Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 66. stav 6. Zakona o zdravlju bilja ("Službeni glasnik RS", broj 41/09), člana 40. stav 5. Zakona o sredstvima za zaštitu bilja ("Službeni glasnik RS", broj 41/09) i člana 31. stav 6. Zakona o sredstvima za ishranu bilja i oplemenjivačima zemljišta ("Službeni glasnik RS", broj 41/09),
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK

O HIGIJENSKO-TEHNIČKIM, RADNIM I DRUGIM USLOVIMA KOJE MORAJU DA ISPUNjAVAJU GRANIČNI PRELAZI NA KOJIMA POSTOJI ORGANIZOVANA FITOSANITARNA INSPEKCIJA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 37 od 1. juna 2010)

I. UVODNA ODREDBA

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se propisuju higijensko-tehnički, radni i drugi uslovi koje moraju da ispunjavaju granični prelazi na kojima postoji organizovana fitosanitarna inspekcija, a preko kojih se vrši uvoz, provoz i izvoz bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata, uvoz i tranzit sredstava za ishranu bilja i oplemenjivača zemljišta, kao i uvoz i tranzit sredstava za zaštitu bilja i aktivne supstance, odnosno osnovne supstance (u daljem tekstu: pošiljke).

II. HIGIJENSKO-TEHNIČKI USLOVI

Član 2.

Granični prelazi na kojima postoji organizovana fitosanitarna inspekcija, u smislu ovog pravilnika, jesu rečna i vazduhoplovna pristaništa, drumski i železnički granični prelazi, na kojima se vrši fitosanitarni pregled pošiljaka pod nadzorom graničnog fitosanitarnog inspektora (u daljem tekstu: granični prelazi).

Član 3.

Granični prelazi moraju da ispunjavaju sledeće uslove:
1) da imaju odgovarajući prostor za obavljanje fitosanitarnog pregleda pošiljke uz prirodno osvetljenje i veštačko osvetljenje od najmanje 600 luksa, a u zavisnosti od vrste graničnog prelaza (drumski, železnički, rečni, vazdušni, poštanski) i vrste pošiljke;
2) da na drumskom graničnom prelazu pošiljka bude na označenom prostoru za parkiranje sa odgovarajućom nadstrešnicom, rampom i prostorom za fitosanitarni pregled;
3) da na železničkom graničnom prelazu pošiljka bude postavljena na poseban kolosek ili na rampi uz carinsko skladište, tako da su koloseci obezbeđeni od manevrisanja postavljanjem zaključanih iskliznica, a visokonaponska mreža mora biti isključena;
4) da prilikom pregleda pošiljke na reci brod bude vezan, radi bezbednog pregleda;
5) da terminal za kontejnere obezbeđuje sigurno otvaranje kontejnera;
6) da se avionske i poštanske pošiljke pregledaju u carinskom skladištu na određenom prostoru.
Pored uslova iz stava 1. ovog člana granični prelazi moraju da imaju skladište ili prostor za zadržavanje pošiljke, koja se čuva na odgovarajućoj temperaturi do dobijanja laboratorijskih rezultata.

Član 4.

Granični prelazi moraju da imaju magacin za istovar pošiljaka koji je ograđen i pod krovom i omogućava njihovo nesmetano skladištenje i svakodnevni pristup fitosanitarnog inspektora.

Član 5.

Magacin za istovar pošiljaka i njihovo skladištenje mora da ima prirodno i veštačko osvetljenje i odgovarajuću ventilaciju, a podovi i zidovi moraju da budu od materijala pogodnog za lako pranje, čišćenje i dezinfekciju.

Član 6.

Izuzetno od člana 4. ovog pravilnika za skladištenje pošiljaka može da se koristi i carinsko skladište koje je u blizini graničnog prelaza ili u okviru carinskog područja.
Pošiljke se skladište u prostorije koje su pod ključem i odvojene su od drugih proizvoda.

Član 7.

Na drumskom, železničkom i rečnom graničnom prelazu pošiljke mogu da se pregledaju u prevoznom sredstvu kojim su dopremljene na granični prelaz, ali samo pod kontrolom fitosanitarnog inspektora.

Član 8.

Prostorija za pregled pošiljaka mora da ima:
1) sto sa glatkim površinama, koje se lako čiste i dezinfikuju;
2) opremu za pregled: ručnu lupu, sito, sondu, šilo, rukavice, klešta za blombiranje, plombe, kanap, nož, pincete, ambalažu za pakovanje uzoraka i lepljivu traku sa oznakom fitosanitarne inspekcije.

III. RADNI USLOVI

Član 9.

Granični prelazi moraju da imaju:
1) prostoriju sa opremom za komunikaciju (telefon, telefaks, fotokopir aparat);
1) prostoriju za smeštaj opreme i pribora;
2) prostor za skladištenje uzoraka;
4) prostoriju za arhiviranje dokumentacije;
5) garderobni prostor;
6) sanitarni čvor;
7) umivaonik sa potrebnim priborom za održavanje higijene (sapun, papir za brisanje ruku), korpu za otpatke i dr;
8) prostoriju za smeštaj dezinfekcionih sredstava.

IV. DRUGI USLOVI

Član 10.

Uvoznici, carinski agenti, prevoznici ili druga lica koja unose pošiljke u Republiku Srbiju, u skladu sa zakonom, prijavljuju fitosanitarnoj inspekciji pošiljke koje podležu fitosanitarnom pregledu i lice koje će otvarati prevozno sredstvo i svaki deo pošiljke, omogućuju pregled prevoznog sredstva i pošiljke i nesmetan pristup svakom delu pošiljke.
Za pregled osetljivih pošiljaka bilja u zimskom, odnosno letnjem periodu obezbeđuje se prostor za njeno čuvanje sa odgovarajućom temperaturom, kako bi se očuvala ispravnost pošiljke.

V. ZAVRŠNE ODREDBE

Član 11.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi član 35. Pravilnika o zdravstvenom pregledu pošiljaka bilja u prometu preko državne granice("Službeni list SRJ", br. 69/99 i 59/01 i "Službeni glasnik RS", br. 21/06, 42/08 i 7/10).

Član 12.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-292/2009-09
U Beogradu, 21. maja 2010. godine
Ministar, dr Saša Dragin, s.r.