Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 8. stav 8. Zakona o vinu ("Službeni glasnik RS", broj 41/09)
Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, donosi

PRAVILNIK

O NAČINU I POSTUPKU PROIZVODNjE I O KVALITETU STONIH VINA, KAO I VINA SA GEOGRAFSKIM POREKLOM

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 87 od 21. novembra 2011)

1. Uvodne odredbe

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se propisuje način i postupak proizvodnje i kvalitet stonog vina, kao i maksimalno dozvoljeni prinosi grožđa, način i postupak proizvodnje i kvalitet vina za svaku od kategorija vina sa geografskim poreklom.

Član 2.

U zavisnosti od kvaliteta, načina proizvodnje i vrste vinogradarskog područja mirno vino (u daljem tekstu: vino) razvrstava se u skladu sa Zakonom o vinu u sledeće kategorije:
1) "stono" vino (vino bez geografskog porekla);
2) vino sa geografskim poreklom.
Prema boji vino se razvrstava na:
1) belo vino, proizvedeno od grožđa belih sorti vinove loze;
2) roze vino, proizvedeno pretežno od grožđa crvenih i crnih sorti vinove loze;
3) crveno vino koje je proizvedeno od grožđa crnih sorti vinove loze.
U zavisnosti od sadržaja neprevrelog šećera (redukujući šećer), vino se razvrstava na: suvo, polusuvo, poluslatko i slatko.
Suvo vino sadrži najviše do 4 g/l neprevrelog šećera, odnosno do 9 g/l neprevrelog šećera pod uslovom da sadržaj ukupnih kiselina izražen u g/l vinske kiseline nije veći od vrednosti koja je za 2 g/l manja od sadržaja neprevrelog šećera.
Polusuvo vino sadrži neprevreli šećer čija je vrednost veća od vrednosti iz stava 4. ovog člana, ali ne veća od 12 g/l, odnosno od 18 g/l pod uslovom da sadržaj ukupnih kiselina izražen u g/l vinske kiseline nije veći od vrednosti koja je za 10 g/l manja od sadržaja neprevrelog šećera.
Poluslatko vino sadrži neprevreli šećer čija je vrednost veća od vrednosti iz stava 5. ovog člana, ali nije veći od 45 g/l.
Slatko vino sadrži preko 45 g/l neprevrelog šećera.

2. Način i postupak proizvodnje vina

Faze proizvodnje vina

Član 3.

Vino se proizvodi na način i po postupku koji se sastoji od:
1) transporta i prerade grožđa;
2) proizvodnje šire;
3) alkoholne fermentacije, negovanja i finalizacije vina;
4) skladištenja i punjenja vina.

Transport i prerada grožđa

Član 4.

Transport i prerada grožđa obuhvataju postupke: transporta, triaže grožđa, muljanja, odvajanja peteljki, oceđivanja, presovanja, maceracije po klasičnom (tradicionalnom) postupku, maceracije u atmosferi ugljendioksida, maceracije posle zagrevanja grožđa ili kljuka, postizanja odgovarajućeg sadržaja šećera u obranom grožđu, tretiranja kljuka pektolitičkim enzimima i drugo.
Postupci iz stava 1. ovog člana obavljaju se na način kojim se razvijaju i čuvaju prirodne karakteristike grožđa i u skladu sa posebnim propisima kojima se uređuju enološki postupci i enološka sredstva za proizvodnju šire, vina i drugih proizvoda.

Proizvodnja šire

Član 5.

Proizvodnja šire obuhvata postupke: acidifikacije, deacidifikacije, delimične dehidratacije šire, prečišćavanja šire (taloženje), sulfitacije, desulfitacije, tretiranja sa želatinom, tretiranja sa taninom, tretiranja sa pektolitičkim enzimima, tretiranja sa bentonitom, tretiranja sa aktivnim ugljem, tretiranja sa silicijum dioksidom, tretiranja sa ćelijskim opnama kvasaca, tretiranja sa lizozimom, zasejavanja sa kvascima, aktiviranja alkoholne fermentacije, smanjenja stvaranja pene u toku fermentacije, prekidanja alkoholne fermentacije fizičkim postupcima, sprečavanja alkoholne fermentacije i drugo.
Postupci iz stava 1. ovog člana obavljaju se na način kojim se razvijaju i čuvaju prirodne karakteristike šire i u skladu sa posebnim propisima kojima se uređuju enološki postupci i enološka sredstva za proizvodnju šire, vina i drugih proizvoda.

Alkoholna fermentacija, negovanje i finalizacija vina

Član 6.

Alkoholna fermentacija, negovanje i finalizacija vina obuhvataju postupke: alkoholne fermentacije, hemijske acidifikacije, fizičke deacidifikacije, hemijske deacidifikacije, mikrobiološke deacidifikacije mlečnim bakterijama, kupažiranja, pretakanja, provetravanja, sulfitacije, odstranjivanja viška gvožđa, bistrenja, stabilizacije u odnosu na taloženje soli vinske kiseline, biološke stabilizacije, tretiranja sa glukanazama, tretiranja sa ureazom, odležavanja, tretiranja sa askorbinskom kiselinom, tretiranja sa polivinilpolipirolidonom (PVPP), tretiranja sa glukozidazama, tretiranja sa aktivnim ugljem, filtriranja, tretiranja bakar-sulfatom, egalizacije i drugo.
Postupci iz stava 1. ovog člana obavljaju se na način kojim se razvijaju i čuvaju prirodne karakteristike vina i u skladu sa posebnim propisima kojima se uređuju enološki postupci i enološka sredstva za proizvodnju šire, vina i drugih proizvoda.

Skladištenje i punjenje vina

Član 7.

Skladištenje i punjenje vina obuhvataju postupke: skladištenja pre punjenja, punjenja, etiketiranja, pakovanja, skladištenja pre stavljanja u promet i drugo.
Postupci iz stava 1. ovog člana obavljaju se na način kojim se čuvaju prirodne karakteristike vina i u skladu sa posebnim propisima kojima se uređuju enološki postupci i enološka sredstva za proizvodnju šire, vina i drugih proizvoda.

3. Maksimalni dozvoljeni prinosi grožđa

Član 8.

Maksimalni dozvoljeni prinosi grožđa za regionalno vino su:
Prinos (kg/čokot) Prinos (kg/ha)
3000-4000 čokota/ha preko 4000 čokota/ha 3000-4000 čokota/ha preko 4000 čokota/ha
4,5 4 13.500 16.000
Maksimalni dozvoljeni prinosi grožđa za kvalitetno vino sa geografskim poreklom su:
Prinos (kg/čokot) Prinos (kg/ha)
3000-4000 čokota/ha preko 4000 čokota/ha 3000-4000 čokota/ha preko 4000 čokota/ha
2,5 2 7.500 8.000

4. Kvalitet vina

Opšti uslovi u pogledu kvaliteta vina

Član 9.

Vino ispunjava uslove u pogledu kvaliteta za odgovarajuću vinogradarsku zonu, čiji je spisak, kao i karakteristike vinogradarskih zona dat u Prilogu koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo, ako je proizvedeno od grožđa odgovarajućih sorti, odgovarajućim postupcima proizvodnje i ako ima određene fizičke, hemijske, mikrobiološke i senzorne osobine u skladu sa ovim pravilnikom, kao i zakonom kojim se uređuje vino i propisima donetim za njegovo sprovođenje.

Posebni uslovi u pogledu fizičkih i hemijskih osobina vina

Član 10.

U pogledu hemijskih osobina vino mora da sadrži:
1) najmanje 8,5 % vol stvarnog alkohola ako je proizvedeno od grožđa ubranog u vinogradima koji pripadaju A i B vinogradarskim zonama, odnosno 9 % vol stvarnog alkohola ako je proizvedeno od grožđa ubranog u vinogradima koji pripadaju drugim vinogradarskim zonama;
2) najmanje 4,5 % vol stvarnog alkohola ukoliko je regionalno vino, odnosno "PGI-Protected Geographical Indication" vino i kvalitetno vino sa geografskim poreklom, odnosno "PDO-Protected Denomination of Origin" vino proizvedeno na poseban način u skladu sa specifikacijom proizvođača i za to postoji odgovarajuća dokumentacija;
3) najviše 15 % vol ukupnog alkohola;
4) sadržaj ukupnih kiselina, izražen kao vinska kiselina, ne manji od 3,5 g/l ili 46,6 melj/l.
Izuzetno od stava 1. tačka 3) ovog pravilnika sadržaj