Na osnovu člana 100. stav 8. Zakona o igrama na sreću ("Službeni glasnik RS", br. 88/11 i 93/12 - dr. zakon),
Ministar finansija i privrede donosi
PRAVILNIK
O INFORMATIČKIM KARAKTERISTIKAMA OPREME ZA PRIREĐIVANjE IGARA NA SREĆU PREKO SREDSTAVA ELEKTRONSKE KOMUNIKACIJE, USLOVIMA ZADOVOLjAVANjA I NAČINU NjIHOVOG ISPITIVANjA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 75 od 25. avgusta 2013)
Predmet uređivanja
Član 1.
Ovim pravilnikom bliže se propisuju informatičke karakteristike opreme za priređivanje igara na sreću preko sredstava elektronske komunikacije, uslovi njihovog zadovoljavanja i način njihovog ispitivanja, i to:
1) tehničke i funkcionalne karakteristike informacionog sistema za priređivanje igara na sreću preko sredstava elektronske komunikacije;
2) nivo ažurnosti i minimalni sadržaj baze podataka;
3) tehnički i bezbedonosni uslovi za realizaciju komunikacije između priređivača igara na sreću preko sredstava elektronske komunikacije (u daljem tekstu: priređivač) i Poreske uprave - Sektor za menjačke i devizne poslove i igre na sreću (u daljem tekstu: Uprava);
4) sadržaj, standardi, dinamika i termini izveštavanja;
5) odgovorno priređivanje.
1. Tehničke i funkcionalne karakteristike informacionog sistema za priređivanje igara na sreću preko sredstava elektronske komunikacije
Karakteristike informacionog sistema
Član 2.
Priređivač, u skladu sa članom 100. Zakona o igrama na sreću ("Službeni glasnik RS", br. 88/11 i 93/12 - dr. zakon - u daljem tekstu: Zakon), mora na teritoriji Republike Srbije, na prijavljenoj lokaciji, imati informatičku opremu, koja sadrži bazu podataka iz člana 4. ovog pravilnika i koja omogućava automatsku razmenu podataka sa serverom Uprave (u daljem tekstu: Server), odnosno tačnost, ažurnost, zaštitu i pravilnu razmenu tih podataka.
Informacioni sistem iz člana 1. tačka 1) ovog pravilnika mora ispunjavati sledeće uslove:
1) zakonito nabavljen hardver, operativni sistem i aplikacije odgovarajućih performansi za kvalitetno pružanje usluge korisnicima;
2) algoritam, listing slučajnih brojeva ili odgovarajući sertifikat kojim se potvrđuje ispravan rad generatora slučajnih brojeva;
3) komunikacioni sistem koji omogućava odgovarajući kapacitet - brzinu odziva i raspoloživost sistema za krajnje korisnike;
4) komunikacioni sistem koji omogućava direktnu i bezbednu razmenu podataka sa Serverom;
5) sistem zaštite od neovlašćene upotrebe informacionog sistema i gubitka podataka;
6) najmanje jedan internet domen registrovan u okviru nacionalnog internet domena Republike Srbije.
Način ispitivanja i uverenje o ispunjenosti informatičkih karakteristika opreme
Član 3.
Ispitivanje ispunjenosti informatičkih karakteristika opreme obavlja laboratorija ovlašćena od strane ministra finansija iz člana 100. stav 6. Zakona, na osnovu kontrole, i to:
1) operativnog sistema (platforma - licenca);
2) aplikativnog softvera korišćenog od strane priređivača (platforma, licenca, standard);
3) mrežne i komunikacione infrastrukture (softver, hardver);
4) baze podataka (proces ažuriranja, karakteristike baze podataka, zaštita baze podataka, mere zaštite od neovlašćene upotrebe informacionog sistema i gubitka podataka);
5) podataka o ovlašćenim licima iz člana 8. stav 2. tačka 5) ovog pravilnika;
6) algoritama slučajnih brojeva i dobitaka za svaku igru pojedinačno, koja koristi ovaj mehanizam za određivanje rezultata.
Na osnovu obavljene kontrole, laboratorija iz stava 1. ovog člana daje uverenje o ispunjenosti informatičkih karakteristika opreme tog tipa, koje je priređivač obavezan da dostavi Upravi pre stavljanja u upotrebu opreme.
2. Nivo ažurnosti i minimalni sadržaj baze podataka
Sadržaj baze podataka i čuvanje podataka
Član 4.
Priređivač je obavezan da u okviru svog informacionog sistema omogući identifikaciju elektronskih transakcija, igrača i evidencionih računa iz čl. 5, 6. i 7. ovog pravilnika, koji su obavezni sadržaj baze podataka.
Priređivač je obavezan da sve podatke u bazi podataka čuva najmanje pet godina počev od prve naredne godine u odnosu na godinu u kojoj su nastali, a tri meseca od momenta nastanka moraju biti dostupni u izvornom obliku, nakon čega ih priređivač može arhivirati, s tim što ih na zahtev Uprave mora dostaviti u izvornom obliku u roku od pet dana od dana prijema zahteva.
Priređivač je obavezan da omogući Upravi stalan uvid u sve podatke koji se odnose na vrstu transakcije, vreme kada je izvršena i visinu transakcije u realnom vremenu, radi utvrđivanja i evidencije naknada iz čl. 106. i 107. Zakona.
Elektronska transakcija
Član 5.
Elektronska transakcija jeste svaka pojedinačna uplata i isplata u igri na sreću zabeležena, odnosno evidentirana elektronskim putem u okviru informacionog sistema priređivača. Svaka pojedinačna transakcija obavezno se šalje na Server.
Priređivač je obavezan da svaku pojedinačnu transakciju evidentira preko evidencionog računa igrača, koji priređivač dodeljuje igraču u postupku otvaranja i registracije naloga.
Priređivač može dodeliti samo jedan evidencioni račun pojedinačnom igraču.
Za svaku pojedinačnu transakciju mora biti određena posebna oznaka koju čine dve grupe alfanumeričkih znakova razdvojene znakom minus. Prvu grupu ovih znakova, koju priređivaču dodeljuje Uprava, koja ne može imati više od tri znaka, predstavlja jedinstvenu oznaku priređivača, a drugu grupu znakova, posle znaka minus, automatski određuje informacioni sistem priređivača, s tim što za svaku pojedinačnu transakciju ova grupa znakova mora biti različita.
Registracija igrača
Član 6.
Priređivač je obavezan da ima informacioni sistem koji, prilikom procesa registracije igrača i kreiranja naloga, omogućava precizno vođenje evidencije o svim uplatama i isplatama na kreiranom nalogu.
Proces završetka registracije naloga i tačnost unetih podataka iz stava 1. ovog člana kompletira se potvrđivanjem igrača da je punoletno lice i da prihvata uslove korišćenja naloga u informacionom sistemu.
Evidencioni račun
Član 7.
Priređivač je