Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 92. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima (prečišćeni tekst - "Službeni glasnik SRS", br. 53/82), a u vezi člana 37. Zakona o organizaciji republičke uprave ("Službeni glasnik SRS", br. 19/82), Republički sekretarijat za unutrašnje poslove, Republički komitet za obrazovanje i fizičku kulturu i Republički komitet za zdravlje i socijalnu politiku, donose

PRAVILNIK

O NASTAVNOM PLANU I PROGRAMU CENTARA ZA OBUKU VOZAČA I EVIDENCIJI KOJU TI CENTRI VODE

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS" br. 2/83)

Član 1.

Ovi pravilnikom bliže se propisuju nastavni plan i program osposobljavanja kandidata za vozače, kao i evidencije koje vode organizacije udruženog rada, odnosno društvene organizacije i udruženja građana čiji su ciljevi unapređivanje bezbednosti saobraćaja na putevima (u daljem tekstu: centri za obuku vozača) u vršenju delatnosti osposobljavanja kandidata za vozače.

Član 2.

Nastava u centru za obuku vozača izvodi se po programu osposobljavanja kandidata za vozače i osnovama nastavnih planova utvrđenim u ovom pravilniku.
Razrada programa osposobljavanja kandidata za vozače sprovodi se kroz nastavne planove, a zavisno od aktuelnih problema bezbednosti saobraćaja na lokalnom području.

Član 3.

Program osposobljavanja kandidata za vozače motornih vozila i vozača traktora sastoji se iz teoretskog i praktičnog dela.
Program osposobljavanja kandidata za vozače bicikala sa motorom, vozača tramvaja, vozača radnih mašina i vozače motokultivatora sastoji se samo iz teoretskog dela.

Član 4.

Program teoretskog dela osposobljavanja kandidata za vozače motornih vozila obuhvata:
1. propise o bezbednosti saobraćaja na putevima, koji se odnose na pravila saobraćaja na putevima, saobraćajne znakove, znakove koje daju ovlašćena lica, kao i opasnosti koje nastaju zbog nepropisnog preduzimanja radnji u saobraćaju i osnove funkcionisanja uređaja na motornom vozilu značajnih za bezbednost saobraćaja na putu, uključujući ekonomičnost potrošnje goriva;
2. sadržaje koji doprinose razvijanju humanih odnosa, odnosa uzajamnog poštovanja i razumevanja međi svim učesnicima u saobraćaju, na načelima društvene samozaštite i solidarnosti, postupanje u slučaju saobraćajne nezgode (dužnosti u slučaju nezgode, radnje kojima se sprečava nastupanje smrti usled povreda, način prevoza povređenih lica), kao i uticaj raznih subjektivnih i objektivnih činilaca na bezbednost saobraćaja na putu (u daljem tekstu: bezbedno ponašanje u saobraćaju).
Program praktičnog dela obuke kandidata za vozače motornih vozila obuhvata upravljanje motornim vozilom.

Član 5.

Program teoretskog dela osposobljavanja kandidata za vozače traktora obuhvata propise o bezbednosti saobraćaja na putevima, i to:
1. osnovna pravila saobraćaja na putevima, i
2. saobraćajne znakove.
Program praktičnog dela obuke kandidata za vozače traktora obuhvata upravljanje traktorom.

Član 6.

Program teoretskog dela osposobljavanja vozača bicikala sa motorom, vozača tramvaja, vozača radnih mašina i vozača motokultivatora obuhvata propise o bezbednosti saobraćaja na putevima i to:
1. osnovna pravila saobraćaja na putevima, i
2. saobraćajne znakove.

Član 7.

Sadržina programa teoretskog i praktičnog osposobljavanja kandidata za vozače iz čl. 4, 5. i 6. ovog pravilnika, odštampana je u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni deo.

Član 8.

Centri za obuku vozača su dužni da pri izvršenju programa osposobljavanja kandidata za vozače motornih vozila nastavnim planom predvide najmanje 35 časova za teoretsko osposobljavanje i 40 časova za praktičnu obuku.

Član 9.

Nastavni planovi iz teoretskog dela osposobljavanja kandidata za vozače motornih vozila moraju sadržati najmanje sledeći broj časova za:
1. pravilna saobraćaja na putevima 15 časova;
2. saobraćajne znake i znake koje daju ovlašćenja lica 5 časova;
3. opasnosti koje nastaju zbog nepropisnog preduzimanja radnji u saobraćaju 2 časa;
4. bezbedno ponašanje u saobraćaju 5 časova.
Nastavnim planom centra za obuku vozača utvrđuju se sadržaj iz kojih je potrebno obučavati kandidate za vozače od aktuelnih problema bezbednosti saobraćaja na lokalnim području, u trajanju od najmanje 8 časova.
Na nastavne planove saglasnost daje Republički sekretarijat za unutrašnje poslove.
U postupku davanja saglasnosti Republički sekretarijat za unutrašnje poslove pribaviće mišljenje Republičkog komiteta za obrazovanja i fizičku kulturu i Republičkog komiteta za zdravlje i socijalnu politiku.

Član 10.

Od ukupnog broja časova iz praktičnog dela osposobljavanja vozača motornih vozila nastavnim planom će se predvideti najmanje po dva časa za:
1. upravljanje vozilom u saobraćaju na putu izvan naselja, i
2. upravljanje vozilom u saobraćaju na putu noću, ili pod uslovima smanjene vidljivosti.
Nastavnim planom iz praktičnog dela osposobljavanja kandidata za vozače utvrđuje se najmanje 3 časa za izvođenje radnji čije nepravilno i nepropisno vršenje dovodi do saobraćajnih nezgoda sa najtežim posledicama (prilagođavanje brzine kretanja, preticanje, obilaženje i dr.).

Član 11.

Radi realizacije teoretskog dela programa osposobljavanja kandidata za vozače traktora i vozače bicikala sa motorom, vozače tramvaja, vozače radnih mašina i vozače motokultivatora nastavnim planom će se predvideti najmanje 15 časova.

Član 12.

Nastavni čas iz teoretskog dela osposobljavanja traje 45 minuta.
U toku jednog dana kandidat za vozača može imati tri nastavna časa sa odgovarajućim odmorima.

Član 13.

Nastavni čas iz praktičnog dela osposobljavanja traje 45 minuta. Kandidat za vozača može u toku dana imati samo jedan čas obuke.
Izuzetno, u zavisnosti od postignutih rezultata u pogledu stepena obučenosti, a nakon održanih 10 časova praktične obuke kandidat za vozače može imati i 2 časa obuke u toku jednog dana.

Član 14.

Vozač-instruktor može u toku dana imati najmanje 6 časova u obuci sa vozilom u saobraćaju iz praktičnog dela osposobljavanja kandidata za vozača, a u okviru 42-časovne radne nedelje. Između časova obuke mora se obezbediti odmor od najmanje 15 minuta, osim kada se izvode 2 časa uzastopno u kom slučaju se mora obezbediti odmor od najmanje 30 minuta.

Član 15.

Praktični deo osposobljavanja kandidata za vozača počinje na uređenom poligonu ili drugom prostoru, koji je za tu svrhu odobren, u trajanju od 6 časova.
Obuka na uređenom poligonu ili drugom prostoru koji je za tu svrhu