Na osnovu člana 89. stav 3. Zakona o bezbednosti u železničkom saobraćaju ("Službeni list SRJ", br. 60/98), savezni ministar nadležan za poslove rada, zdravstva i socijalne politike, u sporazumu sa saveznim ministrom nadležnim za poslove saobraćaja, propisuje
PRAVILNIK
O NAČINU OSPOSOBLjAVANjA ŽELEZNIČKIH RADNIKA ZA PRUŽANjE PRVE POMOĆI
(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 3 od 21. januara 2000)
I. OPŠTA ODREDBA
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuje se način osposobljavanja železničkih radnika za pružanje prve pomoći povređenim licima u vanrednim događajima nastalim u železničkom saobraćaju.
II. NAČIN OSPOSOBLjAVANjA ŽELEZNIČKIH RADNIKA ZA PRUŽANjE PRVE POMOĆI
Član 2.
Osposobljavanje železničkih radnika za pružanje prve pomoći iz člana 1. ovog pravilnika obavlja se na jedan od sledećih načina:
1) putem redovnog školovanja u okviru železničkih školskih centara;
2) putem kurseva i seminara za radnike izvršne službe.
Član 3.
Železničkom radniku iz člana 9. ovog pravilnika se posle uspešno položenog ispita pred komisijom, u kojoj je obavezno jedan član zdravstveni radnik koji ima najmanje sedmi stepen stručne spreme, izdaje uverenje o osposobljenosti za pružanje prve pomoći.
Za železničke radnike koji su osposobljeni za pružanje prve pomoći, mora se svake druge godine organizovati praktična vežba ukazivanja prve pomoći.
Član 4.
Osposobljavanje železničkih radnika za pružanje prve pomoći povređenim licima vrši se u organizaciji službe zaštite na radu železničko-transportnog preduzeća ili specijalizovane zdravstvene ustanove železničko-transportnog preduzeća.
III. DUŽNOSTI RADNIKA PRI PRUŽANjU PRVE POMOĆI
Član 5.
Prvu pomoć povređenom putniku ili železničkom radniku treba pružiti po mogućnosti što hitnije posle zadobijene povrede.
Prvu pomoć pružaju, po pravilu, železnički radnici koji obavljaju poslove u vozu, i to: kondukter, vozovođa ili vozni manipulant, domaćin voza, stjuard, pratilac kola (kola za spavanje, kola s ležajima, kola za ručavanje, kola s bifeom, salonska i druga specijalna putnička kola), mašinovođa i pomoćnik mašinovođe, kada je to prema okolnostima moguće, odnosno vozač motornog pružnog vozila.
Pored radnika iz stava 2. ovog člana obavezi osposobljavanja za pružanje prve pomoći putnicima i železničkim radnicima podležu i železnički radnici na radnim mestima: pružnog poslovođe, poslovođe deonice kontrolne mreže, elektro-vučne podstanice, signalno-sigurnosnih i telekomunikacionih uređaja, otpravnika vozova i rukovodioca manevre, nadzornika lokomotive, nadzornika pregledača kola, poslovođe i brigadira u radionicama za održavanje železničkih vozila i poslovođe pomoćnog voza.
Član 6.
Železničko transportna preduzeća i specijalizovane zdravstvene ustanove železničko-transportnih preduzeća dužne su da donesu uputstvo za pružanje prve pomoći povređenim licima u vanrednim događajima.
Železnički radnici iz člana 9. ovog pravilnika moraju biti snabdeveni ovim uputstvom.
Član 7.
Železnički radnici na radnim mestima sa povećanom opasnošću od povređivanja i od zdravstvenih oštećenja (radna mesta sa posebnim uslovima rada) osposobljavaju se tako da mogu i sami sebi ukazati prvu pomoć prilikom povrede ili oboljenja.
Član 8.
Železnički radnici iz člana 5. st. 2. i 3. ovog pravilnika obavezni su da na zahtev putnika ili drugih lica u vozu odmah preduzmu mere da se povređenom putniku, odnosno železničkom radniku ukaže prva pomoć.
Član 9.
Železnički radnici iz člana 5. st. 2. i 3. ovog pravilnika i ostali železnički radnici na radnim mestima koja su utvrđena Pravilnikom o utvrđivanju radnih mesta na kojima železnički radnici neposredno učestvuju u vršenju železničkog saobraćaja moraju biti osposobljeni za pružanje prve pomoći povređenim licima u vanrednim događajima nastalim u železničkom saobraćaju.
Železnički radnici iz stava 1. ovog člana dužni su da završe kurs o spašavanju i prvoj pomoći u trajanju od sedam časova, prema programu u PriloguI, koji čini sastavni deo ovog pravilnika.
Član 10.
Železnički radnici koji učestvuju u spasavanju povređenih lica i pružanju prve pomoći, dužni su da o nastalom vanrednom događaju odmah obaveste (telefonski ili telegrafski) železničko-transportno preduzeće i specijalizovanu zdravstvenu ustanovu železničko-transportnog preduzeća radi utvrđivanja uzroka i okolnosti nastanka vanrednih događaja.
Ukoliko na mestu vanrednog događaja ima poginulih i teško povređenih lica, železnički radnici su dužni da o tome obaveste i najbližu zdravstvenu organizaciju ili ustanovu, kao i nadležni organ unutrašnjih poslova.
Železničko-transportno preduzeće i specijalizovana zdravstvena ustanova železničkog transportnog preduzeća dužni su da o vanrednom događaju