hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 16. stav 3, člana 17. stav 3. i člana 19. stav 7. Zakona o kontroli predmeta od dragocenih metala ("Službeni glasnik RS", broj 36/11),
Ministar privrede donosi

PRAVILNIK

O NAČINU ISPITIVANjA I ŽIGOSANjA PREDMETA OD DRAGOCENIH METALA, DRAGOCENIH METALA I NjIHOVIH LEGURA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 106 od 5. decembra 2013)

I. Opšta odredba

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se uređuje način ispitivanja predmeta od dragocenih metala (u daljem tekstu: predmeti) koji su toliko mali, odnosno krhki da nije moguće izvršiti žigosanje bez oštećenja, predmeta ili delova predmeta koji se upotrebljavaju za medicinske, stomatološke, veterinarske, naučne i tehničke svrhe, kao i muzičkih instrumenata ili delova takvih instrumenata izrađenih od dragocenih metala, sadržina izveštaja o ispitivanju navedenih predmeta, način ispitivanja i žigosanja predmeta, dragocenih metala i njihovih legura, sadržina i obrazac zahteva za ispitivanje, odnosno žigosanje predmeta, obrazac izveštaja o rezultatima izvršenog ispitivanja dragocenih metala i njihovih legura, oprema za ispitivanje i žigosanje predmeta, spisak predmeta koji se žigošu i mesto na koje se državni žig utiskuje, uslovi koje moraju ispunjavati radne prostorije i oprema za ispitivanje i žigosanje predmeta kada se ispitivanje i žigosanje predmeta vrši u poslovnim prostorijama proizvođača, uvoznika, odnosno zastupnika.

II. Ispitivanje predmeta

Zahtev za ispitivanje, odnosno žigosanje

Član 2.

Ispitivanje, odnosno žigosanje predmeta sprovodi se na osnovu pisanog zahteva koji Direkciji za mere i dragocene metale (u daljem tekstu: Direkcija), odnosno ovlašćenom telu podnosi proizvođač predmeta, uvoznik, odnosno zastupnik, državni organ, privredni subjekt, pravno lice ili imalac predmeta u svojini građana (u daljem tekstu: podnosilac zahteva) u skladu sa zakonom kojim se uređuje kontrola predmeta od dragocenih metala.
Zahtev iz stava 1. ovog člana sadrži naročito:
1) podatke o podnosiocu zahteva koji se odnose na poslovno ime i sedište, PIB, matični broj i kontakt osobu, kao i da li zahtev podnosi kao proizvođač, uvoznik, odnosno zastupnik;
2) podatke o podnosiocu zahteva koji se odnose na naziv i sedište, PIB, matični broj i kontakt osobu, ukoliko zahtev podnosi državni organ, privredni subjekt ili pravno lice;
3) ime, prezime i adresu, ukoliko zahtev podnosi imalac predmeta u svojini građana;
4) podatke o vrsti, broju komada i masi predmeta;
5) podatke o leguri dragocenog metala od koje je predmet izrađen, kao i njenoj finoći;
6) naziv države iz koje su predmeti uvezeni, datum uvoza i broj carinske deklaracije predmeta koja se odnosi na carinski postupak puštanja robe u slobodan promet, ukoliko je primenljivo;
7) datum prijema predmeta u Direkciji, odnosno ovlašćenom telu, kao i potpis ovlašćenog lica kojim se potvrđuje taj prijem.
Uz zahtev iz stava 1. ovog člana dostavlja se i dokaz o plaćenoj republičkoj administrativnoj taksi, u skladu sa zakonom.

Obrazac zahteva

Član 3.

Zahtev za ispitivanje, odnosno žigosanje predmeta, podnosi se Direkciji na Obrascu ZIŽ ili ovlašćenom telu na obrascu ZIŽOT koji su odštampani uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Poluproizvodi i mešoviti predmeti

Član 4.

Predmeti koji imaju predviđeno mesto za ugradnju kamena, bisera ili drugog materijala mogu se ispitati i žigosati pre njihove ugradnje.
Predmeti koji sadrže mehanički uređaj od nedragocenog metala koji se ne može spolja videti (olovka, sat i dr.) podnose se na ispitivanje i žigosanje rastavljeni.

Način ispitivanja predmeta

Član 5.

Ispitivanje predmeta vrši se:
1) vizuelnim pregledom;
2) identifikacijom predmeta;
3) određivanjem stepena finoće.

Vizuelni pregled

Član 6.

Vizuelnim pregledom utvrđuje se da li:
1) predmet sadrži sve potrebne delove koji ga čine kompletnim;
2) je predmet označen na propisan način.

Identifikacija predmeta

Član 7.

Identifikacijom predmeta utvrđuje se vrsta dragocenog metala, odnosno legure dragocenog metala od koje je izrađen predmet.
U slučaju mešovitih predmeta, identifikacija iz stava 1. ovog člana vrši se za njegove sastavne delove.

Određivanje stepena finoće

Član 8.

Određivanjem stepena finoće utvrđuje se koji od propisanih stepena finoće ima legura dragocenog metala od koje je izrađen predmet.
Stepen finoće iz stava 1. ovog člana utvrđuje se probom na kamenu, rendgenskom fluorenscentnom spektrometrijom (u daljem tekstu:XRFmetoda) ili kvantitativnom hemijskom analizom.
Probom na kamenu utvrđuje seIIIiIVstepen finoće predmeta od zlata, kao i svi propisani stepeni finoće predmeta od srebra. Način utvrđivanja stepena finoće probom na kamenu dat je u Prilogu 1 - Utvrđivanje stepena finoće probom na kamenu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
XRFmetodom utvrđuju se svi propisani stepeni finoće predmeta od platine, zlata, paladijuma i srebra. Utvrđivanje stepena finoćeXRFmetodom vrši se u skladu sa uputstvom proizvođača za upotrebuXRFuređaja.
Kvantitativnom hemijskom analizom određuje se finoća legure dragocenog metala od koje je izrađen predmet i na osnovu tako određene finoće utvrđuje se jedan od propisanih stepena finoće. Način utvrđivanja finoće legure dragocenog metala kvantitativnom hemijskom analizom dat je u Prilogu 2 - Utvrđivanje finoće legure dragocenog metala kvantitativnom hemijskom analizom, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Određivanje stepena finoće za serije predmeta

Član 9.

Za serije predmeta veće od deset komada, utvrđivanje stepena finoće probom na kamenu iliXRFmetodom, može se vršiti na osnovu postupka uzimanja uzorka i prihvatanja, odnosno odbijanja serije koji je dat u Prilogu 3 - Uzimanje uzorka i kriterijumi za prihvatanje serije, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Primena kvantitativne hemijske analize

Član 10.

Kvantitativna hemijska analiza primenjuje se u slučaju kada:
1) primenom probe na kamenu iXRFmetode nije moguće sa sigurnošću utvrditi stepen finoće;
2) podnosilac zahteva izrazi sumnju u utvrđeno ocenjivanje usaglašenosti;
3) se vrši ispitivanje dragocenih metala i njihovih legura namenjenih za izradu predmeta.
U slučaju iz stava 1. tačka 1) ovog člana, kvantitativna hemijska analiza primenjuje se uz saglasnost podnosioca zahteva, a u slučaju iz stava 1. tačka 2) ovog člana, primenjuje se na njegov zahtev.
Kvantitativna hemijska analiza kojom se utvrđuje finoća uzorka predmeta primenjuje se i za serije predmeta od zlataIiIIstepena finoće, za serije predmeta od zlata izrađene kovanjem, kao i za serije predmeta finoće 999 hiljaditih delova.
Za serije iz stava 3. ovog člana uzima se po jedan uzorak predmeta na svakih 100 komada.

Ispitivanje predmeta koji ne podležu

hor002