Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 44. Zakona o Programu zaštite učesnika u krivičnom postupku ("Službeni glasnik RS", broj 85/05),
Ministar pravde donosi

PRAVILNIK

O NAČINU SPROVOĐENjA PROGRAMA ZAŠTITE UČESNIKA U KRIVIČNOM POSTUPKU U ZAVODIMA ZA IZVRŠENjE ZAVODSKIH SANKCIJA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 19 od 7. marta 2006)

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se način sprovođenja Programa zaštite učesnika u krivičnom postupku (u daljem tekstu: Program zaštite) prema licima uključenim u Program zaštite kojima je određen pritvor, odnosno koja se nalaze na izdržavanju kazne zatvora (u daljem tekstu: zaštićeno lice).

Član 2.

Ministar nadležan za pravosuđe, na predlog direktora Uprave za izvršenje zavodskih sankcija (u daljem tekstu: direktor Uprave), određuje zavode u kojima se obrazuju odeljenja za zaštićena lica.
Odeljenje iz stava 1. ovog člana je odeljenje zatvorenog tipa izvan sastava službi u zavodu, u kome se obavljaju poslovi fizičko-tehničkog obezbeđenja prostora i lica, vođenje propisanih evidencija, poslovi zdravstvene zaštite, administrativno-pravni poslovi i sprovode mere zaštite u skladu sa Programom zaštite.

Član 3.

Odeljenjem za zaštićena lica rukovodi načelnik koga određuje ministar nadležan za pravosuđe, na predlog direktora Uprave.
Načelnik odeljenja odgovoran je za rad odeljenja i svoj rad upravniku zavoda, direktoru Uprave i ministru nadležnom za pravosuđe.

Član 4.

Lica koja obavljaju poslove i zadatke u odeljenju za zaštićena lica dužna su da sve podatke i saznanja u vezi sa zaštićenim licem i sprovođenjem Programa zaštite do kojih dođu čuvaju kao službenu tajnu.

Član 5.

U odeljenje za zaštićena lica prima se zaštićeno lice kome je na osnovu odluke nadležnog suda određen pritvor, odnosno koje je upućeno na izdržavanje kazne zatvora.
Uz odluku nadležnog suda iz stava 1. ovog člana, odeljenju za zaštićena lica dostavlja se i pismeni nalog Jedinice za zaštitu za prijem zaštićenog lica u odeljenje sa merama za sprovođenje Programa zaštite.
Odeljenje za zaštićena lica izdaje Jedinici za zaštitu potvrdu o prijemu zaštićenog lica koja sadrži datum, čas i minut prijema.

Član 6.

Neposredno posle prijema zaštićeno lice pregleda lekar.
Lekarski nalaz unosi se u zdravstveni karton koji se čuva na posebnom mestu. Podaci iz zdravstvenog kartona zaštićenog lica dostavljaju se i Jedinici za zaštitu.
Podaci iz zdravstvenog kartona zaštićenog lica smatraju se službenom tajnom.

Član 7.

Zaštićeno lice se smešta odvojeno od drugih lica u zasebnu prostoriju koja odgovara savremenim zdravstveno-higijenskim uslovima.
Zaštićeno lice se smešta u prostoriju od najmanje osam kubnih metara prostora, koja je zagrejana i dovoljno osvetljena.
Prostorija mora raspolagati sanitarnim uređajima i drugim sredstvima za održavanje lične higijene.

Član 8.

Zaštićeno lice ima pravo na posete bliskih srodnika, a po njegovom zahtevu i drugih lica, kao i branioca ili punomoćnika koji ga zastupa ili koga je on pozvao radi davanja punomoćja o zastupanju.
Zaštićeno lice koje je strani državljanin ili lice bez državljanstva ima pravo na posetu diplomatsko-konzularnog predstavnika države čiji je državljanin, odnosno države koja štiti njegove interese ili nadležnih organa i organizacija Republike Srbije i nadležnih međunarodnih organizacija.
Posetu odobrava i nadzire, odnosno pojedine posete može zabraniti nadležni sud, odnosno Jedinica za zaštitu, ako bi usled toga mogla da nastane šteta za vođenje postupka, kao i u interesu bezbednosti i sprovođenja Programa zaštite.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: