Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 167. stav 5. Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica ("Službeni glasnik RS", broj 85/05),
Ministar pravde donosi

PRAVILNIK

O KUĆNOM REDU KAZNENO-POPRAVNOG ZAVODA ZA MALOLETNIKE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 71 od 25. avgusta 2006)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se uređuje način života, organizacija rada i postupanje sa licima osuđenim na kaznu maloletničkog zatvora (u daljem tekstu: maloletnici) u kazneno-popravnom zavodu za maloletnike (u daljem tekstu: zavod).
Odredbe ovog pravilnika shodno se primenjuju i na lica ženskog pola koja kaznu maloletničkog zatvora izdržavaju u posebnom odeljenju kazneno-popravnog zavoda za žene.

Član 2.

Prilikom stupanja na izdržavanje kazne maloletničkog zatvora maloletnik se na prikladan način upoznaje sa sadržinom ovog pravilnika i dobija primerak na jeziku koji razume i kojim govori.

II. PRIJEM MALOLETNIKA

Identifikacija maloletnika

Član 3.

Prijem maloletnika vrši zaposleni na poslovima matične evidencije, a po proteku radnog vremena i u neradne dane dežurni iz službe za obezbeđenje.

Član 4.

Prilikom prijema maloletnika obavezno se utvrđuje njegov identitet na osnovu pravnosnažne sudske odluke, naloga za izdržavanje kazne, ličnih isprava (lične karte, putne isprave, zdravstvene legitimacije) i drugih dokumenata pogodnih za utvrđivanje identiteta izdatih od za to ovlašćenih organa.
U slučaju osnovane sumnje u identitet, službeno lice zadržaće lice koje se javilo ili je dovedeno radi izvršenja kazne i o tome će odmah obavestiti policiju koja će preduzeti mere radi provere i utvrđivanja identiteta.

Pretres maloletnika i pregled tela

Član 5.

Posle identifikacije obavlja se lični pretres i pregled tela maloletnika.
Lični pretres maloletnika obavljaju najviše dva službena lica istog pola, kao i maloletnik, u odvojenoj prostoriji i bez prisustva drugih lica.
Ukoliko je potreban, pregled telesnih otvora maloletnika vrši zdravstveni radnik.
Lični pretres i pregled tela vrši se na način kojim se poštuje ličnost i dostojanstvo maloletnika.

Postupanje sa ličnim stvarima maloletnika

Član 6.

Prilikom prijema u zavod vrši se pregled ličnih stvari maloletnika.
Maloletniku se privremeno oduzimaju novac, dragocenosti, mobilni telefon, oružje, kao i stvari podobne za samopovređivanje, povređivanje drugog i drugi predmeti koji mogu poslužiti za ugrožavanje bezbednosti u zavodu.
Maloletnik zadržava ortopedska i druga medicinska pomagala, a nužne lekove samo po odobrenju lekara.
Kvarljive stvari se uništavaju, o čemu se sačinjava zapisnik, a jedan primerak se uručuje maloletniku.

Član 7.

O privremeno oduzetim stvarima sačinjava se potvrda u tri primerka u koju se upisuje: broj potvrde, ime, ime jednog roditelja, prezime maloletnika, vrsta, količina, težina i druge bitne osobine predmeta, datum i sat privremenog oduzimanja i potpis službenog lica.
Primerak potvrde uručuje se maloletniku, drugi primerak se ulaže u lični list maloletnika, a treći u depozit maloletnika.
Ako se privremeno oduzimaju devizne novčanice, upisuje se vrsta valute, apoeni i serijski brojevi novčanica.

Član 8.

Stvari za koje postoji verovatnoća da potiču od krivičnog dela privremeno se oduzimaju od maloletnika i o tome se obaveštava policija.

Čuvanje privremeno oduzetih stvari

Član 9.

Privremeno oduzete stvari od maloletnika se popisuju i stavljaju u polog ili se predaju, odnosno dostavljaju o trošku maloletnika licu koje on odredi.
Oduzete stvari koje nisu predate, dostavljene ili uništene, čuvaju se u posebnoj prostoriji zavoda, osigurane od oštećenja i nestanka.
Devizne novčanice i dragocenosti čuvaju se u kasi ili na drugom sigurnom mestu.

Vraćanje privremeno oduzetih stvari

Član 10.

Prilikom otpuštanja sa izvršenja kazne maloletniku se vraćaju privremeno oduzete stvari, o čemu se sačinjava zapisnik. Primerak zapisnika uručuje se maloletniku.
Maloletniku se mogu predati privremeno oduzete stvari prilikom izlazaka iz zavoda, o čemu se izdaje potvrda. Po povratku u zavod, te stvari maloletnik vraća licu koje vodi polog, uz izdavanje nove potvrde.

Obaveštenje o prijemu maloletnika

Član 11.

Zavod je dužan da omogući maloletniku da se, po prijemu, o trošku zavoda javi porodici ili licu kod koga je živeo pre dolaska u zavod.

Lekarski pregled i higijenske mere

Član 12.

Maloletnika po prijemu u zavod pregleda lekar i nalaz o zdravstvenom stanju unosi u zdravstveni karton.
Ako je maloletnik primljen posle proteka radnog vremena, kao i nedeljom i u dane praznika, radnje iz stava 1. ovog člana obaviće se prvog narednog radnog dana.
Na zahtev maloletnika ili zbog uočenih zdravstvenih smetnji tokom prijema, pregled se obavlja bez odlaganja.

Član 13.

Prilikom preduzimanja higijenskih mera poštuju se ličnost i dostojanstvo maloletnika.
Posle prijema maloletnik će se okupati i zadužiti čistom odećom, obućom, rubljem i posteljinom.
Maloletnik koji prema ličnim dokumentima ima dugu kosu, brkove i bradu, nosi naočare, odnosno kontaktna sočiva, ima pravo da ih zadrži tokom izdržavanja kazne.
Prema potrebi izvršiće se i dezinfekcija ličnih stvari maloletnika, kao i druge neophodne higijenske mere.

III. UPOZNAVANjE LIČNOSTI MALOLETNIKA, POJEDINAČNI PROGRAM POSTUPANjA I RAZVRSTAVANjE

Prijemno odeljenje

Član 14.

Posle prijema u zavod maloletnik se upućuje u prijemno odeljenje u kojem može da boravi najduže do 30 dana.
Najkasnije dva dana po prijemu u zavod maloletnik se dovodi zaposlenom na poslovima matične evidencije radi upisivanja u matičnu knjigu, obrazovanja ličnog lista u koji se unose matični broj i podaci o maloletniku, kao i obrazovanja drugih potrebnih kartona i evidencija.
Maloletnik se fotografiše, uzimaju mu se otisci papilarnih linija prstiju, meri se telesna težina i visina, beleži lični opis, osobeni znaci i obeležja ukoliko ih ima.

Član 15.

U prijemnom odeljenju stručni tim zavoda, po uvidu u presudu o izrečenoj kazni i uz nju priloženu dokumentaciju, ispituje maloletnika sa psihološkog, pedagoškog, socijalnog, kriminološkog, zdravstvenog i bezbednosnog stanovišta u cilju određivanja pojedinačnog programa postupanja.
Stručni tim prijemnog odeljenja čine: psiholog, specijalni pedagog - pedagog i socijalni radnik - sociolog.
U rad stručnog tima iz stava 1. ovog člana uključuje se, po potrebi, i lekar, nastavnik praktične nastave, vaspitač, predstavnik službe za obezbeđenje i drugi učesnici u neposrednoj realizaciji pojedinačnog programa postupanja sa maloletnikom.
Predlog pojedinačnog programa postupanja određuje se na osnovu celovitog sagledavanja zrelosti, uzrasta, nivoa obrazovanja, ranijeg života maloletnika i ponašanja u socijalnoj sredini, oblika poremećaja ponašanja, vrste krivičnog dela i okolnosti pod kojima je učinjeno, njegovog odnosa prema delu i posledici dela.
Predlogom pojedinačnog programa postupanja posebno se utvrđuje nivo zrelosti maloletnika i druga svojstva njegove ličnosti, planira mogućnost uključivanja u proces obrazovanja i radnog osposobljavanja, korišćenja i organizovanja slobodnog vremena, rad sa roditeljima, usvojiocem ili staraocem maloletnika i drugim članovima njegove porodice, kao i drugi oblici psihosocijalnog, pedagoškog i penološkog uticaja na maloletnika.
Pojedinačni program postupanja utvrđuje upravnik zavoda na predlog stručnog tima iz stava 1. ovog člana.
Pojedinačni program postupanja dostavlja se vaspitaču vaspitne grupe i arhivi zavoda, odnosno unosi se u lični list maloletnika.
Vaspitač vaspitne grupe sa pojedinačnim programom postupanja, njegovim izmenama i dopunama upoznaje maloletnika.

Član 16.

Maloletnik se za vreme boravka u prijemnom odeljenju može radno angažovati uz saglasnost načelnika službe za prevaspitavanje, rukovodioca prijemnog odeljenja i na osnovu mišljenja rukovodioca službe za zdravstvenu zaštitu.

Član 17.

U prostorije prijemnog odeljenja ostali maloletnici mogu ulaziti samo uz pratnju službenog lica.

Član 18.

Preuzimanje i podelu hrane za prijemno odeljenje vrši redar prijemnog odeljenja u prisustvu zaposlenog iz službe za obezbeđenje i uz nadzor kuvara.

Član 19.

Ukoliko za vreme boravka u prijemnom odeljenju maloletnik pohađa nastavu u školi, u školu će ići i vraćati se u pratnji službenog lica iz škole.

Član 20.

Za vreme boravka u prijemnom odeljenju maloletnik ima pravo da se svakoga dana najmanje 30 minuta bavi sportsko-rekreativnom aktivnostima, po utvrđenom programu i uz prisustvo referenta sportskih aktivnosti i zaposlenog iz prijemnog odeljenja.

Član 21.

Maloletnik može prisustvovati, uz kontrolu zaposlenog iz prijemnog odeljenja, kulturno-umetničkim i sportskim programima u zavodu.

Program postupanja

Član 22.

Stručni tim iz člana 15. stav 1. ovog pravilnika:
1) poučava maloletnika o njegovim pravima i obavezama i daje mu potrebna objašnjenja i savete u cilju prilagođavanja na život i rad u zavodu;
2)