Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 50. Zakona o semenu i sadnom materijalu ("Službeni glasnik Republike Srbije", br.54/93 i 35/94), Ministar poljoprivrede, donosi

PRAVILNIK

O KONTROLI PROIZVODNjE ŠUMSKOG SADNOG MATERIJALA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 47 od 9. novembra 1999)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se: način i postupak vršenja kontrole proizvodnje šumskog sadnog materijala (u daljem tekstu: kontrola proizvodnje); sadržina prijave za vršenje kontrole proizvodnje; obrazac zapisnika o kontroli u toku procesa proizvodnje; obrazac uverenja o poreklu šumskog sadnog materijala, kao i sadržina knjige evidencije proizvodnje šumskog sadnog materijala.

Član 2.

Postupak kontrole proizvodnje pokreće se prijavom proizvođača pre zasnivanja, odnosno nastavljanja započete proizvodnje, koja sadrži podatke o:
1) nazivu i sedištu proizvođača;
2) nazivu i lokaciji objekta za proizvodnju šumskog sadnog materijala;
3) količini, starosti, kategoriji i nazivu šumskog sadnog materijala (narodni i naučni) čija je proizvodnja u toku;
4) količini, starosti, kategoriji i nazivu biljke i dela biljke (u daljem tekstu: reprodukcioni materijal) koji će se upotrebiti za proizvodnju šumskog sadnog materijala;
5) količini i kategoriji semena koje će se upotrebiti za proizvodnju šumskog sadnog materijala;
6) načinu, odnosno metodu proizvodnje (leje, kontejneri, semenište, pikirište, plastenik, čaše, kese i sl.)
Prijava iz stava 1. ovog člana podnosi se u tri primerka na obrascu broj 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 3.

Kontrola proizvodnje se vrši u prisustvu lica koje stručno rukovodi poslovima proizvodnje šumskog sadnog materijala, najmanje dva puta u toku vegetacije, i to:
1) prvi put prilikom zasnivanja proizvodnje u tekućoj godini;
2) drugi put najkasnije do 31. avgusta tekuće godine.

Član 4.

Kontrolom proizvodnje utvrđuju se:
1) istinitost vrste, identitet i čistota sorte kategorija i poreklo semena i reprodukcionog materijala;
2) istinitost vrste, identitet i čistota sorte i kategorija šumskog sadnog materijala čija je proizvodnja zasnovana prethodnih godina;
3) opšti izgled i biološke osobine šumskog sadnog materijala;
4) količina šumskog sadnog materijala, po vrsti, starosti i kategoriji, koji može da se koristi za sopstvenu upotrebu, odnosno za stavljanje u promet;
5) mere koje se obavezno primenjuju prilikom zasnivanja i u toku proizvodnje.

Član 5.

Istinitost vrste, identitet i čistota sorte, kategorija i poreklo semena i reprodukcionog materijala utvrđuje se kod prve kontrole proizvodnje u tekućoj godini na osnovu dokumentacije o poreklu i deklaracije o kvalitetu sistema i reprodukcionog materijala upotrebljenog za proizvodnju.

Član 6.

Istinitost vrste, identitet i čistota sorte i kategorija šumskog sadnog materijala čija je proizvodnja zasnovana prethodnih godina utvrđuju se na osnovu dokumentacije o poreklu i pregleda šumskog sadnog materijala u toku vegetacije, kada su morfološke, fenološke i druge karakteristike vrste, sorte, odnosno kategorije najviše izražene.

Član 7.

Biološke osobine utvrđuju se pregledom u toku vegetacije na osnovu bioloških svojstava koja su karakteristična za određenu vrstu - sortu, a opšti izgled šumskog sadnog materijala na osnovu porasta, razvijenosti i ujednačenosti podzemnog i nadzemnog dela biljaka, u skladu sa pripisanim normama kvaliteta(JUS).

Član 8.

Količina šumskog sadnog materijala po vrsti, starosti i kategoriji utvrđuje se na osnovu dokumentacije proizvođača i metodom uzorkovanja na 5-0% biljaka raspoređenih ravnomerno na celoj površini, ili potpunim prebrojavanjem sadnica.

Član 9.

Mere koje se obavezno primenjuju prilikom zasnivanja u toku proizvodnje, kao i vreme izvođenja, utvrđuju se na osnovu stanja objekata za proizvodnju, odnosno stanja sadnog materijala, klimatskih i drugih uslova, tehnologije i namene proizvodnje i dr. a naročito nege zemljišta nege zemljišta i nege sadnica.

Član 10.

Ako se kontrolom proizvodnje utvrdi da šumski sadni materijal i reprodukcioni materijal ne odgovara istinitosti vrste, čistoti sorte i kategoriji, isti će proizvođač vidno obeležiti.
Šumski sadni materijal iz stava 1. ovog člana proizvođač će uništiti u roku od 15 dana od dana prijema zapisnika o izvršenoj kontroli proizvodnje.

Član 11.

O izvršenoj kontroli proizvodnje sačinjava se zapisnik na obrascu broj 2, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Zapisnik iz stava 1. ovog člana sačinjava se u dva primerka, od kojih jedan zadržava ministarstvo nadležno za poslove šumarstva, a drugi proizvođač.
Ako je vršenje stručnih poslova kontrole proizvodnje povereno drugom pravnom licu, zapisnik se sačinjava u tri primerka, od kojih jedan primerak zadržava ovlašćeno pravno lice, jedan primerak proizvođač, a jedan primerak ovlašćeno pravno lice dostavlja ministarstvu nadležnom za poslove šumarstva u roku od 15 dana od dana izvršene kontrole.

Član 12.

Na osnovu izvršene kontrole proizvodnje izdaje se uverenje o poreklu šumskog sadnog materijala (u daljem tekstu: uverenje) za šumski sadni materijal za koji se kontrolom utvrdi:
1) da je proizveden od priznatog ili odabranog šumskog semena koje ima dokumentaciju o poreklu i deklaraciju o kvalitetu;
2) da potiče iz priznatog šumskog semenskog objekta;
3) da odgovara propisanim normama kvaliteta;
4) da je objekat za proizvodnju šumskog sadnog materijala zdravstveno ispravan.

Član 13.

Uverenje se izdaje u roku od 30 dana od dana izvršene druge kontrole proizvodnje na obrascu broj 3, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 14.

Proizvođač vodi evidenciju proizvodnje šumskog sadnog materijala, koja sadrži naročito podatke o:
1) nazivu objekta za proizvodnju šumskog sadnog materijala,
2) broju rešenja o utvrđivanju ispunjenosti uslova za proizvodnju šumskog sadnog materijala,
3) imenuju lica koje vrši poslove stručnog rukovođenja proizvodnjom šumskog sadnog materijala,
4) preglednom planu rasadnika sa unutrašnjom podelom na parcele i radne površine,
5) broju parcele,
6) vrsti, odnosno sorti, količini i starosti sadnog materijala,
7) načinu ili fazi proizvodnje,
8) vrsti i datumu izvođenja radova,
9) vrsti i količini upotrebljenih sredstava (za prihranjivanje i sl.),
10) merama koje je proizvođač obavezan da preduzme u procesu proizvodnje.

Član 15.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika