Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 43. stav 2. Zakona o zdravlju bilja ("Službeni glasnik RS", broj 41/09),
Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, donosi

PRAVILNIK

O MERAMA ZA OTKRIVANjE, SPREČAVANjE ŠIRENjA I SUZBIJANjE ŠTETNOG ORGANIZMASYNCHYTRIUM ENDOBIOTICUM (SCHILB.) RERC. PROUZROKOVAČA RAKA KROMPIRA, NAČINU ODREĐIVANjA GRANICA ZARAŽENOG, UGROŽENOG I PODRUČJA BEZ ŠTETNIH ORGANIZAMA, USLOVIMA ZA OKONČANjE NALOŽENIH MERA, KAO I NAČINU OBAVEŠTAVANjA O PREDUZETIM MERAMA

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 54 od 22 jula 2011)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se mere za otkrivanje, sprečavanje širenje i suzbijanje štetnog organizmaSynchytrium endobioticum (Schilb.) Perc. prouzrokovača raka krompira, način određivanja granica zaraženog, ugroženog i područja bez štetnog organizma, uslovima za okončanje naloženih mera, kao i načinu obaveštavanja o preduzetim merama i prestanak mera.

Član 2.

Radi otkrivanja štetnog organizmaSynchytrium endobioticum (Schilb.) Perc. prouzrokovača raka krompira (u daljem tekstu: prouzrokovač raka krompira) sprovodi se poseban nadzor u krompiru u skladu Programom mera zaštite zdravlja bilja.

Član 3.

Držalac bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata koji uoči simptome prouzrokovača raka krompira ili posumnja na njegovu pojavu o tome odmah obaveštava ministarstvo nadležno za poslove zdravlja bilja.

Član 4.

U slučaju sumnje na zarazu prouzrokovačem raka krompira, fitosanitarni inspektor uzima službene uzorke zemljišta i bilja i dostavlja ih ovlašćenoj laboratoriji ili Direkciji za nacionalne referentne laboratorije, radi laboratorijskog ispitivanja.
Laboratorijsko ispitivanje na prisustvo prouzrokovača raka krompira vrši se u skladu sa EPPO preporučenim metodama za dijagnostiku, detekciju i identifikaciju štetnog organizmaSynchytrium endobioticum (Schilb.) Perc. i njegovih patotipova (EPPO Standards /Diagnostic protocols for regulated pests PM7/28) ili u skladu sa drugim preporučenim međunarodno priznatim metodama.

Član 5.

Kada se na osnovu rezultata laboratorijskih ispitivanja uzoraka zemljišta ili bilja potvrdi prisustvo prouzrokovača raka krompira granice zaraženog, ugroženog i područja bez štetnog organizma određuju se tako što se:
1) utvrđuje i označava zaraženo područje na kome se nalazi parcela sa koje potiče uzorak. Parcela se smatra zaraženom ako je bar na jednoj biljci sa te parcele potvrđeno prisustvo prouzrokovača raka krompira ili je pronađena vitalna sporangija prouzrokovača raka krompira u zemljištu;
2) određuje granice ugroženog područja, dovoljno velikog kako bi se zaštitile okolne površine, pri čemu se naročito uzimaju u obzir prirodne barijere (šume, livade, reke i putevi);
3) razgraničava zaraženo područje, ugroženo područje i područje bez štetnog organizma i to na osnovu označene i potvrđene zaraze, kao i mogućeg širenja štetnog organizma.

Član 6.

Radi sprečavanja širenja i suzbijanja prouzrokovača raka krompira nalaže se sprovođenje sledećih mera:
1) uništavanje, odnosno odgovarajuće tretiranje krtola krompira i cime koji potiču sa zaraženog područja, na takav način da se uništi štetni organizam prouzrokovač raka krompira, a ako više nije moguće utvrditi odakle potiču zaražene krtole i cima, uništavanje, odnosno odgovarajuće tretiranje celokupne količine krompira i cime u kojoj su nađene zaražene krtole i cima;
2) čišćenje i dezinfekcija mašina, prevoznih sredstava, skladišta i njihovih delova ili drugih objekata i predmeta koji su se koristili pri obradi zemljišta ili skladištenju zaraženog krompira ili koji su bili u dodiru sa zaraženim zemljištem, primenom odgovarajućih metoda koje isključuju mogućnost širenja prouzrokovača raka krompira;
3) zabrana gajenja krompira na zaraženom području;
4) zabrana gajenja drugog bilja na zaraženom području, ako se podzemni delovi tog bilja iznose sa tog područja;
5) zabrana gajenja na zaraženom području svih biljaka namenjenih presađivanju, kao i njihovo čuvanje na tom području;
6) ograničavanje proizvodnje krompira na ugroženom području na gajenje samo onih sorti merkantilnog krompira koje su otporne na patotipove prouzrokovača raka krompira utvrđene na zaraženoj parceli;
7) druge mere, kada je to neophodno za suzbijanje i sprečavanje širenja prouzrokovača raka krompira.

Član 7.

Mere iz člana 6. ovog pravilnika prestaju kad se metodama iz člana 4. stav 2. ovog pravilnika utvrdi da prouzrokovač raka krompira nije više prisutan na zaraženom području.

Član 8.

Podaci i informacije o potvrđenoj zarazi i preduzetim merama, kao i podaci i informacije o prestanku mera, dostavljaju se drugim državama i međunarodnim organizacijama, u skladu sa međunarodnom konvencijom i sporazumima obavezujućim za Republiku Srbiju.

Član 9.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-00093/2011-09
U Beogradu, 20. jula 2011. godine
Ministar, Dušan Petrović, s.r.