Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 22. stav 5. i člana 26. stav 5. Zakona o zaštiti životinja od zaraznih bolesti koje ugrožavaju celu zemlju ("Službeni list SFRJ", br. 43/86), savezni sekretar za poljoprivredu propisuje

PRAVILNIK

O NAČINU UTOVARA, PRETOVARA I ISTOVARA POŠILjAKA ŽIVOTINjA, PROIZVODA, SIROVINA I OTPADAKA ŽIVOTINjSKOG POREKLA, USLOVIMA KOJE MORA ISPUNjAVATI PREVOZNO SREDSTVO, HIGIJENSKO-TEHNIČKIM USLOVIMA KOJE MORA ISPUNjAVATI POŠILjKA I OBRASCU UVERENjA O ZDRAVSTVENOM STANjU POŠILjKE

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 69/90)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se način utovara, pretovara i istovara pošiljaka životinja, proizvoda životinjskog porekla (osim konzervi u unutrašnjem prometu), sirovina i otpadaka životinjskog porekla, semena za veštačko osemenjavanje i oplođenih jajnih ćelija za opolođavanje životinja u unutrašnjem prometu, izvozu, uvozu i provozu, uslovi koje mora ispunjavati prevozno sredstvo, higijensko-tehnički uslovi koje mora ispunjavati pošiljka i obrasci uverenja o zdravstvenom stanju pošiljaka u unutrašnjem prometu i u izvozu.

I. NAČIN UTOVARA, PRETOVARA I ISTOVARA POŠILjAKA ŽIVOTINjA

Član 2.

Utovar, pretovar i istovar pošiljaka životinja moraju biti brzi i stručni da bi se izbeglo mučenje životinja, kao i dodir sa drugim životinjama.
Pri utovaru, pretovaru i istovaru pošiljaka životinja pomoću dizalice moraju se upotrebiti pojasevi ili druga oprema kojom se obezbeđuje brz i nesmetan utovar, odnosno istovar životinja.

Član 3.

Pošiljke životinja se utovaraju, pretovaraju i istovaraju danju, a izuzetno noću ako je obezbeđeno svetlo identično dnevnom svetlu ili svetlo jačine najmanje 550 luksa u visini životinje koja se pregleda.
Na istom mestu i u isto vreme mogu se utovarati, pretovarati ili istovarati samo životinje iste vrste.

Član 4.

U jedno prevozno sredstvo utovaraju se životinje iste vrste, a za potrebe poljoprivrednog domaćinstva, mogu se utovarati i životinje različitih vrsta.

Kopitari

Član 5.

Kopitari za rad i priplod i sportska i plemenita grla utovaraju se u železničko prevozno sredstvo tako da su glavama okrenuti prema sredini prevoznog sredstva i privezani za prečage u visini grudi.
Kopitari za klanje mogu se utovarati i tako da su glavama okrenuti prema uzdužnim stranama železničkog prevoznog sredstva i moraju biti vezani.
Kopitari do jedne godine starosti mogu se utovarati i bez vezivanja.

Član 6.

Kopitari iz člana 5. st. 1. i 2. ovog pravilnika moraju u železničkom prevoznom sredstvu biti vezani na takvoj razdaljini da nisu stešnjeni jedan uz drugog ili uz strane prevoznog sredstva i sve četiri noge moraju im biti raskovane.

Član 7.

Pri utovaru kopitara u železničko prevozno sredstvo potrebno je za svako grlo obezbediti podnu površinu, i to: za grlo mase do 100 kg - 0,8 m2, do 200 kg - 1,5 m2, do 300 kg - 1,6 m2, do 400 kg - 2 m2, do 500 kg - 2,2 m2, a za grla mase veće od 500 kg - 2,5 m2, pa i više - zavisno od mase grla.
Za rasplodna, plemenita, sportska i gravidna grla prostor predviđen stavom 1. ovog člana povećava se najmanje za 50%, a između pojedinih životinja moraju se staviti pregrade.

Član 8.

U specijalno i obično drumsko prevozno sredstvo kopitari moraju biti utovareni tako da su im glave okrenute u pravcu vožnje i da su vezani kratko za prednju stranicu prevoznog sredstva.
Da bi se sprečilo propinjanje i ispadanje životinja iz otvorenog drumskog prevoznog sredstva, preko leđa im se razapinje podesna elastična zapreka koja se čvrsto vezuje za stranice prevoznog sredstva.
Ako se kopitari za klanje prevoze drumskim prevoznim sredstvom nosivosti veće od 5 t, mogu se utovarivati i tako da su glavama okrenuti prema dužnoj desnoj strani prevoznog sredstva i moraju biti kratko vezani.
Ako se kopitari prevoze drumskim prevoznim sredstvom u nepogodnim vremenskim uslovima, prevozno sredstvo mora biti pokriveno (natkriveno).

Član 9.

Ako se kopitari prevoze plovnim objektom, utovaruju se tako što se kratko vezuju na bočnim stranama paluba, naizmenično na jednu i drugu stranu.
Priplodna, sportska i gravidna grla utovaraju se na palubi plovnog objekta u individualne boksove.
Pri utovaru kopitara u plovni objekt primenjuju se odredbe člana 7. ovog pravilnika.

Član 10.

U vazduhoplov se kopitari utovaraju u posebne individualne boksove.
Kopitari se utovaraju u vazduhoplov raskovani i u boksu se vezuju ularom, a deo ulara koji je na pošiljku može da ima debeli štitnik. Konjima velike vrednosti i trkačkim konjima tetive se bandažiraju vatom i stavljaju zaštitne kolenice.
Konjima velike vrednosti, a izuzetno i temperamentnim ili razdražljivim konjima mogu se pre utovara i za vreme leta dati sredstva za umirenje.

Goveda

Član 11.

Goveda koja nisu obezrožena utovaraju se u železničko prevozno sredstvo tako da su glavama okrenuta prema uzdužnoj strani i vezana za alke, a glave im moraju biti okrenute na istu stranu.
Goveda za klanje koja su obezrožena (junad iz slobodnog tova) i telad mogu da se utovaraju u železničko prevozno sredstvo bez vezivanja. Ako se goveda i telad za klanje utovaraju u isto prevozno sredstvo, telad mora biti odvojena ogradom.

Član 12.

Goveda koja se prevoze drumskim prevoznim sredstvom utovaraju se tako da su glavama okrenuta naizmenično prema uzdužnim stranama ograde i vezana za ogradu.
Goveda se mogu utovarati i na sprat ako je drumsko prevozno sredstvo za to tehnički osposobljeno.
U drumsko prevozno sredstvo sa čvrstim krovom, goveda iz slobodnog tova i iz istog obora mogu se utovarati i bez vezivanja.
Telad se utovaruje u drumsko prevozno sredstvo bez vezivanja.
Ako se goveda i telad utovaraju u isto drumsko prevozno sredstvo, moraju biti odvojeni ogradom.

Član 13.

Ako se goveda koja nisu obezrožena prevoze plovnim objektom, utovaruju se tako što se vezuju naizmenično na bočnim stranama palube.
Rasplodna i gravidna goveda utovaraju se u individualne boksove plovnog objekta.
Ako se u boksove utovaraju obezrožena goveda i telad, mogu se utovarati i bez vezivanja.

Član 14.

Pri prevozu vazduhoplovom, muška grla prevoze se odvojeno od ženskih ili u individualnim boksovima - pregradama.
Obezrožena goveda se utovaraju u skupne boksove.
Visokovredna i visokogravidna goveda utovaraju se u individualne boksove.
Telad se utovara u skupne boksove odvojene međusobno žičanom mrežom.

Član 15.

Pri utovaru goveda u prevozno sredstvo treba za svako grlo obezbediti podnu površinu, i to: za grlo mase do 55 kg - 0,5 m2, do 100 kg - 0,6 m2, do 200 kg - 1,2 m2, do 300 kg - 1,4 m2, do 400 kg - 1,5 m2, do 500 kg - 2,0 m2ili veću, zavisno od mase.
Za visokogravidna, plemenita i vredna grla podna površina iz stava 1. ovog člana povećava se najmanje za 50%.
Ako se goveda utovaraju u drugu ili treću zatvorenu palubu plovnog objekta, podna površina iz stava 1. ovog člana povećava se za 10% po životinji.

Svinje, ovce i koze

Član 16.

Svinje, ovce i koze utovaraju se bez vezivanja pod uslovom da sve utovarene životinje mogu da legnu na pod ili da se po jednom utovarenom grlu obezbedi podna površina, i to:
1) za svinje mase do 25 kg - 0,20 do 0,24 m2, od 25 do 80 kg - 0,53 do 0,60 m2, od 80 do 130 kg - 0,55 do 0,83 m2, od 130 do 200 kg - 1,00 m2i veće od 200 kg - 1,5 m2;
2) za ovce i koze mase do 20 kg - 0,25 m2, od 20 do 30 kg - 0,32 do 0,40 m2, a veće od 30 kg - 0,48 do 0,50 m2.
Ako se svinje, ove i koze prevoze vazduhoplovom, smeštaju se u skupne boksove, a priplodna grla - u posebne boksove.

Član 17.

Podne površine prevoznog sredstva koje su, prema vrsti životinja, propisane u čl. 7, 15. i 16. ovog pravilnika obavezne su za sve pošiljke koje su namenjene izvozu i za pošiljke u unutrašnjem prometu na udaljenosti većoj od 300 km.
Ako se pošiljke u unutrašnjem prometu prevoze na udaljenosti do 300 km, podne površine prevoznog sredstva mogu biti do 30% manje od površina propisanih u čl. 7, 15. i 16. ovog pravilnika.

Pernata živina

Član 18.

Pernata živina utovara se u železničko ili drumsko prevozno sredstvo koje je podešeno za tu svrhu, a ako se prevozi prevoznim sredstvom koje nije tako podešeno, utovara se u kaveze.
Ako se pernata živina prevozi plovnim objektom i vazduhoplovom, utovara se u kaveze ili drugu odgovarajuću ambalažu.
Jednodnevni pilići, ćurići, guščići, pačići i sl. utovaraju se u specijalne kartonske kutije. Uglovi tih kutija moraju biti pojačani i viši od poklopca kutije najmanje 3 cm. Na poklopcu i bočnim stranama kutije mora biti dovoljno otvora radi ventilacije. Pod kutije mora biti od materijala kojim se sprečava klizanje životinja.

Ostale životinje

Član 19.

Sitne životinje (ptice, psi, mačke, zečevi, kunići, laboratorijske životinje i dr.)