Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 23. Zakona o samoupravnim interesnim zajednicama nauke ("Službeni glasnik SRS", br. 48/74) i člana 21. Privremene odluke o međusobnim odnosima, organizaicji, radu i upravljanju u Republičkoj zajednici nauke Srbije ("Službeni glasnik SRS", br. 4/75), Skupština Republičke zajednice nauke Srbije, donosi

PRAVILNIK

O KORIŠĆENjU SREDSTAVA REPUBLIČKE ZAJEDNICE NAUKE ZA UZDIZANjE I USAVRŠAVANjE NAUČNOISTRAŽIVAČKIH KADROVA

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 48/76)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom se utvrđuju uslovi, kriterijumi i postupci za korišćenje sredstava Republičke zajednice nauke Srbije (dalje: Zajednica) namenjenih za potpomaganje uzdizanja i usavršavanja naučnih kadrova.
Sredstva Zajednice odobravaju se korisnicima po postupku kojim se obezbeđuje zakonitost i javnost rada organa i tela zajednice.

Član 2.

Sredstva Zajednice za potpomaganje uzdizanja i usavršavanja naučnoistraživačkih kadrova utvrđuju se i usmeravaju godišnjim i višegodišnjim planovima i programima Zajednice u skladu sa dugoročnom projekcijom razvoja naučnoistraživačkih kadrova, društvenim dogovorima i samoupravnim sporazumima.

Član 3.

Prilikom usmeravanja sredstava Zajednice za pojedine namene, utvrđene ovim pravilnikom, kao i njihovog odobravanja korisnicima polazi se od potreba razvoja i integrisanja u udruženi rad naučnoistraživačkih kadrova i mogućnosti Zajednice.
Politikom Zajednice obezbeđuje se poboljšanje potencijala naučnoistraživačkih kadrova (broja i kvaliteta) deficitarnih za materijalni, kulturni i opšti razvoj društva u pojedinim oblastima nauke, imajući u vidu regionalne potrebe u tim kadrovima, a naročito poboljšanje starosne i socijalne strukture istraživača i jačanje istraživačko-razvojnih jedinica u privredi.

Član 4.

Radi ostvarivanja ciljeva i zadataka u oblasti politike naučnoistraživačkih kadrova, Zajednica može udruživati sredstva sa drugim zainteresovanim samoupravnim interesnim zajednicama, a naročito usmerenog obrazovanja, sa organizacijama udruženog rada, radnim zajednicama i drugim samoupravnim organizacijama.

Član 5.

Zajednica, na način i u rokovima utvrđenim Statutom, obaveštava širu javnost o rezultatima ulaganja za namene utvrđene ovim pravilnikom.

II. NAMENE SREDSTAVA I USLOVA NjIHOVOG KORIŠĆENjA

1. Namene sredstava Zajednice

Član 6.

Sredstva Zajednice, u smislu ovog pravilnika, koriste se za:
a) stipendije na poslediplomskim studijama u zemlji,
b) naknadu dela troškova izrade magistarske teze i doktorske disertacije,
v) naknadu dela ličnog dohotka istraživača za vreme usavršavanja uz rad,
g) naknadu dela troškova usavršavanja u zemlji,
d) naknadu dela troškova naučnog usavršavanja u inostranstvu (specijalizacije i studijski boravci u inostranstvu),
đ) naknadu dela troškova izvođenja poslediplomskih studija i drugih oblika usavršavanja istraživača.
Godišnjim finansijskim planovima Zajednice ukupna izdvojena sredstva za uzdizanje i usavršavanje naučnoistraživačkih kadrova usmeravaju se orijentaciono za namene iz stava 1. ovog člana.

Član 7.

Sredstva Zajednice, pod uslovima iz ovog Pravilnika, mogu koristiti lica čije je prebivalište na teritoriji za koju je Zajednica osnovana, odnosno organizacije udruženog rada, radne zajednice i druge samoupravne organizacije čije je sedište na pomenutoj teritoriji, sem izuzetaka iz člana 12. i člana 25. ovog pravilnika.

2. Stipendije na poslediplomskim studijama

Član 8.

Studentima na poslediplomskim studijama u SFRJ mogu se dodeljivati stipendije Zajednice pod sledećim uslovima:
a) da su završili redovne studije u redovnom roku sa visokom srednjom ocenom (8 ili više) i upisali se na poslediplomske studije na jednom od fakulteta u zemlji,
b) da nisu stariji od 30 godina,
v) da su u toku redovnih studija pokazali sklonost i sposobnost za naučnoistraživački rad,
g) da nemaju svojstvo radnika u udruženom radu i da ne primaju drugu stipendiju,
d) da prihvate obavezu da će vratiti primljene iznose stipendije ukoliko u roku od tri godine od dana upisa ne odbrane magistarsku tezu,
đ) da ispunjavaju uslove u pogledu imovinskog stanja domaćinstva,
e) da su moralno-politički podobne ličnosti.
Studentima upisanim na drugu godinu poslediplomskih studija može se odobriti stipendija ukoliko ispunjavaju uslove iz st. 1. ovog člana pod b), v) g), d), đ) i e) i ako na ispitima iz prve godine tih studija imaju visoku prosečnu ocenu (8 ili više na fakultetima gde se ocena daje numerički, odnosno ako je od profesora koji vodi studije uspeh u prvoj godini ocenjen opisnom ocenom koja odgovara oceni 8 ili više na fakultetima gde se ispiti ne ocenjuju numerički).
Uslove iz st. 1. pod đ) u pogledu visine prihoda po članu domaćinstva utvrđuje Skupština Zajednice za svaku školsku godinu.

Član 9.

Korisnik stipendije za poslediplomske studije je dužan da vrati primljene iznose ukoliko u roku od tri godine od dana upisa ne odbrani magistarsku tezu.
Rokovi povraćaja i uslovi za oslobađanje od povraćaja primljenih stipendija utvrđuju se odlukom Skupštine Zajednice.

Član 10.

Stipendija se, po pravilu, odobrava za vreme od dve godine.
Izuzetno, zbog bolesti ili više sile stipendija se može produžiti najviše još za 6 meseci.
Iznos stipendije utvrđuje Skupština Zajednice za svaku školsku godinu, vodeći računa o troškovima života.

3. Naknada materijalnih troškova izrade doktorske disertacije i

magistarske teze

Član 11.

Zajednica može naknaditi deo troškova izrade doktorske disertacije i magistarske teze pod uslovima:
1) da je disertacija, odnosno magistarska teza, prihvaćena od nadležnog organa fakulteta,
2) da je tematika koja se u disertaciji, odnosno tezi, obrađuje uključena u programsku orijentaciju Zajednice.
Prvenstveno će se potpomagati izrada disertacija, odnosno teza, koje obrađuju problematiku vezanu za prioritete razvoja.

Član 12.

Sredstva zajednice iz čl. 11. ovog pravilnika dodeljuju se u vidu naknade dela efektivnih materijalnih troškova tehničke izrade disertacije, odnosno teze, organizaciji u kojoj je kandidat udružio rad ili naučno-nastavnoj organizaciji gde kandidat priprema disertaciju, odnosno magistarsku tezu.

Član 13.

Visina naknade troškova izrade disertacije ili magistarske teze određuje se na osnovu kriterija koje utvrđuje organ Zajednice odnosno Statutom.

4. Naknada ličnog dohotka za vreme usavršavanja uz rad

Član 14.

Radnim organizacijama iz oblasti naučnih delatnosti kao i radnim organizacijama koje u svom sastavu imaju istraživačko-razvojnu jedinicu ili jedinicu udruženog rada za istraživačko-razvojni rad Zajednica može naknaditi deo ličnog dohotka njihovih radnika - istraživača koji se usavršavaju uz rad, pod sledećim uslovima:
1) da je radnik udružio rad, odnosno da je radnik saglasan da udruži rad na neodređeno vreme,
2) da je radnik upisan na poslediplomske studije i da u propisanim rokovima ispunjava obaveze propisane režimom tih studija,
3) da kandidat nije stariji od 30 godina, a ako ima obavezan specijalistički staž da nije stariji od 35 godina,
4) da je utvrđen program usavršavanja radnika i da je obezbeđeno njegovo uključivanje u istraživački proces,
5) da organizacija obezbeđuje radniku odsustvo od najmanje polovinu redovnog radnog vremena radi pohađanja poslediplomske nastave,
6) da se organizacija obavezuje na povraćaj naknade primljene od Zajednice u slučaju da radnik ne odbrani magistarski rad u roku od tri