Na osnovu člana 201. tačka 15) Zakona o planiranju i izgradnji ("Službeni glasnik RS", br. 72/09, 81/09 - ispravka, 64/10 - US i 24/11),
Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja donosi
PRAVILNIK
O METODOLOGIJI I PROCEDURI REALIZACIJE PROJEKATA OD ZNAČAJA ZA REPUBLIKU SRBIJU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 1 od 11. januara 2012)
Predmet
Član 1.
Ovim pravilnikom se bliže propisuje metodologija i procedura realizacije projekata za izgradnju objekata za koje građevinsku dozvolu izdaje ministarstvo nadležno za poslove građevinarstva, odnosno autonomna pokrajina.
Procedura
Član 2.
Realizacija projekata za izgradnju objekata iz člana 1. ovog pravilnika vrši se po proceduri kojom se obezbeđuje: usklađenost izgradnje objekata sa osnovnim koncepcijama i planovima privrednog i prostornog razvoja Republike; blagovremeno sagledavanje i uvažavanje svih prirodnih i stvorenih uslova od kojih zavise celishodnost i efekti izgradnje objekta; racionalnost ekonomskih, tehničkih i tehnoloških rešenja za izgradnju objekta i pouzdana provera njihove usklađenosti sa uslovima i karakteristikama područja na kojem će se objekat graditi, unapređenje energetske efikasnosti, zaštita životne sredine, kao i usklađenost sa važećim propisima i pravilima struke.
Obavljanje poslova izgradnje objekta
Član 3.
Poslove na izgradnji objekta iz člana 1. ovog pravilnika obavljaju privredna društva, odnosno druga pravna lica u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji ("Službeni glasnik RS", br. 72/09, 81/09 - ispravka, 64/10 - US i 24/11 - u daljem tekstu: Zakon).
Polazni projektni zadatak
Član 4.
Za planiranu izgradnju objekta, investitor utvrđuje polazni projektni zadatak kojim se određuje naročito:
1) vrsta i namena objekta;
2) obaveza usklađivanja izgradnje objekta sa odgovarajućim planskim dokumentima;
3) kapacitet (veličina) objekta izražen u jedinicama primerenim njegovoj nameni (površina, obim proizvodnje, propusna moć i dr.);
4) najznačajniji faktori od kojih zavisi izbor optimalne lokacije za izgradnju objekta;
5) orijentacioni rok za izgradnju objekta;
6) sredstva potrebna za izgradnju objekta;
7) druge podatke, zahteve i ograničenja koje investitor smatra značajnim za izgradnju objekta.
Prethodni radovi
Član 5.
Radi pripremanja podataka potrebnih za izradu tehničke dokumentacije ili izradu pojedinih faza tehničke dokumentacije, obezbeđuje se obavljanje prethodnih radova.
Prethodni radovi obavljaju se u skladu sa Zakonom i propisom donetim na osnovu Zakona kojim se bliže uređuje sadržina i obim prethodnih radova, prethodne studije studije opravdanosti i studije opravdanosti, kao i drugim propisima kojima se uređuje planiranje i izgradnja objekata.
Pribavljanje informacije o lokaciji
Član 6.
Pre početka obavljanja prethodnih radova pribavlja se informacija o lokaciji koja se izdaje, u skladu sa Zakonom.
Program prethodnih radova
Član 7.
U zavisnosti od vrste, obima i složenosti prethodnih radova, utvrđuje se program prethodnih radova, koji sadrži naročito:
1) vrstu i obim prethodnih radova;
2) obrazloženje kriterijuma po kojima je izvršen izbor prethodnih radova;
3) prikaz eventualne funkcionalne, tehnološke i vremenske međuzavisnosti pojedinih radova;
4) projektne zadatke za svaki od predviđenih prethodnih radova sa procenom njihove vrednosti i mogućih rokova izvršenja;
5) posebne napomene za pojedine vrste prethodnih radova za koje se pretpostavlja da će biti izvršeni u više faza;
6) druge podatke od značaja za uspešno izvršenje prethodnih radova.
Prethodna studija opravdanosti i studija opravdanosti
Član 8.
Na osnovu rezultata prethodnih radova izrađuje se prethodna studija opravdanosti i studija opravdanosti.
Izradu prethodne studije opravdanosti koja sadrži i generalni projekat kao i studije opravdanosti koja sadrži i idejni projekat obezbeđuje investitor.
Izradu prethodne studije opravdanosti i studije opravdanosti obavljaju privredna društva, odnosno druga pravna lica, u skladu sa Zakonom.
Sadržina prethodne studije opravdanosti
Član 9.
Sadržina prethodne studije opravdanosti i generalnog projekta mora biti u skladu sa Zakonom i propisom donetim na osnovu Zakona kojim se bliže uređuje sadržina i obim prethodnih radova, prethodne studije studije opravdanosti i studije opravdanosti.
Generalni projekat i prethodnu studiju opravdanosti investitor dostavlja revizionoj komisiji na stručnu kontrolu u skladu sa Zakonom.
O izvršenoj stručnoj kontroli iz stava 2. ovog člana reviziona komisija dostavlja izveštaj sa predlogom mera koje investitor primenjuje u izradi studije opravdanosti i idejnog projekta u skladu sa Zakonom.
Sadržina studije opravdanosti
Član 10.
Sadržina studije opravdanosti i idejnog projekta mora biti u skladu sa Zakonom i propisom donetim na osnovu Zakona kojim se bliže uređuje sadržina i obim prethodnih radova, prethodne studije studije opravdanosti i studije opravdanosti.
Idejni projekat i studiju opravdanosti investitor dostavlja revizionoj komisiji na stručnu kontrolu.
O izvršenoj stručnoj kontroli iz stava 2. ovog člana reviziona komisija dostavlja izveštaj sa predlogom mera koje investitor primenjuje u izradi glavnog projekta.
Projektni zadatak za izradu glavnog projekta
Član 11.
Na osnovu idejnog projekta i studije opravdanosti a postupajući po nalogu (izveštaju) revizione komisije, investitor obezbeđuje izradu projektnog zadatka za glavni projekat.
Projektni zadatak za izradu glavnog projekta sadrži naročito zahteve investitora koji se odnose na:
1) korišćenje prethodno usvojene tehničke dokumentacije;
2) tehničke i tehnološke karakteristike objekta;
3) uslove građenja objekta;
4) sadržaj i tehničku opremljenost projekta.
Glavni projekat i stručna kontrola
Član 12.
Sadržina glavnog projekta mora biti u skladu, sa Zakonom i propisima donetim na osnovu zakona.
Investitor obezbeđuje tehničku kontrolu glavnog projekta, u skladu sa Zakonom.
Ako je reviziona komisija u postupku stručne kontrole idejnog projekta i studije opravdanosti naložila investitoru da postupi po predlogu mera iz dostavljenog izveštaja prilikom izrade glavnog projekta, investitor dostavlja glavni projekat na ocenu revizionoj komisiji, koja proverava da li je u glavnom projektu postupljeno prema njenim nalozima.
Građevinska dozvola
Član 13.
Građevinsku dozvolu za izgradnju objekata iz člana 133. stav 2. Zakona izdaje ministarstvo nadležno za poslove građevinarstva, odnosno autonomna pokrajina, u skladu sa Zakonom.
Uz zahtev za izdavanje građevinske dozvole podnosi se dokumentacija, odnosno dokazi propisani Zakonom i Pravilnikom o