Na osnovu člana 181. tačka 9) Zakona o državnom premeru i katastru ("Službeni glasnik RS", br. 72/09 i 18/10),
Direktor Republičkog geodetskog zavoda donosi
PRAVILNIK
O ADRESNOM REGISTRU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 16 od 7. marta 2012)
I. OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuje se način i postupak vođenja adresnog registra, kao osnovnog i javnog registra o kućnim brojevima i nazivima ulica i trgova u naseljenom mestu.
Adresni registar obuhvata utvrđivanje kućnih brojeva za stambene i poslovne zgrade, kao i za katastarske parcele koje su urbanističkim planom predviđene za izgradnju (u daljem tekstu: katastarska parcela), označavanje zgrada i katastarskih parcela kućnim brojevima i označavanje naziva naseljenih mesta, ulica i trgova i vođenje podataka o kućnim brojevima, ulicama i trgovima.
Član 2.
Adresni registar vodi i održava Republički geodetski zavod (u daljem tekstu: Zavod), odnosno nadležna uža unutrašnja jedinica Zavoda u jedinici lokalne samouprave - Služba za katastar nepokretnosti (u daljem tekstu: Služba).
II. ODRŽAVANjE ADRESNOG REGISTRA
Član 3.
Održavanje adresnog registra jeste prikupljanje, utvrđivanje i provođenje nastalih promena u bazi podataka katastra nepokretnosti koje se odnose na kućne brojeve i nazive ulica i trgova, kao i označavanje zgrada i katastarskih parcela kućnim brojevima i označavanje naziva naseljenih mesta, ulica i trgova.
Održavanje adresnog registra vrši se po zahtevu stranke ili po službenoj dužnosti.
1. Utvrđivanje kućnih brojeva
Član 4.
Kućni broj utvrđuje se za stambene i poslovne zgrade, uključujući i zgrade za privremeno stanovanje (vikendica, letnjikovac, vinogradarska kuća i dr.), kao i za katastarske parcele, upisane u katastar nepokretnosti.
Član 5.
Kućni broj se ne utvrđuje za pomoćne objekte koji su u funkciji glavnog objekta i izgrađeni su na istoj katastarskoj parceli na kojoj je izgrađen glavni objekat.
Za zgrade koje služe u poljoprivredne svrhe (ambari, silosi, štale i sl.) ne utvrđuje se kućni broj, osim ako u njima postoji poseban deo namenjen za stanovanje.
Član 6.
Utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva vrši se posebno za svaku ulicu u naseljenom mestu, pri čemu zgrade, odnosno katastarske parcele sa leve strane ulice, odakle počinje utvrđivanje, dobijaju neparne kućne brojeve, počev od broja jedan, a zgrade, odnosno katastarske parcele sa desne strane ulice, dobijaju parne brojeve, počev od broja dva.
Utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva u ulici, kao i na keju, vrši se sa kraja ulice koji je bliži glavnom delu, odnosno centru naseljenog mesta i nastavlja u pravcu periferije.
Utvrđivanje kućnih brojeva na trgu vrši se u kontinuitetu u smeru kretanja kazaljke na satu, počev od ugla glavne ulice i od broja jedan.
Utvrđivanje kućnih brojeva u naseljenim mestima razbijenog tipa, odnosno u mestima u kojima ne postoje ulice, vrši se od ulaska u naselje iz pravca administrativnog centra jedinice lokalne samouprave, u kontinuitetu počev od broja jedan, onim redom koji je najpovoljniji i najkraći prilaz od jedne ka drugoj zgradi.
Član 7.
Za dve ili više zgrada u istoj ulici ne može se utvrditi isti kućni broj.
Ako zgrada ima više zasebnih ulaza ili se nalazi na raskrsnici, svakom ulazu utvrđuje se poseban kućni broj, u odnosu na pripadajuću ulicu.
Kućni broj utvrđuje se i za poseban deo zgrade ako ima neposredan ulaz sa ulice.
Ako utvrđivanje dodatnog kućnog broja za ulaz u zgradu izaziva potrebu promene ostalih kućnih brojeva na zgradama, za sve ulaze u zgradu utvrdiće se isti kućni broj kome se dodaju slovne oznake po azbučnom redu, počev od slova A.
Za dvorišne zgrade utvrđuje se kućni broj ulične zgrade kome se dodaje slovna oznaka po azbučnom redu, a ako ulična zgrada ima više ulaza sa kućnim brojem utvrđenim slovnim oznakama, dvorišnoj zgradi se utvrđuje kućni broj ulične zgrade sa narednom slovnom oznakom.
Član 8.
Zgradi sagrađenoj između dve postojeće zgrade posle izvršenog utvrđivanja kućnih brojeva, utvrđuje se kućni broj prve susedne zgrade manjeg kućnog broja, kome se dodaje slovna oznaka po azbučnom redu.
Član 9.
Vlasnik, odnosno investitor zgrade dužan je da u roku od 30 dana od dana izgradnje zgrade, istovremeno sa zahtevom za upis zgrade u katastar nepokretnosti, podnese i zahtev za utvrđivanje kućnog broja, u skladu sa Zakonom o državnom premeru i katastru ("Službeni glasnik RS", br. 72/09 i 18/10 - u daljem tekstu: Zakon).
Za zgrade koje su upisane u katastar nepokretnosti, a za koje nije utvrđen kućni broj do dana stupanja na snagu ovog pravilnika, nadležna Služba će pozvati vlasnika, odnosno držaoca zgrade da u roku od 15 dana od dana prijema poziva podnese zahtev za utvrđivanje kućnog broja.
Ako vlasnik, odnosno držalac zgrade nije utvrđen, poziv iz stava 2. ovog člana dostavlja se vlasniku, korisniku, odnosno zakupcu katastarske parcele na kojoj je zgrada izgrađena.
Ako lice iz st. 2. i 3. ovog člana u ostavljenom roku ne podnese zahtev za utvrđivanje kućnog broja, Služba će utvrditi kućni broj po službenoj dužnosti, donošenjem rešenja o utvrđivanju kućnog broja, koje sadrži i obavezu plaćanja propisanih taksi i naknada.
Član 10.
Vlasnik, korisnik, odnosno zakupac katastarske parcele može i pre izgradnje zgrade da podnese zahtev za utvrđivanje kućnog broja za katastarsku parcelu.
Uz zahtev iz stava 1. ovog člana, kao dokaz da je katastarska parcela predviđena za izgradnju, dostavlja se informacija o lokaciji izdata od nadležnog organa jedinice lokalne samouprave.
Za katastarske parcele koje imaju izlaz na dve ili više ulica utvrđuje se samo jedan kućni broj.
Ako se katastarska parcela kojoj je već utvrđen kućni broj deli, prvi isparcelisani deo do susedne zgrade, odnosno katastarska parcele manjeg kućnog broja zadržaće ranije utvrđeni kućni broj, a za ostale delove utvrđuje se isti kućni broj sa slovnom oznakom po azbučnom redu, u zavisnosti od broja isparcelisanih delova.
Član 11.
Ako je kućni broj utvrđen za katastarsku parcelu, nakon izgradnje zgradi se dodeljuje kućni broj utvrđen za katastarsku parcelu na kojoj je zgrada izgrađena.
Ako su na