hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 112. stav 3. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službeni glasnik RS", br. 107/05 i 109/05 - ispravka),
Upravni odbor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, na sednici održanoj 21. jula 2006. godine, doneo je

PRAVILNIK

O ISPRAVI O ZDRAVSTVENOM OSIGURANjU I POSEBNOJ ISPRAVI ZA KORIŠĆENjE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 68 od 9. avgusta 2006, 49/07, 50/07, 95/07, 127/07, 37/08, 54/08, 61/08, 1/09, 25/09, 42/10, 45/10, 103/10, 89/11, 91/11, 34/12, 78/12, 81/12, 96/12, 98/12, 114/12, 110/13)

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se sadržaj i oblik isprave o osiguranju, zdravstvene kartice, odnosno posebne isprave za korišćenje zdravstvene zaštite, način njihove overe, kao i druga pitanja od značaja za korišćenje tih isprava.

Član 2.

Isprava o zdravstvenom osiguranju je zdravstvena knjižica kojom se dokazuje svojstvo osiguranog lica.
Posebna isprava za korišćenje zdravstvene zaštite u određenim slučajevima je potvrda za korišćenje zdravstvene zaštite (u daljem tekstu: potvrda).
Zdravstvenu knjižicu i potvrdu iz st. 1. i 2. ovog člana, izdaje matična filijala.
Zdravstvena knjižica i potvrda iz st. 1. i 2. ovog člana, važe uz ličnu kartu samo za osigurana lica koja su na osnovu zakona obavezna da imaju ličnu kartu.

Član 2a

Isprava o zdravstvenom osiguranju je i kartica zdravstvenog osiguranja (u daljem tekstu: kartica) kojom se dokazuje svojstvo osiguranog lica, odnosno pravo na korišćenje zdravstvene zaštite u određenim slučajevima.
Karticu iz stava 1. ovog člana izdaje matična filijala.

Član 2b

Isprava o zdravstvenom osiguranju iz čl. 2 i 2a ovog pravilnika, izdaje se na osnovu dokaza za utvrđivanje svojstva osiguranika, odnosno osiguranog lica, propisanih uredbom kojom se uređuje sadržina, obrazac i način podnošenja jedinstvene prijave na obavezno socijalno osiguranje, jedinstveni metodološki principi i jedinstven kodeks šifara za unos podataka u Jedinstvenu bazu Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja.

Član 3.

Tekst u zdravstvenoj knjižici i potvrdi iz člana 2. ovog pravilnika ispisan je na srpskom jeziku ćiriličnim pismom.
Na području matične filijale na kome je u skladu sa zakonom, u službenoj upotrebi i jezik nacionalnih manjina, u zdravstvenoj knjižici i potvrdi, pored teksta koji je ispisan na srpskom jeziku ćiriličnim pismom, ispisan je i tekst na jeziku i pismu nacionalnih manjina.
U zdravstvenu knjižicu i potvrdu podaci o prezimenu i imenu osiguranog lica kome se izdaje zdravstvena knjižica, odnosno potvrda, upisuju se u izvornom obliku onako kako su upisani u ličnoj karti, odnosno izvodu iz matične knjige rođenih. Podaci o prezimenu i imenu pripadnika nacionalnih manjina paralelno se upisuju i po srpskom pravopisu i pismu.

Član 4.

Zdravstvena knjižica se izdaje na Obrascu ZK koji je pravougaonog oblika, na kartonu gramature 180 gr/m2, toniranom u bledo-žutoj boji, širine 70 mm, dužine 100 mm, boja štampe - crna i svetlo zelena sa anti kopi elementima i gijoš mrežicama sa rozetom u oranž i svetlo crvenoj boji.
Obrazac zdravstvene knjižice je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 5.

Obrazac zdravstvene knjižice se sastoji od šest strana i to naslovne strane i pet numerisanih strana:
1) Naslovna strana sadrži:
- oznaku: "Obrazac ZK";
- bar kod;
- tekst: "REPUBLIČKI FOND ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANjE";
- rubriku: "Filijala";
- rubriku: "Ispostava";
- rubriku: "LBO";
- tekst: "ZDRAVSTVENA KNjIŽICA", u dva reda;
- uokviren tekst: "VAŽI UZ LIČNU KARTU";
- hologram;
- rubriku: "M.P.";
- rubriku: "(potpis)";
2) Strana dva sastoji se iz dva dela:
a) gornji deo strane sadrži :
- tekst "PODACI O OSIGURANIKU";
- rubriku: "JMBG";
- rubriku: "Prezime";
- rubriku: "Ime";
- rubriku: "Ime jednog roditelja";
- rubriku: "Datum rođenja";
- rubriku: "Srodstvo sa nosiocem osiguranja";
b) donji deo strane sadrži:
- tekst: "PODACI O NOSIOCU OSIGURANjA";
- rubriku: "JMBG";
- rubriku: "LBO nosioca osiguranja";
- rubriku: "Prezime";
- rubriku: "Ime";
3) Strana tri podeljena je na tri jednaka dela koji sadrže:
- tekst: "ADRESA";
- rubriku: "Ulica i broj";
- rubriku: "Poštanski broj i mesto";
- rubriku: "Opština";
4) Strana četiri sadrži:
- rubriku: "(naziv i sedište obveznika doprinosa)";
- rubriku: "(registarski broj)";
- rubriku: "(PIB)";
- rubriku: "(šifra delatnosti)";
- rubriku: "Osnov osiguranja";
5) Strana pet sastoji se iz dva dela:
a) gornji deo strane sadrži:
- tekst: "UPOZORENjE";
b) donji deo strane podeljen je na šest jednakih delova koji sadrže:
- rubriku: "(važi do)";
- rubriku: "(M.P.)";
- rubriku: "(potpis)";
6) Strana šest sastoji se iz dva dela:
a) gornji deo strane sadrži:
- tekst: "MEDICINSKA UPOZORENjA";
- rubriku: "(Preosetljivost na lekove, vakcine i serume, važnija oboljenja - dijabet i dr.)";
- rubriku: "Krvna grupa";
b) donji deo strane sadrži:
- tekst: "BROJ ZDRAVSTVENOG KARTONA".

Član 6.

Matična filijala, prilikom izdavanja zdravstvene knjižice osiguranom licu, unosi u zdravstvenu knjižicu podatke iz matične evidencije.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, u rubrikama: "MEDICINSKA UPOZORENjA" i "BROJ ZDRAVSTVENOG KARTONA", podatke unosi zdravstvena ustanova.
Kada se zdravstvena knjižica izdaje osiguranom licu koje u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju (u daljem tekstu: Zakon), ostvaruje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja samo u slučaju: hitne medicinske pomoći; povrede na radu i profesionalne bolesti i lečenja od određenih bolesti, matična filijala u rubrici "UPOZORENjE" unosi podatak za koji slučaj se izdaje zdravstvena knjižica.

Član 7.

Matična filijala prilikom prijema prijave na zdravstveno osiguranje za osigurano lice, određuje LBO (lični broj osiguranika) i unosi ga u matičnu evidenciju.
LBO sadrži 11 cifara.
LBO se određuje svakom osiguranom licu samo jednom - trajno i nepromenljiv je.

Član 8.

Zdravstvena knjižica periodično se overava.
Overu zdravstvene knjižice vrši matična filijala, na osnovu raspoloživih podataka unetih u matičnu evidenciju.
Za osiguranike iz člana 17. tač. 1-4, tač. 6-8, tačka 10, tač. 17-21. i tačka 24. Zakona, pod dospelim doprinosom smatra se doprinos koji je uplaćen najmanje za prva tri kalendarska meseca iz perioda za koji je istekla overa zdravstvene knjižice.

Član 9.

Overa zdravstvenih knjižica osiguranicima iz člana 17. stav 1. Zakona vrši se:
- osiguranicima iz tač. 1)-8) i tačke 11) - licima u radnom odnosu, odnosno zaposlenima u privrednom društvu, drugom pravnom licu, državnom organu, organu jedinice lokalne samouprave i autonomne pokrajine i kod fizičkih lica; civilnim licima na službi u Vojsci i vojnim jedinicama i vojnim ustanovama; izabranim, imenovanim i postavljenim licima ako ostvaruju zaradu, odnosno platu ili naknadu zarade; licima koja u skladu zakonom kojim se uređuje rad, obavljaju poslove van prostorija poslodavca; licima koja, u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad, obavljaju poslove kućnog pomoćnog osoblja; državljanima Republike koji su na teritoriji Republike zaposleni kod stranih ili međunarodnih organizacija i ustanova, stranih konzularnih ili diplomatskih predstavništava, ili su zaposleni kod stranih pravnih ili fizičkih lica, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno; licima u radnom odnosu, odnosno zaposlenima upućenim na rad u inostranstvo, odnosno zaposlenima u privrednom društvu ili drugom pravnom licu koje obavlja delatanost ili usluge u inostranstvu, ako nisu obavezno osigurani po propisima te zemlje ili ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno; zaposlenom roditelju, usvojitelju, hranitelju, odnosno staratelju koji odsustvuje sa rada dok dete ne navrši tri godine života, dok mu miruju prava i obaveze po osnovu rada u skladu sa propisima o radu; državljanima Republike zaposlenim u domaćinstvima državljana Republike u radnom odnosu u inostranstvu kod organizacije čije je sedište na teritoriji Republike; kao i članovima njihovih porodica - za period od šest meseci, odnosno na rok trajanja ugovora o radu ako taj ugovor ističe pre isteka perioda od šest meseci;
- osiguranicima iz tačke 9) - državljanima Republike zaposlenim u inostranstvu kod stranog poslodavca koji nemaju zdravstveno osiguranje stranog nosioca zdravstvenog osiguranja ili koji nisu obavezno osigurani prema propisima strane države, odnosno ako prava iz zdravstvenog osiguranja po propisima te države, za sebe ili članove svoje porodice, ne mogu ostvarivati ili koristiti van teritorije te države, kao i članovima njihovih porodica - na rok od šest meseci;
- osiguranicima iz tačke 10) - stranim državljanima i licima bez državljanstva koji su na teritoriji Republike zaposleni kod stranih pravnih ili fizičkih lica, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno, kao i kod međunarodnih organizacija i ustanova i stranih diplomatskih i konzularnih predstavništava, ako je takvo osiguranje predviđeno međunarodnim ugovorom kao i članovima njihovih porodica - za period od šest meseci;
- osiguranicima iz tačke 12) - licima koja imaju pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti, prema propisima o zapošljavanju, kao i članovima njihovih porodica - na rok od godinu dana, odnosno na rok utvrđen za primanje novčane naknade ako je taj rok kraći od godinu dana, odnosno na rok od 30 dana ako je

hor002