Na osnovu člana 25. stav 2. Zakona o staroj i retkoj bibliotečkoj građi ("Službeni glasnik RS", broj 52/11),
Ministar kulture i informisanja donosi
PRAVILNIK
O MERAMA TEHNIČKE ZAŠTITE STARE I RETKE BIBLIOTEČKE GRAĐE
(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 22 od 08 marta 2013)
Sadržina Pravilnika
Član 1.
Ovim pravilnikom bliže se uređuju mere tehničke zaštite stare i retke bibliotečke građe.
Mere tehničke zaštite
Član 2.
Mere tehničke zaštite stare i retke bibliotečke građe su preventivna zaštita, mikrofilmovanje, digitalizacija, konzervacija i restauracija.
Preventivna zaštita obuhvata analizu i kontrolu svih faktora rizika koji mogu dovesti do oštećenja ili uništenja građe, uslove i postupke za čuvanje stare i retke bibliotečke građe s ciljem da štetne fizičke, hemijske i biološke uticaje svedu na najmanju meru ili da ih u celosti isključe.
Mikrofilmovanje i digitalizacija predstavljaju proces preformatiranja stare i retke bibliotečke građe, u skladu sa zakonom.
Konzervacija i restauracija stare i retke bibliotečke građe su kurativne mere koje se sprovode isključivo u ovlašćenim konzervatorskim laboratorijama i radionicama.
Objekti i okolina u kojima se čuva i koristi stara i retka bibliotečka građa
Član 3.
Objekti u kojima se čuva i koristi stara i retka bibliotečka građa kao i prostor koji ih okružuje moraju biti odgovarajuće uređeni, održavani i opremljeni.
U vanrednim okolnostima (poplava, požar, krađa ili provala, elementarne nepogode, ratna razaranja i sl.) preduzimaju se potrebne mere zaštite stare i retke bibliotečke građe, u skladu sa zakonom.
Prostorije u kojima se čuva i koristi stara i retka bibliotečka građa
Član 4.
Stara i retka bibliotečka građa čuva se u prostorijama koje su zaštićene od štetnih fizičkih uticaja (prekomerne količine prirodnog ili veštačkog svetla, toplote ili drugog zračenja), hemijskih uticaja (atmosferskih nečistoća ili nečistoća koje se nalaze u samoj građi) i bioloških uticaja (bakterija, plesni, insekata, glodara i dr.).
Održavanje prostorija u kojima se čuva i koristi stara i retka bibliotečka građa
Član 5.
Prostorije u kojima se čuva stara i retka bibliotečka građa čiste se svakodnevno usisavanjem i brisanjem prašine mekom četkom ili blago vlažnim krpama.
Usisivač je snabdeven odgovarajućim filterima kako ne bi izbacivao patogene mikroorganizme u vazduh.
Jednom godišnje sprovodi se dezinfekcija, a prema potrebi i dezinsekcija i deratizacija.
Član 6.
Prostorije u kojima je smeštena stara i retka bibliotečka građa čiste su i pristupačne, izolovane od izvora vlage i bez štetočina, snabdevene inertnim materijalima za smeštaj i opremom za kontrolu klime i drugih faktora rizika.
U slučaju pojave štetočina prema vrsti štetočine i štete koju izazivaju, zaražena građa izoluje se, određuje se i sprovodi odgovarajući tretman za saniranje nastale štete, kao i mere preventivne zaštite.
Član 7.
Instalacije u prostorijama gde je smeštena ili gde se koristi stara i retka bibliotečka građa (električne, vodovodne, kanalizacione i instalacije grejanja) redovno se kontrolišu i održavaju.
Depoi, odnosno magacinske prostorije obezbeđuju se od prodiranja podzemnih voda.
Ako se zgrada biblioteke nalazi na terenu podložnom poplavama, bibliotečka građa ne sme se čuvati u suterenskim prostorijama. Najniže police u prizemlju udaljene su najmanje 30 cm od poda.
Član 8.
Za čuvanje stare i retke bibliotečke građe obezbeđuju se optimalni uslovi u pogledu temperature i vlažnosti, bez naglih promena, kao i merni instrumenti za njihovo kontinuirano praćenje.
Stara i retka bibliotečka građa čuva se na temperaturi 16 - 20oCpri relativnoj vlažnosti 45 - 60%.
Mikrooblici, fotodokumenta, filmovi, PVC ploče, zapisi na magnetnom ili optičkom mediju, elektronske forme i sl. čuvaju se u zaštitnim omotima izrađenim od odgovarajućih materijala, složeni u policama jedni do drugih na temperaturi 16 - 18oCi u uslovima relativne vlažnosti vazduha 40 - 50%.
Član 9.
Održavanje potrebnih mikroklimatskih uslova postiže se:
1) izolacijom objekata u kojima se čuva i koristi stara i retka bibliotečka građa;
2) korišćenjem klima uređaja koji istovremeno održavaju potrebnu