Na osnovu člana 15. stav 2. Zakona o bibliotečkoj delatnosti ("Službeni glasnik SRS", br. 34/94),
Ministar kulture donosi
PRAVILNIK
O BLIŽIM USLOVIMA ZA ČUVANjE BIBLIOTEČKE GRAĐE
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 63/94)
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se bliži uslovi za čuvanje bibliotečke građe u bibliotekama i organizacionim jedinicama drugih organizacija koje obavljaju bibliotečku delatnost.
Član 2.
Bibliotečka građa čuva se, u skladu sa zakonom, u prostorijama u kojima je na odgovarajući način zaštićena od požara, vlage, fizičkih, bioloških, hemijskih i drugih uzročnika koji bi mogli dovesti do njenog oštećenja ili uništenja.
Član 3.
Prostorije u kojima je smeštena bibliotečka građa treba da budu od čvrstog materijala koji štiti od trusnih uticaja, podzemnih i drugih voda, buke, udara groma, požara i da budu udaljene od objekata koji bi svojim štetnim uticajem mogli dovesti do oštećenja bibliotečke građe.
Prostorije treba da budu suve, zidovi bez oštećenja (pukotina i sl.), a prozori (s dvostrukim oknima) ispravni.
Član 4.
Instalacije (električni vodovi, vodovodne i kanalizacione cevi, cevi centralnog grejanja, uređaji za zaštitu od požara) redovno se kontrolišu i održavaju, u skladu s odgovarajućim propisima.
Član 5.
Za osvetljenje prostorija u kojima se čuva bibliotečka građa koriste se svetlosni izvori koji nemaju hemijsko, fotohemijsko i biološko dejstvo na bibliotečku građu:
1) fluorescentne cevi sa zaštitnom maskom, čija se površina ne zagreva preko 80oC;
2) standardne električne sijalice s volframovim vlaknom, zaštićene kuglom od matiranog stakla i udaljene od materijala najmanje 30 cm.
Prostorije u kojima se koristi bibliotečka građa imaju dnevno i odgovarajuće veštačko osvetljenje.
Član 6.
Bibliotečka građa smešta se na police od nerđajućeg čelika, odnosno lakiranog ili obojenog metala.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, za građu koja je dostupna korisnicima (slobodan pristup), mogu se koristiti i drvene police.
Širina police za knjige iznosi od 20 do 30 cm a za publikacije velikog formata (novine i sl.) od 40 do 45 cm. Na dužni metar police smešta se, u proseku, od 30 do 33 knjige.
Prvi i poslednji red knjiga treba da bude odvojen od poda, tavanice i zidova od 15 do 20 cm, zbog slobodne cirkulacije vazduha i sprečavanja oštećenja od kondenzacije na najhladnijim mestima.
Član 7.
Bibliotečka građa smešta se na sledeći način:
1) knjige, novine i časopisi smeštaju se vertikalno na police ili ormare;
2) povelje i diplome čuvaju se položene u kutijama od neutralnog kartona;
3) planovi, skice, crteži, reprodukcije i plakati formata 100 dž 65 cm čuvaju se horizontalno rašireni u specijalnim metalnim ormarima s odeljcima za izvlačenje (fiokama);
4) plakati i mape preko formata 100 dž 65 cm čuvaju se namotani na čvrste valjke od kartona čiji prečnik ne sme biti manji od 10 cm;
5) arhivski dokumenti čuvaju se u odgovarajućim kutijama;
6) gramofonske ploče čuvaju se u originalnom pakovanju proizvođača (u glatkim omotima od acetata celuloze ili polietilena i zaštitnog omota od kartona); smeštaju se vertikalno u ormare ili police, podeljene na sekcije od 150 do 225 mm s vođicama ili žlebovima koji drže svaku ploču posebno;
7) magnetofonske trake čuvaju se namotane na kalemove u kutijama od metala ili plastične mase, u horizontalnom položaju; diskete se čuvaju u proizvođačevom omotu vertikalno, a audio kasete u originalnom pakovanju vertikalno; kutije i ormari u kojima se čuvaju magnetni mediji ne smeju biti od materijala koji se može magnetisati, odnosno u blizini uređaja koji stvaraju magnetno polje (transformator, elektromotor, gromobranski provodnik);
8) foto-materijal na papiru i staklu čuva se u omotima od dobre neutralne hartije;
9) mikrofilmovi u stripu i mikrofiši čuvaju se u kovertima od dobre neutralne hartije, pri čemu koverti ne smeju biti čvrsto pakovani u kutiji;
10) mikrofilmovi duži od 15 m namotavaju se na kalemove od nerđajućeg metala ili postojane plastične mase, prečnika najmanje 25 mm; namotani mikrofilmovi čuvaju se u metalnim ili plastičnim kutijama dobro zatvoreni;
11) kataloški listići čuvaju se u odgovarajućim kataloškim ormarima u koje se smeštaju kataloške kutije; kataloške kutije treba da budu od drva, metala ili tvrde plastike, dimenzije 14 dž 45 cm i obezbeđene šipkama ili staklom od vađenja kataloških listića.
Član 8.
Za čuvanje bibliotečke građe potrebno je obezbediti održavanje konstantne temperature i vlažnosti bez naglih promena. Kontrola se vrši svakodnevno pomoću molimetara (pričvršćenih na police u sredini prostorije) i o tome se vodi uredna evidencija.
Bibliotečka građa čuva se na temperaturi od 16 do 20oCpri relativnoj vlažnosti od oko 60%.
Mikrofilmove treba čuvati u prostorijama s klima uređajima pri temperaturi od 10 do 15oCi relativnoj vlažnosti od 30 do 35%.
Gramofonske ploče treba čuvati na temperaturi od 10 do 21oCpri relativnoj vlažnosti od 40 do 55%.
U prostorijama u kojima se preslušavaju ploče ne sme biti prašine.
Magnetofonske trake treba čuvati na temperaturi od 4 do 16oCi relativnoj vlažnosti od 40 do 60%.
Održavanje potrebnih mikroklimatskih uslova postiže se:
1) primenom klima uređaja koji istovremeno održavaju potrebnu temperaturu, vlažnost i prečišćavanje vazduha i obezbeđuju njegovu cirkulaciju;
2) provetravanjem (uz laganu promaju) po suvom sunčanom danu od 9 do 14 časova, koje ne treba vršiti ako je maglovito ili kišovito vreme;
3) zagrevanjem ili hlađenjem prostorija;
4) upotrebom dehidratacionih sredstava (silikagela, kalcijumhlorida ili kalcijumhidroksida) u slučaju kada se uprkos pravilnom režimu provetravanja vlažnost ne može smanjiti.
Član 9.
Zaštita bibliotečkog materijala od sunčeve svetlosti postiže se:
1) zastakljivanjem prozora s ultravioletnim filterima;
2) stavljanjem roletni, platnenih zavesa ili premazivanjem stakla odgovarajućim mat bojama.
Član 10.
Prostorije treba čistiti svakodnevno. Temeljno čišćenje treba vršiti četiri puta godišnje (pranje vrata, prozora, radijatora, sijalica i zidova).
Fond knjiga treba redovno čistiti četiri puta godišnje