Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 34. stav 2. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službeni glasnik RS", broj 125/04),
Ministar zdravlja donosi

PRAVILNIK

O BLIŽIM USLOVIMA U POGLEDU PROSTORIJA, UREĐAJA I OPREME I NAČINU POSTUPANjA KOJIM SE SPREČAVA POJAVA I ŠIRENjE ZARAZNIH BOLESTI PRILIKOM PRUŽANjA HIGIJENSKIH USLUGA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 47 od 2. juna 2006)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se bliži uslovi u pogledu prostorija, uređaja i opreme koje moraju da ispunjavaju pravna lica i preduzetnici koji obavljaju delatnost pružanja higijenskih usluga, kao i način postupanja kojim se sprečava pojava i širenje zaraznih bolesti prilikom pružanja tih usluga.

Član 2.

Prostorije u kojima se pružaju higijenske usluge ne mogu biti neposredno povezane sa prostorijama u kojima se obavlja druga delatnost, odnosno koje se koriste za stanovanje.
Prostorije u kojima se pružaju higijenske usluge moraju biti izgrađene od čvrstog materijala i imati obezbeđenu ventilaciju, osvetljenje i temperaturu vazduha prema vrsti higijenskih usluga koje se u njima pružaju.

Član 3.

Nameštaj u prostorijama u kojima se pružaju higijenske usluge, kao i oprema, pribor, sredstva i uređaji za njihovo pružanje, izrađuju se od materijala koji ne sme štetno uticati na zdravlje ljudi i koji se može lako higijenski održavati.

Član 4.

Pribor za pružanje higijenskih usluga mora biti dezinfikovan, a sterilan za usluge kojima se narušava integritet kože i sluzokože (kozmetičke, pedikir, manikir, pirsing, tetovaža i sl.).
Prilikom pružanja higijenskih usluga pirsinga, tetovaže i sl. zaposleni mora koristiti sterilne rukavice.

Član 5.

Čišćenje pribora za pružanje higijenskih usluga vrši se mehaničkim čišćenjem i pranjem pod mlazom tople vode uz upotrebu sredstava za pranje.
Dezinfekcija pribora vrši se potapanjem očišćenog pribora u dezinfekcioni rastvor prema uputstvu proizvođača pribora.
Sterilizacija očišćenog pribora za pružanje higijenskih usluga vrši se u atestiranom sterilizatoru za suvu sterilizaciju prema uputstvu proizvođača sterilizatora. Sterilizator se postavlja u prostoriji u kojoj se pruža higijenska usluga.

Član 6.

Za šišanje i brijanje umrlih lica koristi se pribor za jednokratnu upotrebu.
Prilikom pružanja higijenskih usluga licima koja neuredno izgledaju ili se neuobičajeno ponašaju, pribor za pružanje higijenskih usluga obavezno se steriliše posle upotrebe ili se koristi pribor za jednokratnu upotrebu.
Licima sa vidnim oboljenjem kose, kože i noktiju, kao i licima u alkoholisanom stanju, ne mogu se pružati higijenske usluge.

Član 7.

Povrede kože i sluzokože prouzrokovane vršenjem higijenske usluge moraju se odmah dezinfikovati dezinfekcionim sredstvom prema uputstvu proizvođača.

Član 8.

Pranje lica posle brijanja vrši se neposredno pod mlazom tekuće tople vode bez upotrebe sunđera.
Puderisanje lica vrši se sredstvom za jednokratnu upotrebu (vata, tupfer i sl.).

Član 9.

Sve površine koje dolaze u neposredan kontakt sa kožom i sluzokožom korisnika higijenske usluge moraju biti prekrivene čistim papirnim prekrivačima za jednokratnu upotrebu ili čistim pamučnim ubrusom.
Čist pamučni ubrus može se upotrebiti za pružanje higijenske usluge samo jednom korisniku i posle upotrebe mora se iskuvati i ispeglati.

Član 10.

Unutrašnje površine solarijuma pre svake upotrebe moraju biti tretirane dezinfekcionim sredstvom prema uputstvu proizvođača.

Član 11.

Kozmetički preparati i sredstva za održavanje, negu i ulepšavanje lica i tela, boje za tetovažu i sl. čuvaju se pod uslovima koje je odredio proizvođač i na način kojim se obezbeđuje očuvanje kvaliteta i onemogućava štetni međuuticaj s ciljem zaštite zdravlja korisnika usluge.

Član 12.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-148/2005-04
U Beogradu, 31. maja 2006. godine
Ministar, prof. dr Tomica Milosavljević, s.r.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: