Na osnovu člana 62. stav 7. Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima ("Službeni glasnik RS", broj 85/05),
Ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike donosi
PRAVILNIK
O BLIŽIM USLOVIMA ZA OSTVARIVANjE PRAVA ČLANA DOBROVOLjNOG PENZIJSKOG FONDA NA RASPOLAGANjE I POVLAČENjE AKUMULIRANIH SREDSTAVA PRE NAVRŠENE 53 GODINE ŽIVOTA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 30 od 11. aprila 2006)
Član 1.
Ovim pravilnikom uređuju se bliži uslovi za ostvarivanje prava člana dobrovoljnog penzijskog fonda na raspolaganje i povlačenje akumuliranih sredstava pre navršene 53 godine života.
Član 2.
Pravo na raspolaganje i povlačenje akumuliranih sredstava, saglasno članu 62. stav 6. Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima ("Službeni glasnik RS", broj 85/05), može ostvariti član dobrovoljnog penzijskog fonda i pre navršene 53 godine života u slučaju trajne nesposobnosti za rad ili vanrednih troškova lečenja.
Član 3.
Trajna nesposobnost za rad, u smislu ovog pravilnika, postoji kod člana dobrovoljnog penzijskog fonda kod koga, prema nalazu organa veštačenja nadležnog republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje donetog u skladu sa propisima o obaveznom penzijskom i invalidskom osiguranju, postoji potpuni gubitak radne sposobnosti.
Trajna nesposobnost za rad, u smislu stava 1. ovog člana, utvrđuje se i za člana dobrovoljnog penzijskog fonda koji ne ispunjava propisane uslove za ostvarivanje prava na invalidsku penziju u pogledu potrebnog staža osiguranja.
Član dobrovoljnog penzijskog fonda koji nije osiguran kod nadležnog fonda za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje zahtev za utvrđivanje trajne nesposobnosti za rad, u smislu stava 1. ovog člana, podnosi Republičkom fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih - za organ veštačenja Fonda.
Član 4.
Pravo na raspolaganje i povlačenje akumuliranih sredstava može ostvariti član dobrovoljnog penzijskog fonda u slučaju vanrednih troškova lečenja, za ostvarivanje zdravstvene zaštite koju ne može ostvariti kao pravo iz obaveznog i dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja.
Pod vanrednim troškovima lečenja, u smislu stava 1. ovog člana, podrazumevaju se:
1) troškovi lečenja koje je neophodno (ambulantno-polikliničko i bolničko lečenje);
2) troškovi nabavke neophodnih lekova, medicinskih sredstava i medicinsko-tehničkih pomagala.
Postojanje neophodnosti lečenja, odnosno nabavke lekova, medicinskih sredstava i medicinsko-tehničkih pomagala utvrđuje se stručnim mišljenjem tri lekara odgovarajuće specijalnosti referentne zdravstvene ustanove, određene u skladu sa propisima o zdravstvenoj zaštiti.
Ukoliko se zdravstvena zaštita ne može ostvariti u Republici Srbiji, član dobrovoljnog penzijskog fonda može, u skladu sa stavom 2. tač. 1) i 2) ovog člana, ostvariti pravo na raspolaganje i povlačenje akumuliranih sredstava za vanredne troškove lečenja u inostranstvu, što se utvrđuje stručnim mišljenjem tri lekara odgovarajuće specijalnosti referentne zdravstvene ustanove, određene u skladu sa propisima o zdravstvenoj zaštiti.
Član 5.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-196/2006-07-1
U Beogradu, 4. aprila 2006. godine
Ministar, Slobodan Lalović, s.r.