Na osnovu člana 112. stav 3. Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni list SRJ", br. 12/98, 44/99, 73/00 i 70/01) i tačke 16. Odluke o osnivanju Direktorata civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 102/03 i "Službeni list Republike Crne Gore", broj 61/03),
Generalni direktor Direktorata civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore propisuje
PRAVILNIK
O DOZVOLAMA LETAČKOG OSOBLjA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 30 od 5. aprila 2005)
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se: uslovi i postupak sticanja, izdavanja i produženja roka važenja dozvola letačkog osoblja, i to: dozvola pilota jedrilice, dozvola pilota ultralakog aviona, dozvola pilota slobodnog balona, dozvola pilota vazduhoplova, dozvola profesionalnog pilota aviona i helikoptera, dozvola transportnog pilota aviona i helikoptera, dozvola navigatora letača, dozvola inženjera letača i dozvola kabinskog osoblja; uslovi i postupak sticanja, produženja i obnove važenja ovlašćenja koja se upisuju u navedene dozvole; način obuke i provere stručnosti letačkog osoblja; poslovi koje letačko osoblje može vršiti na osnovu navedenih dozvola; uslovi i postupak za privremeno prihvatanje inostranih letačkih dozvola; i uslovi i postupak za priznavanje obuke i drugih uslova stečenih u Vojsci Srbije i Crne Gore.
Pod dozvolom pilota vazduhoplova, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju se dozvola privatnog pilota aviona i dozvola privatnog pilota helikoptera.
Član 2.
Poslove letačkog osoblja na vazduhoplovu mogu vršiti lica koja u pogledu minimalnih godina starosti, stručne obučenosti i vremena provedenog na određenim poslovima, ispunjavaju uslove propisane ovim pravilnikom i poseduju važeću dozvolu.
Kandidat za sticanje dozvola iz ovog pravilnika mora imati navršenih 16 godina starosti pre prvog samostalnog leta i ne može leteti samostalno bez odobrenja instruktora letenja koji ga obučava.
Podnosilac zahteva za izdavanje dozvole privatnog pilota aviona, privatnog pilota helikoptera, pilota ultralakog aviona, pilota slobodnog balona i pilota jedrilice mora imati navršenih 17 godina života.
Podnosilac zahteva za izdavanje dozvole profesionalnog pilota aviona i helikoptera, dozvole inženjera letača, dozvole navigatora letača i dozvole kabinskog osoblja, mora imati navršenih 18 godina života, a za izdavanje dozvole transportnog pilota aviona i helikoptera navršenu 21 godinu života.
Maloletno lice može pristupiti obuci radi sticanja dozvola iz ovog pravilnika uz pismenu saglasnost roditelja.
Član 3.
Lice koje vrši poslove letačkog osoblja, kao i lice koje se obučava za sticanje dozvola i ovlašćenja iz ovog pravilnika, pored uslova iz člana 2. ovog pravilnika, mora ispunjavati i propisane uslove koji se tiču zdravstvene sposobnosti, a koja se dokazuje lekarskim uverenjem izdatim od strane ovlašćene zdravstvene ustanove.
Rok važenja lekarskog uverenja je:
1) 24 meseca za imaoce dozvole pilota jedrilice, pilota slobodnog balona, pilota ultralakog aviona, privatnog pilota aviona i helikoptera i kabinskog osoblja;
2) 12 meseci za imaoce dozvole transportnog pilota aviona i helikoptera koji nisu navršili 40 godina života, za imaoce dozvola profesionalnog pilota aviona i helikoptera, navigatora letača i inženjera letača, kao i za lica koja se obučavaju za prvo sticanje dozvole;
3) 6 meseci za imaoce dozvole transportnog pilota aviona i helikoptera koji su navršili 40 godina života.
Izuzetno od stava 2. ovog člana ovlašćena zdravstvena ustanova može u propisanim slučajevima odrediti kraći rok važenja lekarskog uverenja.
Prilikom izdavanja dozvole letačkog osoblja, rok važenja lekarskog uverenja počinje teći od dana podnošenja zahteva za izdavanje dozvole, pod uslovom da je lekarski pregled obavljen u okviru 30 dana pre dana podnošenja zahteva za izdavanje dozvole.
Prilikom produženja roka važenja dozvole ili ovlašćenja, važenje lekarskog uverenja počinje teći po isteku roka važenja dotadašnjeg uverenja, ako je lekarski pregled obavljen u okviru poslednjih 30 dana važenja prethodnog uverenja.
Član 4.
Kandidat koji se obučava za vršenje poslova letačkog osoblja te poslove može vršiti samo pod nadzorom lica koje poseduje važeće instruktorsko ovlašćenje.
Član 5.
Obuka za sticanje letačkih dozvola i ovlašćenja se obavlja u ovlašćenom centru za obuku i mora biti izvršena na vazduhoplovu odgovarajuće namene koji poseduje uverenje o plovidbenosti ili potvrdu o plovidbenosti koji su izdati ili prihvaćeni od strane Direktorata civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore (u daljem tekstu: Direktorat civilnog vazduhoplovstva).
Lica koja se obučavaju za sticanje dozvola i ovlašćenja letačkog osoblja, kao i lica koja obnavljaju važenje dozvole, odnosno ovlašćenja upisuju se u registar centra za obuku u kome se obučavaju.
U registar centra za obuku unose se podaci o: kandidatu, zdravstvenom stanju kandidata, instruktoru koji vrši obuku, položenim ispitima i stepenu obučenosti, kao i vrsti poslova za koje se kandidat obučava.
Registar centra za obuku odobrava i overava Direktorat civilnog vazduhoplovstva.
Član 6.
Kandidatu koji ispuni uslove propisane ovim pravilnikom, koji poseduje važeće lekarsko uverenje i položi ispit za dozvolu odnosno ovlašćenje, Direktorat civilnog vazduhoplovstva izdaje dozvolu, odnosno upisuje ovlašćenje u važeću dozvolu.
Član 7.
Poslove letačkog osoblja na vazduhoplovu koji je upisan u Registar civilnih vazduhoplova Srbije i Crne Gore može vršiti samo lice koje poseduje važeću dozvolu koju je izdao Direktorat civilnog vazduhoplovstva.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, lice koje poseduje dozvolu izdatu od druge države članice Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO), može obavljati poslove letačkog osoblja na vazduhoplovu koji je upisan u Registar civilnih vazduhoplova Srbije i Crne Gore, ukoliko od Direktorata civilnog vazduhoplovstva dobije potvrdu o validaciji, odnosno privremenom prihvatanju inostrane dozvole.
Zahtev za izdavanje validacije može podneti imalac dozvole, inostrana kompanija u kojoj je to lice zaposleno, ili domaća kompanija koja namerava da angažuje imaoca inostrane dozvole.
Uz zahtev se moraju dostaviti dokazi o posedovanju i važenju inostrane dozvole, upisanih ovlašćenja i odgovarajućeg lekarskog uverenja.
Direktorat civilnog vazduhoplovstva je dužan da od vazduhoplovnih vlasti države koja je izdala dozvolu pribavi potvrdu verodostojnosti dozvole i upisanih ovlašćenja, kao i da izvrši uvid u dozvolu, lekarsko uverenje i letačku knjižicu kandidata za validaciju dozvole.
Potvrda o privremenom prihvatanju inostrane dozvole se izdaje sa rokom važenja od najviše godinu dana od dana podnošenja zahteva, i po proteku tog roka se ne može tražiti ponovna validacija.
Ukoliko je važnost dozvole, ovlašćenja za letenje na tipu ili klasi vazduhoplova ili lekarskog uverenja, kraća od godinu dana, potvrda o privremenom prihvatanju inostrane dozvole se izdaje do datuma važnosti dozvole, ovlašćenja ili lekarskog uverenja, u zavisnosti od toga koji je od tih datuma najbliži datumu kada je podnet zahtev za validaciju.
Ako je potvrda o privremenom prihvatanju inostrane dozvole izdata sa rokom važenja kraćim od godinu dana, imalac potvrde može zahtevati ponovnu validaciju iste dozvole, ali ne preko roka propisanog u stavu 6. ovog člana.
Izuzetno, ako se zahteva validacija inostrane letačke dozvole koja nije propisana ovim pravilnikom, Direktorat civilnog vazduhoplovstva može izvršiti validaciju takve dozvole i po isteku roka propisanog u stavu 6. ovog člana, ukoliko se radi o vrsti dozvole koja je predviđena Aneksom 1. Konvencije o međunarodnom civilnom vazduhoplovstvu.
Član 8.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku, imaju sledeća značenja:
1) vazduhoplov - svaka naprava sa posadom koja leti ili se održava u atmosferi usled reakcije vazduha, osim reakcije vazduha koji se odbija od površine zemlje;
2) avion - vazduhoplov teži od vazduha, koji se pokreće motorom i uzgon ostvaruje aerodinamičkim silama na fiksnim površinama;
3) ultralaki avion - avion maksimalne mase na poletanju do 550kgi minimalne brzine pri oduzetoj snazi koja ne prelazi 69km/h;
4) helikopter - vazduhoplov teži od vazduha, koji se pokreće motorom i uzgon ostvaruje na pokretnim aerodinamičkim površinama rotirajućim oko vertikalne ose;
5) jedrilica - vazduhoplov teži od vazduha, bez