Na osnovu člana 19. stav 5. Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", broj 88/10), Direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda donosi
PRAVILNIK
O NAČINU KODIRANjA, EVIDENTIRANjA I PRIKUPLjANjA PODATAKA IZ DRŽAVNOG HIDROLOŠKOG OSMATRAČKOG SISTEMA
(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 20 od 01 marta 2013)
I. OSNOVNA ODREDBA
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se način kodiranja, evidentiranja i prikupljanja podataka iz državnog hidrološkog osmatračkog sistema, u skladu sa međunarodnim metodama i standardima.
II. NAČIN KODIRANjA PODATAKA IZ DRŽAVNOG HIDROLOŠKOG OSMATRAČKOG SISTEMA
Član 2.
Podaci hidroloških merenja i osmatranja koji se uključuju u operativnu međunarodnu razmenu hidrometeorološkim telekomunikacionim sistemom Republičkog hidrometeorološkog zavoda dostavljaju se u šifrovanom (u daljem tekstu: kodiranom) ili nekodiranom obliku, u skladu sa međunarodnim kodovima utvrđenim Tehničkim regulatornim dokumentima Svetske meteorološke organizacije, odnosno u skladu sa ovim pravilnikom.
Član 3.
Kodovi Svetske meteorološke organizacije za razmenu šifrovanih izveštaja o hidrološkim merenjima i osmatranjima i hidrološkim prognozama primenjuju se za potrebe razmene podataka i prognoza na međunarodnom nivou.
Kodovi Svetske meteorološke organizacije iz stava 1. ovog člana nose oznakeFM 67-VI HYDRAiFM 67-VI HYFOR.
HYDRAizveštaj je naziv šifrovanog zapisa o hidrološkim osmatranjima na hidrološkoj stanici - Prilog 1.
HYFORizveštaj je naziv šifrovanog zapisa o hidrološkim prognozama za hidrološke stanice na teritoriji Republike Srbije - Prilog 2.
RazmenuHYDRAiHYFORizveštaja sa nadležnim ustanovama u podunavskim zemljama vrši Republički hidrometeorološki zavod (u daljem tekstu: Zavod) putem hidrometeorološkog telekomunikacionog sistema koji je deo Globalnog telekomunikacionog sistema Svetske meteorološke organizacije i elektronskom poštom.
III. NAČIN EVIDENTIRANjA PODATAKA IZ DRŽAVNOG HIDROLOŠKOG OSMATRAČKOG SISTEMA
Član 4.
Hidrološka merenja i osmatranja vrše se u skladu sa propisom kojim se uređuje način primene metoda hidroloških merenja i osmatranja.
Evidentiranje podataka o hidrološkim merenjima i osmatranjima, radu i istorijatu hidroloških stanica vrši se na hidrološkim reonskim stanicama, glavnim hidrološkim stanicama površinskih voda, hidrološkim stanicama površinskih voda I reda, hidrološkim stanicama površinskih vodaIIreda, glavnim hidrološkim stanicama podzemnih voda, hidrološkim stanicama podzemnih voda I reda i hidrološkim stanicama podzemnih vodaIIreda.
Podaci o hidrološkim stanicama (meta podaci) unose se u Registar državnih mreža meteoroloških i hidroloških stanica i dopunskih mreža meteoroloških i hidroloških stanica koji vodi Zavod.
Član 5.
U zavisnosti od programa rada hidroloških stanica površinskih voda, evidentiraju se: vodostaj i temperatura vode, protok vode, ledene pojave, podaci o koncentraciji lebdećeg nanosa, podaci o snimanju poprečnih profila hidrološke stanice i kontroli referentne tačke - nule vodomera, kao i podaci o padu vodenog ogledala.
Za evidentiranje podataka iz stava 1. ovog člana, koriste se:
1) Dnevnik merenja i osmatranja površinskih voda - Prilog 3;
2) Mesečni izveštaj merenja i osmatranja površinskih voda - Prilog 4;
3) Zapisnik sa hidrometrijskog merenja - Prilog 5;
4) Mesečni izveštaj merenja sadržaja lebdećeg nanosa - Prilog 6;
5) Zapisnik o detaljnom merenju lebdećeg nanosa - Prilog 7;
6) Nivelmanski zapisnik - Prilog 8;
7) Poprečni presek - podaci terenskih merenja - Prilog 9.
Član 6.
Nivo podzemne vode, temperatura vode, izdašnost izvora, padavine