Na osnovu člana 14. stav 2. Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju ("Službeni glasnik SRS", broj 5/90), Prosvetni savet Republike Srbije, na sednici održanoj 11. aprila 1991. godine doneo je
Pravilnik
o bližim uslovima u pogledu prostora, opreme i nastavnih sredstava za ostvarivanje plana i programa zajedničkih predmeta u stručnim školama za obrazovne profile III i IV stepena stručne spreme
(Objavljeno u "Prosvetni glasnik", br. 7 od 07 septembra 1991)
Član 1.
Ovim pravilnikom utvrđuju se bliži uslovi u pogledu prostora, opreme i nastavnih sredstava za ostvarivanje plana i programa zajedničkih predmeta u stručnim školama za obrazovne profile III i IV stepena stručne spreme (u daljem tekstu: normativi).
Normativi iz stava 1. ovog člana odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.
Član 2.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o bližim uslovima u pogledu prostora, opreme i nastavnih sredstava za ostvarivanje planova i programa obrazovanja iz opšteobrazovnih predmeta za osnovne obrazovne profile III i IV stepena stručne spreme ("Službeni glasnik SRS - Prosvetni glasnik", broj 28/87).
Član 3.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srbije - Prosvetnom glasniku".
PS broj 601-02-155/91
U Beogradu, 11. aprila 1991. godine
Predsednik
Prosvetnog saveta Republike Srbije
akad. prof. dr Vojislav Petrović, s.r.
NORMATIVI PROSTORA, OPREME I NASTAVNIH SREDSTAVA ZA OSTVARIVANjE PLANA I PROGRAMA ZAJEDNIČKIH PREDMETA U STRUČNIM ŠKOLAMA ZA OBRAZOVNE PROFILE III I IV STEPENA STRUČNE SPREME
A. PROSTOR
Prostor je površina zemljišta na kome se nalazi školska zgrada sa dvorištem, vežbalištem i stazama.
B . ŠKOLSKA OPREMA
Nameštaj za školu treba da zadovoljava higijensko-sanitarne i ortopedske zahteve, da je funkcionalan, da je jednostavan po konstrukciji, stabilan, lako pokretljiv i da pri pokretanju ne stvara buku i ne oštećuje pod. Ukoliko normativ za pojedino područje rada predviđa prostorije iste vrste (specijalizovanu učionicu, kabinet i sl.) sa složenijom opremom, opremanje će se izvršiti na osnovu takvih zahteva. Svaka prostorija u školi treba da je snabdevena odgovarajućim nameštajem. U prostorijama u kojima se održava nastava nalaze se i odgovarajuća nastavna sredstva.
A-1. Školsko zemljište
Prilikom izgradnje novih školskih zgrada moraju biti ispunjeni sledeći uslovi.
Zemljište na kome treba izgraditi školsku zgradu mora biti:
- dovoljno prostorno da bi se na njemu izgradila odgovarajuća školska zgrada sa potrebnim objektima na slobodnom prostoru i predvidela mogućnost za eventualnu dogradnju;
- u blizini parkova i zelenila, dalje od industrijskih objekata i prometnih saobraćajnica (ukoliko takva mogućnost postoji);
- izloženo suncu, bez vlažnosti i podzemnih voda i da je zaštićeno od jakih i hladnih vetrova;
- dobre nosivosti, ravno i po mogućnosti pravilnog oblika; u izuzetnim slučajevima, kad ne postoji drugi izbor, može se koristiti zemljište čiji je manji deo blago nagnut i okrenut ka jugu.
Veličina zemljišta određuje se u zavisnosti od kapaciteta škole, odnosno broja učenika škole.
Ukupna veličina potrebnog zemljišta treba da iznosi najmanje 25 m2 po jednom učeniku u smeni. Samo izuzetno, u gusto izgrađenim naseljima, minimum zemljišta može biti i manji od propisanog, ali pod uslovom da u blizini škole postoje tereni koje škola može da koristi.
Na zemljištu škole moraju biti izgrađeni pristupi i staze koje povezuju školsku zgradu sa spoljnim komunikacijama i pojedinim objektima na školskom zemljištu.
Širina pristupa i staza određuje se prema kapacitetu škole.
Na zemljištu škole se mora odrediti prostor za školsko dvorište namenjeno za slobodno kretanje, razonodu i odmor učenika za vreme boravka u školi.
Veličina školskog dvorišta iznosi najmanje 5 m2 po učeniku u jednoj smeni.
Na zemljištu škole mora se izdvojiti ekonomsko dvorište koje služi za dovoz ogreva, deponovanje i odvoz smeća, privremeno skladište materijala i sl. Ono ne može biti sastavni deo školskog dvorišta, a njegova veličina zavisi od kapaciteta škole.
Ukoliko u blizini škole ne postoje sportski tereni koje škola može da koristi, na zemljištu škole mora biti izgrađeno vežbalište.
A-2. Školska zgrada
Prilikom izgradnje novih školskih zgrada moraju biti ispunjeni sledeći uslovi:
Dispozicija - jug-jugoistok, u zavisnosti od lokalnih i klimatskih prilika, konfiguracije terena, rešenja dnevnog osvetljenja, tehničkih rešenja, zaštite od sunca i dr.
Spratnost - prizemlje i najviše dva sprata.
U suterenu (ispod nivoa zemljišta) se ne mogu nalaziti nastavne prostorije i prostorije u kojima borave i rade učenici.
Ispod nivoa zemljišta mogu biti instalacije centralnog grejanja, magacini i sl.
Struktura i minimalna veličina školske zgrade zavisi od ukupnog broja učenika, načina izvođenja nastave (individualni, grupni ili frontalni) posebnih potreba pojedinih nastavnih predmeta.
Pri izgradnji školskog prostora dozvoljena su odstupanja zbog posledica modularnog sistema ili tipskih prefabrikovanih elemenata, u granicama +3 odsto.
Školska zgrada treba da ima sledeće prostorije:
1) za izvođenje nastave (učionice, kabineti - laboratorije, blok-prostorije);
2) prostorije za opšte potrebe i društveni život;
3) prostorije za upravu, stručne službe i ostalo osoblje;
4) pomoćne prostorije;
5) komunikacije, garderobe i sanitarije.
Prostorije u školskoj zgradi razvrstane su na:
- bučne prostorije (prostorije za društveni život, fizičko vaspitanje, radionice, itd.);
- manje bučne prostorije (prostorije za smeštaj administracije i uprave);
- prostorije koje za ostvarivanje svoje funkcije zahtevaju mir (nastavne prostorije, čitaonice).
S obzirom na kategoriju prostorija, mora se voditi računa o njihovom lociranju u posebnim delovima - traktovima zgrade.
1. Opšte karakteristike prostorija za izvođenje nastave
Prostorije za izvođenje nastave su: učionica opšte namene, specijalizovana učionica, kabinet-laboratorija, blok-prostorija za praktičnu nastavu i blok-prostorija za fizičko vaspitanje.
Broj prostorija zavisi od broja učenika škole.
1.1. Učionica za opšte namene
a) Pedagoški uslovi:
- Zadovoljavanje potreba frontalne, grupne i individualne nastave.
Potreba nastave (frontalna, grupa i individualna) uslovljavaju oblik i veličinu učionice, pokretljivost nameštaja, osvetljenost učionice, instalacije za savremena audiovizuelna nastavna sredstva itd.
Površina učionice treba da iznosi najmanje 1,7 m2 po učeniku, ako su stolovi za dva učenika.
Učionice za opšte namene trebalo bi da budu što dalje od izvora buke.
b) Higijensko-tehnički uslovi:
- zapremina učionice - najmanje 5 m2 po učeniku;
- udaljenost učenika od table pri frontalnoj nastavi najviše 8 m;
- ugao posmatranja krajnjih tačaka školske table najviše 35o
- upadni ugao svetlosnog zraka, u odnosu na najkritičnije mesto u učionici, pri osvetljenju učionice s jedne strane najmanje 23o
- obezbeđenje što ravnomernijeg osvetljenja;
- omogućavanje nesmetanog vidika i kontakt sa spoljnim ambijentom.
1.2. Specijalizovana učionica
Ako prostorni uslovi škole to dozvoljavaju, obezbediće se specijalizovane učionice za nastavne predmete čiji sadržaji zahtevaju upotrebu aparata, instrumenata, uređaja i drugih nastavnih sredstava. Nastavna sredstva su smeštena u specijalizovanoj učionici.
Površina specijalizovane učionice treba da iznosi najmanje 1,8 m2 po učeniku.
1.3. Kabinet-laboratorija
Kabinet-laboratorija namenjena je nastavnom predmetu čiji sadržaj zahteva izvođenje eksperimenata, obavljanje određenih vežbi i drugih aktivnosti.
Srednje škole manjeg kapaciteta mogu koristiti