Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 87. Zakona o turizmu ("Službeni glasnik RS", br. 36/09 i 88/10),
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja, po pribavljenoj saglasnosti ministra poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, ministra za infrastrukturu i energetiku, ministra zdravlja i ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja donosi

PRAVILNIK

O MINIMALNIM TEHNIČKIM USLOVIMA ZA IZGRADNjU, UREĐENjE I OPREMANjE NAUTIČKIH OBJEKATA I STANDARDIMA ZA KATEGORIZACIJU MARINA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 56 od 29. jula 2011)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se minimalni tehnički uslovi za izgradnju, uređenje i opremanje nautičkih objekata, kao i standardi za kategorizaciju marina.

Član 2.

Objekat nautičkog turizma, uređaji i oprema, pored uslova propisanih ovim pravilnikom, mora da ispunjava i uslove u pogledu izgradnje, protivpožarne zaštite, nautičko-tehničke ispravnosti za bezbednu plovidbu, vodoprivrede, zaštite životne sredine, prirodnih vrednosti i kulturnih dobara, zaštite na radu i druge propisane uslove, standarde i tehničke normative, u skladu sa zakonom.

Član 3.

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) objekat nautičkog turizma jeste prihvatni objekat nautičkog turizma i plovilo nautičkog turizma (u daljem tekstu: plovilo);
2) nautički turizam jeste oblik turizma koji podrazumeva boravak i plovidbu plovilom, krstarenje u svrhu putovanja, razonode, sporta, zabave i obuke, kao i aktivnosti na vodi i ispod vode (kajakaštvo, rafting, veslanje i jedrenje, skijanje na vodi, sportski ribolov, podvodno fotografisanje, sportska takmičenja);
3) nautičar jeste korisnik plovila i usluga nautičkog turizma;
4) nautička infrastruktura jesu objekti, oprema, sredstva i uređaji izgrađeni na obali ili postavljeni na vodi (plutajući objekat) za prihvat plovila, kao i komunalna infrastruktura za snabdevanje plovila vodom i električnom energijom;
5) obalni (teritorijalni) prostor jeste obeleženi i ograđeni deo obale na kojem se nalaze infrastrukturni sadržaji;
6) akvatorijalni prostor (akvatorija) jeste obeleženi ili oivičeni deo vodene površine namenjen za prihvat i smeštaj plovila u okviru prihvatnog objekta nautičkog turizma;
7) vez jeste uređen deo akvatorijalne infrastrukture opremljen nautičkim instalacijama i komunalnom infrastrukturom za prihvat i čuvanje plovila u akvatoriji prihvatnog objekta nautičkog turizma;
8) suvi vez jeste uređeni deo teritorijalnog, odnosno obalnog infrastrukturnog prostora koji je namenjen za smeštaj plovila van plovne sezone ili kraće vađenje plovila iz vode u okviru prihvatnog objekta nautičkog turizma.

II. OPŠTI USLOVI

1. Prihvatni objekat nautičkog turizma

Član 4.

Prihvatni objekat nautičkog turizma na plovnim rekama, kanalima i jezerima mora da bude lociran na delu akvatorije izvan plovnog puta ili na udaljenosti na kojoj ne ometa bezbednu plovidbu, kao i na uređenom obalnom prostoru.
Akvatorijalni prostor prihvatnog objekta mora da bude zaštićen od dejstva talasa, vetrova, rečnog nanosa, ledenih santi i bezbedan za pristup (ulaz) i zadržavanje plovila, kao i za nesmetano istovremeno kretanje više plovila i za vreme najnižeg vodostaja i složenih meteoroloških i noćnih uslova plovidbe.
Obalni prostor prihvatnog objekta je obala ili deo obale na kojem su uređeni prostori, prostorije, građevine i sadržaji koji su na raspolaganju gostu, odnosno zaposlenom osoblju.

Član 5.

Akvatorijalni, odnosno obalni prostor prihvatnog objekta na kojem se vrši privez plovila mora imati obezbeđen direktan pešački pristup obali.
Svaki vez mora da bude označen numeričkom, slovnom ili drugom pisanom oznakom.
Prihvatni objekat vrste nautičko sidrište i privezište ne moraju da imaju izgrađen vez.
Deo akvatorije prihvatnog objekta mora imati i najmanje jedan interventno uređen vez koji je osiguran i obeležen za tu namenu.

Član 6.

Prilazni putevi sa kopna ka prihvatnom objektu, interne saobraćajnice i platoi oko objekta, ukoliko konfiguracija terena omogućava, moraju da budu izgrađeni od čvrstog materijala (asfalt, beton, kamen), a slobodne površine oko objekta moraju da se parterno uređuju.
Na prilaznim putevima ka prihvatnom objektu, internim saobraćajnicama, platoima i slobodnim površinama oko objekta koje su namenjene gostima mora se obezbediti nesmetano kretanje osobama umanjenih telesnih sposobnosti, deci i starim osobama.

Član 7.

Prihvatni objekat nautičkog turizma kojem se može prići motornim vozilom mora imati obezbeđen parking prostor.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, prihvatni objekat na prostoru zaštićenog prirodnog dobra ili nepokretnog kulturnog dobra i njegove zaštićene okoline mora imati parking prostor uređen u okviru javnih parking površina.
Parking prostor iz stava 1. ovog člana može da se koristi i za čuvanje plovila na suvom vezu, odnosno za zimovanje u periodu van plovne sezone.

Član 8.

Spoljni izgled i fasade, kao i enterijer (podovi, zidovi, tavanice, stolarija) građevina na obalnom prostoru moraju da se stalno održavaju.
Prihvatni objekat nautičkog turizma mora da se oprema, uređuje i održava tako da omogućava racionalno korišćenje prostora, nesmetano i sigurno kretanje i boravak gostiju i zaposlenog osoblja, bezbedan smeštaj plovila, odgovarajuće čuvanje robe, hrane i pića ako se pružaju usluge ishrane i pića, kao i zaštitu zdravlja gostiju i osoblja.
Službene komunikacije i površine namenjene obavljanju radnih procesa u vezi sa pružanjem nautičkih, ugostiteljskih i drugih usluga, moraju da budu odvojene od komunikacija i površina koje su namenjene gostima, kao i od komunikacija za interventna vozila.
Sve komunikacije, parkirališne, servisno-manipulacijske površine moraju imati zatvoren sistem odvoda atmosferskih voda.

Član 9.

Prihvatni objekat nautičkog turizma mora da bude povezan sa javnom mrežom infrastrukture.
Infrastrukturna mreža, instalacije uređaji i oprema u prihvatnom objektu moraju da budu u ispravnom stanju i sa optimalnim stepenom funkcionisanja.

Član 10.

Prihvatni objekat nautičkog turizma mora da bude snabdeven higijenski ispravnom vodom iz javne vodovodne mreže ili iz sopstvenih bunara iz kojih se obezbeđuje dovoljna količina higijenski ispravne tekuće vode za piće.

Član 11.

Prihvatni objekat nautičkog turizma mora da bude priključen na javnu električnu mrežu ili da se na drugi način obezbedi stalno snabdevanje dovoljnom količinom električne energije.
Sve prostorije, prostori i sadržaji na obalnom delu u kojima se gosti i zaposleno osoblje kreću ili zadržavaju noću moraju da budu potpuno osvetljeni ili osvetljeni orijentacionim svetlom.

Član 12.

Prihvatni objekat nautičkog turizma mora da bude priključen na javnu kanalizacionu mrežu, a u naseljima, odnosno na drugim lokacijama koje nemaju izgrađenu javnu kanalizacionu mrežu, objekat mora da bude priključen na sopstvenu kanalizaciju sa uređajima za prečišćavanje (taložnici, biološki filteri i slično), u skladu sa sanitarnim propisima i propisima o zaštiti voda i životne sredine.
U prihvatnom objektu nautičkog turizma pražnjenje fekalnih tankova iz plovila vrši se pomoću specijalnog plovila koji je opremljen adekvatnom higijenski-tehničkom opremom za tu namenu, odnosno u postavljenom specijalnom tanku, povezanim sa postojećom infrastrukturnom kanalizacionom mrežom, u skladu sa sanitarnim propisima i propisima o zaštiti životne sredine u ovoj oblasti.
Otpadne vode zagađene agresivnim hemijskim supstancama, pre upuštanja u kanalizacioni sistem moraju da se neutrališu.

Član 13.

U prihvatnom objektu nautičkog turizma moraju se obezbediti higijenske posude sa poklopcem izrađene od nerđajućeg materijala za odlaganje čvrstih otpadnih materija, kao i komunalna oprema za odlaganje tečnih otpadnih materija (otpadna ulja), u skladu sa sanitarnim propisima i propisima o zaštiti životne sredine.
Otpad se odlaže u specijalne kontejnere od nerđajućeg materijala, koji moraju da budu smešteni na prostoru označenom za tu namenu.
Prostori, higijenske posude i kontejneri moraju svakodnevno da se prazne, peru i dezinfikuju i ne mogu da se koriste u druge svrhe.

Član 14.

Prihvatni objekat nautičkog turizma, u zavisnosti od raspoloživih tehničkih mogućnosti, mora da bude priključen na javnu telefonsku mrežu ili drugu telekomunikacionu instalaciju (mreža mobilne telefonije, internet mreža,VHFradio veza i drugo).

Član 15.

Prihvatni objekat nautičkog turizma mora imati grejanje u svim prostorijama na obalnom delu koje obezbeđuje temperaturu od najmanje 18,5oC, osim objekta koji posluje samo u letnjem periodu.
Odredbe člana 9. - 15. ovog pravilnika ne odnose se na prihvatni objekat nautičkog turizma vrste nautičko sidrište.
Odredbe člana 14. ovog pravilnika ne odnose se na prihvatni objekat nautičkog turizma vrste privezište.

2. Plovilo

Član 16.

Plovilo mora da ispunjava uslove za određenu vrstu plovila koji se utvrđuju u skladu sa propisima kojima se uređuje unutrašnja plovidba.

III. POSEBNI USLOVI

1. Posebni uslovi za prihvatni objekat nautičkog turizma

Član 17.

Nautičko sidrište u delu akvatorije mora imati opremu za prihvat i privez plovila na vodi, bez mogućnosti pešačkog prilaza obali.
U objektu iz stava 1. ovog člana mora se obezbediti prevoz drugim plovilom od priveznog mesta do obale.
Objekat iz stava 1. ovog člana oprema se, uređuje i održava tako da omogućava nesmetano manevrisanje i siguran smeštaj plovila i bezbedan boravak gostiju.

Član 18.

: