Na osnovu člana 39. stav 4. Zakona o unutrašnjoj plovidbi ("Službeni glasnik SRS", br. 27/77) Republički sekretarijat za saobraćaj, donosi
PRAVILNIK
O NAČINU STICANjA STRUČNE OSPOSOBLjENOSTI I O PROGRAMU STRUČNIH ISPITA POSADE ODREĐENIH PLOVNIH OBJEKATA
(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 19/78)
Član 1.
Posada čamca sa sopstvenim pogonom od najmanje 5KS, skela koja nema svojstvo broda unutrašnje plovidbe, stambena lađa, ugostiteljski objekat na vodi, ploveća radionica, kao i pristan čiji se položaj prema obali i plovnom putu ne obezbeđuje automatski u zavisnosti od promena nivoa vode mora biti stručno osposobljena za vršenje poslova na tim plovnim objektima na način i po programu utvrđenom ovim pravilnikom.
Član 2.
Stručna osposobljenost posade plovnih objekata iz člana 1. ovog pravilnika stiče se proverom te osposobljenosti (u daljem tekstu: stručni ispit).
Član 3.
Stručni ispit polaže se pred ispitnom komisijom (u daljem tekstu: komisija).
Komisiju obrazuje i ispite sprovode obrazovni centar za brodarstvo, brodogradnju i hidrogradnju u Beogradu i Savez organizacija za moto-nautiku i skijanje na vodi Srbije.
Organizacija iz stava 2. ovog člana mora da ima odgovarajuće prostorije i potrebnu opremu za polaganje stručnog ispita.
Član 4.
Komisija se sastoji od predsednika i dva člana.
Administrativno-stručne poslove komisije vrši zapisničar.
Predsednik, članovi komisije i zapisničar imaju zamenike koji se imenuju rešenjem o obrazovanju komisije.
Predsednik, članovi komisije i zapisničar, kao i njihovi zamenici imenuju se na 4 godine.
Predsednik i članovi komisije su ispitivači gradiva iz pojedinih predmeta. U slučaju potrebe, na predlog predsednika komisije, mogu se angažovati za ispitivanje gradiva iz pojedinih predmeta i ispitivači van sastava komisije.
Ispitivači za predmete utvrđene ovim pravilnikom moraju imati školsku spremu diplomiranog saobraćajnog inženjera - odsek za rečni i pomorski saobraćaj, stručnu spremu kapetana unutrašnje plovidbe i školsku spremu lekara.
Član 5.
Troškove polaganja stručnog ispita, kao i troškove polaganja popravnog ispita snosi kandidat ili organizacija udruženog rada u kojoj kandidat radi.
Predsedniku, članovima komisije i zapisničaru pripada naknada za rad u komisiji.
Visinu troškova polaganja stručnog ispita, kao i visinu naknade predsedniku, članovima komisije i zapisničaru određuje organizacija iz člana 3. stav 2. ovog pravilnika.
Član 6.
Pismenu prijavu za polaganje stručnog ispita kandidat podnosi organizaciji koja obrazuje komisiju.
Prijava za polaganje stručnog ispita sadrži: ime i prezime, dan, mesec i godina rođenja, i prebivalište kandidata i naznačenje stručne osposobljenosti za koju želi da polaže stručni ispit.
Komisija je dužna da obavesti kandidata o datumu polaganja stručnog ispita najmanje 15 dana pre dana određenog za polaganje tog ispita.
Član 7.
Stručni ispit sastoji se iz usmenog i praktičnog dela.
Stručni ispit kandidati polažu pojedinačno.
Praktični deo stručnog ispita polaže se na plovnom objektu.
Član 8.
Kandidat se na stručnom ispitu ocenjuje posebno iz svakog predmeta, i iz praktičnog dela stručnog ispita.
Kandidat može polagati praktični deo stručnog ispita ako je položio usmeni deo.
Konačan uspeh kandidata na stručnom ispitu utvrđuje komisija.
Uspeh kandidata na stručnom ispitu ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio".
Ocenom "nije položio" ocenjuje se kandidat koji nije pokazao dovoljan uspeh iz najmanje dva predmeta.
Član 9.
Kandidat koji nije pokazao dovoljan uspeh iz jednog predmeta usmenog dela ili iz praktičnog dela stručnog ispita, može da polaže popravni ispit u roku koji ne može biti kraći od mesec dana, niti duži od tri meseca od dana kada je ispit polagao.
Član 10.
Ako kandidat ne pristupi polaganju ili pre početka polaganja stručnog ispita izjavi da odustaje od ispita, smatraće se da ga nije polagao.
Član 11.
Ako kandidat neopravdano odustane od započetog polaganja stručnog ispita smatraće se da ispit nije položio.
Započeto polaganje stručnog ispita može se odložiti ako je kandidat zbog bolesti ili iz drugih opravdanih razloga bio sprečen da nastavi polaganje stručnog ispita.
O odlaganju stručnog ispita odlučuje komisija.
Član 12.
O toku stručnog ispita vodi se zapisnik u koji se unose podaci od značaja za tok ispita, kao i ocena da li je kandidat ispit položi ili ga nije položio.
Zapisnik potpisuju predsednik, članovi Komisije i zapisničar.
Organizacija koja je obrazovala komisiju vodi evidenciju lica koja su polagala stručni ispit. Ova evidencija sadrži podatke o licu koje je položilo ispit (ime i prezime, godina i mesto rođenja, prebivalište, vreme polaganja ispita i podatke o uspehu na ispitu).
Član 13.
Na osnovu zapisnika o toku stručnog ispita kandidatu se izdaje uverenje o položenom ispitu za sticanje stručne osposobljenosti iz člana 2. ovog pravilnika.
Uverenje iz stava 1. ovog člana sadrži:
- firmu, odnosno naziv organizacije koja je obrazovala komisiju;
- registarski broj evidencije;
- mesto i datum izdavanja uverenja;
- propis na osnovu kojeg se izdaje uverenje;
- ime, prezime i mesto rođenja kandidata;
- vrsta