Na osnovu člana 133. i člana 167. stav 5. Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica ("Službeni glasnik RS", broj 85/05),
Ministar pravde donosi
PRAVILNIK
O KUĆNOM REDU VASPITNO-POPRAVNOG DOMA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 71 od 25. avgusta 2006)
I. UVODNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom uređuju se prava i obaveze, organizacija rada, dnevne aktivnosti i način postupanja sa licima muškog i ženskog pola (u daljem tekstu: maloletnici) prema kojima se izvršava vaspitna mera upućivanja u vaspitno-popravni dom (u daljem tekstu: dom).
U domu se sprovode i vaspitni nalozi prema maloletniku prema kome se već izvršava vaspitna mera upućivanja u vaspitno-popravni dom, kao i poravnanje između maloletnika u domu.
Član 2.
Prilikom stupanja u dom maloletnik se na prikladan način upoznaje sa sadržinom ovog pravilnika i dobija primerak na jeziku koji razume i kojim govori.
Član 3.
U domu se, saglasno potrebama maloletnika, preduzimaju sledeće aktivnosti:
1) prijem maloletnika u dom;
2) vaspitni program (opšti program postupanja i intezivni program postupanja);
3) program saradnje sa porodicom maloletnika i organom starateljstva;
4) obrazovni program;
5) program profesionalne orijentacije i stručnog osposobljavanja;
6) zdravstveni program;
7) kulturno-zabavni i sportsko-rekreativni program;
8) program posredovanja;
9) otpust iz doma.
U domu se sprovode i drugi programi u skladu sa potrebama i interesovanjem maloletnika i mogućnostima doma.
Ostvarivanje programa se vrednuje opisno, numerički i kategorijalno i na osnovu toga se određuje status maloletnika.
Upravnik doma (u daljem tekstu: upravnik) određuje sadržaj, postupak i vrednovanje ostvarivanja programa.
Član 4.
Razvrstavanje maloletnika u smeštajne prostorije vrši se prema polu i uzrastu maloletnika, njegovim ličnim karakteristikama, cilju programa i potrebi njegovog ostvarivanja, prema potrebama i interesovanju maloletnika, stepenu potrebnog obezbeđenja i mogućnostima doma.
U domu postoji pet stambenih zajednica - odeljenja u kojima se smeštaju maloletnici, i to:
1) prijemno odeljenje, u kojem se organizuje prijem maloletnika;
2) opšte odeljenje, u kojem se realizuje opšti program postupanja;
3) odeljenje za intezivni rad, u kojem se realizuje intezivni program postupanja;
4) otpusno odeljenje, u kojem se realizuje otpust maloletnika;
5) žensko odeljenje, u kojem se, po pravilu, realizuju svi planirani programi prema maloletnicama.
U domu postoji posebna stambena zajednica - odeljenje za punoletna lica muškog pola kojima je izrečena mera upućivanja u vaspitno-popravni dom i lica koja su tokom izvršenja ove mere postala punoletna.
U domu mogu postojati i druge zajednice osnovane prema specifičnim potrebama i interesovanjima maloletnika.
Član 5.
Odluku o razvrstavanju maloletnika u pojedine programe, stambene zajednice - odeljenja i vaspitne grupe donosi upravnik na predlog stručnog tima za razvrstavanje i praćenje ostvarivanja programa.
Stručni tim za razvrstavanje i praćenje ostvarivanja programa maloletnika obrazuje upravnik i čine ga po jedan predstavnik: prijemnog odeljenja, vaspitne službe, službe za obuku i upošljavanje, škole, službe za obezbeđenje i vaspitač vaspitne grupe - izvestilac.
Upravnik, na predlog stručnog tima, donosi pojedinačni program postupanja sa maloletnikom.
II. PRIJEM I RAZVRSTAVANjE MALOLETNIKA
Prijem maloletnika
Član 6.
Maloletnik se prima u dom na osnovu pravnosnažnog i izvršnog rešenja suda kojim mu je izrečena vaspitna mera upućivanja u dom.
Pre pravnosnažnosti rešenja maloletnik se može primiti u dom samo kada je to zakonom određeno.
Prilikom prijema utvrđuje se da li su uz rešenje priloženi i podaci o ličnosti maloletnika, kao i druga dokumentacija predviđena članom 114. stav 1. Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica.
Član 7.
U radno vreme pristiglog maloletnika prima lice iz matične evidencije, a po proteku radnog vremena dežurni iz službe za obezbeđenje.
Prilikom prijema maloletnika lice iz službe za obezbeđenje, koje je istog pola kao i maloletnik, izvršiće lični pretres maloletnika i stvari koje je maloletnik doneo, o čemu se sastavlja zapisnik koji se odlaže u lični list maloletnika.
Član 8.
Prilikom prijema maloletnika utvrđuje se njegov identitet na osnovu rešenja o izricanju vaspitne mere, naloga za izvršenje, naredbe o dovođenju ili poternice, ličnih isprava, kao i drugih dokumenata ako ih maloletnik ima.
Identifikacija se, izuzetno, može izvršiti i na osnovu izjave ovlašćenih službenih lica koja su maloletnika dovela i potvrdila njegov identitet, o čemu se sastavlja službena beleška koju ta lica potpisuju.
Postupak prijema maloletnika
Član 9.
Novodošli maloletnik se uvodi u matičnu evidenciju, a prijemno odeljenje za njega obrazuje lični list. Stručno lice uzima otiske papilarnih linija i fotografiše maloletnika, vodeći računa o zaštiti ličnosti i dostojanstvu maloletnika.
Maloletnika po prijemu pregleda lekar i nalaz o zdravstvenom stanju unosi u zdravstveni karton.
Ako je maloletnik primljen posle proteka radnog vremena, kao i nedeljom i u dane praznika, smešta se u posebnu prostoriju prijemnog odeljenja, a radnje iz st. 1. i 2. ovog člana obavljaju se prvog narednog radnog dana.
Dom je dužan da maloletniku omogući da se odmah po prijemu, na prigodan način, javi roditeljima, usvojiocu, staraocu ili drugom licu koje se o njemu stara.
Maloletnik se obaveštava o načinu komunikacije, odnosno o dopisivanju, posetama, mogućnosti telefoniranja, prijema paketa, novčanih i drugih pošiljki.
O danu i času prijema maloletnika u dom, od kada se računa početak izvršenja vaspitne mere, zaposleni u matičnoj evidenciji obaveštava sud koji je maloletniku sudio u prvom stepenu, roditelja, usvojioca ili staraoca maloletnika, nadležni centar za socijalni rad, policijsku upravu, odnosno policijsku stanicu ranijeg prebivališta ili boravišta maloletnika. Od nadležnih organa tražiće dodatne podatke o ličnosti maloletnika i dokumentaciju, ako nisu dostavljeni.
Privremeno oduzimanje predmeta
Član 10.
Prilikom prijema maloletniku se privremeno oduzima novac, uz zapisničko beleženje iznosa apoena i brojeva novčanica, oduzimaju mu se dragocenosti, predmeti podobni za samopovređivanje, napad ili bekstvo, mobilni telefon, kao i drugi predmeti podobni da ugroze bezbednost u domu.
O privremeno oduzetim predmetima sastavlja se zapisnik čiji se jedan primerak stavlja u lični list maloletnika, drugi primerak u depozit doma, a maloletniku se izdaje potvrda o privremeno oduzetim predmetima.
Član 11.
Privremeno oduzeti predmeti čuvaju se u domu osigurani od oštećenja. O njima brine ovlašćeno službeno lice koje vodi depozit maloletnika.
Novac i dragocenosti čuvaju se u kasi ili na drugom sigurnom mestu.
Predmeti koji su po mišljenju zdravstvenog radnika podložni kvarenju ili su sumnjivog porekla oduzimaju se i uništavaju, o čemu se sačinjava zapisnik, a maloletniku se o tome izdaje potvrda.
III. BORAVAK MALOLETNIKA U PRIJEMNOM ODELjENjU
Član 12.
Po prijemu maloletnik se smešta u prijemno odeljenje u kojem može ostati najduže do trideset dana.
Prema maloletniku se odmah po prijemu preduzimaju higijenske mere kao što su kupanje i podšišivanje, a zatim se maloletnik zadužuje odećom, obućom, rubljem i posteljinom.
Na predlog lekara ili drugog zdravstvenog radnika izvršiće se dezinfekcija odela i stvari koje je maloletnik doneo.
Maloletnik može zadržati ličnu garderobu, pribor potreban za ličnu higijenu, pribor za dopisivanje, kao i knjige, porodične fotografije, sportsku odeću i obuću, hranu koja nije podložna kvarenju, muzičke uređaje i instrumente koji su po svojim