mišljenje:
- o nacrtu godišnjeg i posebnog izveštaja (čl. 37);
- o predlogu upozorenja javnosti (član 40);
- o nacrtu analize sprovođenja zakona i drugih propisa u oblasti zaštite ravnopravnosti i zabrane diskriminacije (član 46);
- o predlogu za podnošenje inicijative radi usvajanja odnosno izmene i dopune propisa (član 48);
- o predlogu mišljenja o nacrtima zakona i drugih propisa koji se odnose na zabranu diskriminacije (član 50);
- o preporuci mera za ostvarivanje ravnopravnosti i unapređenja zaštite od diskriminacije (član 52);
2. Stara se o stručnom osposobljavanju i usavršavanju zaposlenih (član 56).
Način rada Kolegijuma
Član 7.
(1) Sednicu Kolegijuma saziva i radom kolegijuma rukovodi Poverenik, a u slučaju odsutnosti Poverenika, pomoćnik kojeg Poverenik odredi.
(2) O radu Kolegijuma Poverenika sačinjava se zapisnik.
III. POSTUPANjE POVERENIKA
1. Načela postupanja
Član 8.
Postupak pred Poverenikom sprovodi se u skladu sa načelima nezavisnosti i samostalnosti, slobodne ocene dokaza i nepristrasnosti, zakonitosti, istine, delotvornosti i ekonomičnosti, najboljeg interesa podnosioca pritužbe, odnosno oštećenog lica i poštovanja ličnog integriteta i dostojanstva ličnosti.
Načelo nezavisnosti i samostalnosti
Član 9.
(1) Poverenik postupa i odlučuje nezavisno i samostalno, u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije.
(2) Poverenik, kao nezavisni organ, samostalno utvrđuje činjenice i okolnosti i na osnovu utvrđenih činjenica i okolnosti primenjuje propise na konkretan slučaj.
Načelo slobodne ocene dokaza i nepristrasnosti
Član 10.
Poverenik, prema svom uverenju i savesti, nepristrasno, u skladu sa sopstvenom savesnom i brižljivom procenom činjenica i tumačenjem prava, odlučuje koje će činjenice i okolnosti uzeti za dokazane u postupku pred Poverenikom.
Načelo zakonitosti
Član 11.
Poverenik postupa i odlučuje na osnovu i u okviru Ustava, opšteprihvaćenih pravila međunarodnog prava, potvrđenih međunarodnih ugovora i prakse međunarodnih tela koja nadziru poštovanje ljudskih prava, zakona i opštih akata Poverenika.
Načelo istine
Član 12.
(1) U postupku pred Poverenikom moraju se utvrditi pravilno i potpuno činjenice i okolnosti koje su od značaja za donošenje zakonitog i pravilnog akta.
(2) U postupku pred Poverenikom pribavljaju se dokazi potrebni za pravilno i potpuno utvrđivanje činjeničnog stanja i donošenje zakonitog i pravilnog akta.
Načelo delotvornosti i ekonomičnosti
Član 13.
(1) Postupak pred Poverenikom sprovodi se tako da se utvrde sve bitne činjenice i okolnosti što je moguće jednostavnije, bez odugovlačenja i sa što manje troškova.
(2) Za podnosioce pritužbi postupak pred Poverenikom je besplatan.
Načelo najboljeg interesa i poštovanja integriteta i dostojanstva ličnosti
Član 14.
Poverenik postupa poštujući najbolji interes podnosioca pritužbe, odnosno oštećenog lica, integritet i dostojanstvo ličnosti, moralna, kulturna i verska ubeđenja, kao i ljudska prava i slobode svih učesnika u postupku.
2. Postupanje po pritužbama
Lica ovlašćena na podnošenje pritužbe
Član 15.
(1) Pritužbu zbog diskriminacije može podneti:
1. Svako fizičko ili pravno lice ili grupa lica koja smatra da je pretrpela diskriminaciju;
2. Organizacija koja se bavi zaštitom ljudskih prava ili drugo lice, u ime i uz saglasnost lica koje smatra da je pretrpelo diskriminaciju;
3. U slučaju diskriminacije grupe lica, organizacija koja se bavi zaštitom ljudskih prava može podneti pritužbu u svoje ime, bez saglasnosti iz tačke 2. ovog člana.
Oblik i način podnošenja pritužbe
Član 16.
(1) Postupak zbog diskriminacije pokreće se pritužbom u pisanoj formi.
(2) Pritužba se šalje poštom, putem telefaksa i elektronskom poštom u obliku skeniranog dokumenta, a izuzetno se može podneti i usmeno na zapisnik.
(3) Pritužba mora biti potpisana. Može se koristiti elektronski potpis i kvalifikovani elektronski potpis, u skladu sa zakonom.
(4) Poverenik ne postupa po anonimnim pritužbama.
Sadržina pritužbe
Član 17.
(1) Pritužba treba da bude sažeta i razumljiva i da bi se po njoj postupalo treba da sadrži neophodne podatke o podnosiocu pritužbe, odnosno o diskriminisanom licu, opis diskriminatornog akta, kao i podatke o licu za koje se tvrdi da je ovaj akt izvršilo.
(2) U pritužbi se navode sredstva podesna za dokazivanje činjeničnih navoda (isprave, svedoci i dr.).
(3) Ako je u pritužbi kao dokazno sredstvo označena isprava, podnosilac pritužbe je prilaže, ako njome raspolaže, ili u pritužbi navodi kod koga se isprava nalazi.
Evidentiranje pritužbe
Član 18.
(1) Pritužbe i drugi akti upućeni Povereniku evidentiraju se u pisarnici danom prijema.
(2) Primljena pritužba se, nakon upisa u delovodnu evidenciju, unosi u posebnu evidenciju koja se u elektronskom obliku vodi u Sektoru za opšte poslove.
(3) U pogledu prijema i evidentiranja pritužbi i drugih akata, upisa u delovodnik, arhiviranja i čuvanja predmeta i drugih pitanja u vezi sa evidentiranjem predmeta, shodno se primenjuju pravila o kancelarijskom poslovanju organa državne uprave.
Raspoređivanje predmeta
Član 19.
(1) Prispele pritužbe sa spisima, pisarnica odmah dostavlja pomoćniku Poverenika koji rukovodi Sektorom za postupanje po pritužbama.
(2) Po prijemu pritužbe, pomoćnik ispituje da li je pritužba razumljiva i da li sadrži sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupati.
(3) Ako utvrdi da se po pritužbi može postupati, pomoćnik imenuje tim za postupanje po pritužbi, vodeći računa o prirodi i složenosti predmeta. Tim čine najmanje dva zaposlena lica u Sektoru za postupanje po pritužbama, od kojih se jedno imenuje za voditelja tima. Za voditelja tima može biti imenovan savetnik ili samostalni savetnik, a ako je predmet naročito složen, za voditelja tima imenuje se načelnik odeljenja. Izuzetno, u manje složenim predmetima, za postupanje u predmetu može biti imenovan načelnik odeljenja umesto tima.
(4) Poslove iz stava (2) i (3) ovog člana može, umesto pomoćnika koji rukovodi Sektorom za postupanje po pritužbama obavljati i zaposleno lice koje on odredi.
Otklanjanje nedostataka u pritužbi
Član 20.
Ako pomoćnik Poverenika koji rukovodi Sektorom za postupanje po pritužbama utvrdi da je pritužba nerazumljiva, nepotpuna ili sadrži nedostatke koji onemogućavaju postupanje, određuje zaposleno lice u Sektoru za postupanje po pritužbama koje podnosiocu o tome dostavlja obaveštenje, sa uputstvom o načinu otklanjanja nedostatka i određuje rok od 15 dana u kome je dužan da otkloni nedostatke. O tome zaposleno lice podnosioca pritužbe može obavestiti i telefonom ili elekstronskim putem, o čemu sastavlja zabelešku na spisu.
Odbacivanje pritužbe
Član 21.
(1) Pritužba se odbacuje zaključkom:
1. ako Poverenik nije nadležan da odlučuje o povredi prava na koju podnosilac pritužbe ukazuje;
2. ako podnosilac pritužbe ne otkloni nedostatke u roku propisanom u članu 20. Poslovnika;
(2) Zaključak o odbacivanju pritužbe zbog nenadležnosti sadrži obaveštenje o organu nadležnom za postupanje.
Obustavljanje postupka