Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 232. stav 7. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima ("Službeni glasnik RS", br. 41/09, 53/10 i 101/11),
Ministar unutrašnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O ORGANIZOVANjU, SPROVOĐENjU I NAČINU POLAGANjA VOZAČKOG ISPITA, VOĐENjU I ROKOVIMA ČUVANjA EVIDENCIJA O VOZAČKOM ISPITU I USLOVIMA KOJE MORA DA ISPUNI VOZILO NA KOJEM SE OBAVLjA VOZAČKI ISPIT

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 53 od 24. maja 2012)

I. UVODNA ODREDBA

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se organizovanje, sprovođenje i način polaganja vozačkog ispita, vođenje i rokovi čuvanja evidencija o vozačkom ispitu i uslovi koje mora da ispuni vozilo na kojem se obavlja vozački ispit.

II. ORGANIZOVANjE VOZAČKOG ISPITA

Član 2.

Vozački ispit organizuje i sprovodi privredno društvo, odnosno ogranak privrednog društva ili srednja stručna škola (u daljem tekstu: pravno lice) koje ima dozvolu za osposobljavanje kandidata za vozača (u daljem tekstu: kandidat).
Vozački ispit se sastoji iz teorijskog ispita i praktičnog ispita.
Teorijski ispit se polaže po završetku teorijske obuke, a praktični ispit po završetku praktične obuke.
Praktični ispit kandidat može započeti tek kada ispuni starosni uslov iz člana 180. i člana 182. stav 1. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.
Teorijski i praktični ispit kandidata ne može se započeti i vršiti u vreme trajanja zaštitne mere, odnosno mera bezbednosti zabrane upravljanja motornim vozilom kao ni za vreme dok mu je vozačka dozvola oduzeta zbog nesavesnosti.
Teorijski i praktični ispit kandidata za upravljanje vozilima određene kategorije ne može se započeti i vršiti ukoliko kandidat ne ispunjava uslove u pogledu posedovanja odgovarajuće vozačke dozvole iz člana 181. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.

Član 3.

Kandidat koji je ispunio uslove za izlazak na ispit podnosi prijavu za teorijski ispit, odnosno praktični ispit, pravnom licu koje organizuje i sprovodi vozački ispit. Prijava se podnosi za svaki izlazak na teorijski ispit, odnosno praktični ispit.
Prijava za teorijski ispit, odnosno praktični ispit, sadrži sledeće podatke: naziv pravnog lica, sedište pravnog lica, ID broj kandidata, ime i prezime kandidata, kategoriju vozila za koju se prijavljuje teorijski ispit, odnosno praktični ispit, datum podnošenja prijave i potpis kandidata.
Prijave za teorijski ispit, odnosno praktični ispit, podnose se na Obrascu 1, odnosno Obrascu 2, formata A4, koji su odštampani uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Prijavu za teorijski ispit, odnosno praktični ispit, kandidat može podneti i elektronskim putem ili drugim načinom komunikacije, pri čemu se prijava u pisanom obliku mora podneti pravnom licu pre zaključenja spiska za polaganje teorijskog ispita, odnosno spiska za polaganje praktičnog ispita, koji se dostavlja Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: nadležni organ).

Član 4.

Kandidat uz prijavu, u pisanom obliku, za teorijski ispit, odnosno praktični ispit, podnosi dokaze o ispunjenosti uslova za polaganje ispita i dokaz da je izmirio obaveze prema Ministarstvu unutrašnjih poslova, u vezi troškova polaganja vozačkog ispita, kao originalna dokumenta.
Prijavu za teorijski ispit, odnosno praktični ispit, sa dokazom o izmirenim obavezama prema Ministarstvu unutrašnjih poslova, pravno lice čuva najmanje jednu godinu od dana održavanja ispita.
Uz poslednju prijavu za teorijski ispit, odnosno praktični ispit, čuvaju se i dokazi o ispunjenosti uslova za polaganje teorijskog ispita, odnosno praktičnog ispita, koji mogu biti u kopiji.

Član 5.

Pravno lice, koje organizuje vozački ispit, spisak kandidata koji su podneli prijavu za teorijski ispit, odnosno praktični ispit (u daljem tekstu: spisak kandidata), u elektronskom obliku dostavlja u centralnu bazu podataka, radi zakazivanja termina ispita od strane nadležnog organa.
Na spisku kandidata ne mogu biti kandidati koji nisu, do dana podnošenja prijave, ispunili sve uslove za izlazak na vozački ispit.
Sadržaj i izgled Spiska kandidata, formata A4 ili A5, dat je u Obrascu 3, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Na spisku kandidata za jedan termin teorijskog ispita, broj kandidata ne može biti veći od broja računara za teorijski ispit, koji se nalazi u učionici u kojoj se ovaj ispit sprovodi.
Spisak kandidata za jedan termin praktičnog ispita pravno lice sačinjava po ispitivaču. Na spisku kandidata, po jednom ispitivaču pravnog lica, ne može biti više kandidata od broja koji omogućava propisano sprovođenje praktičnog ispita svih kandidata sa spiska.
Trajanje svih praktičnih ispita koje ispitivač obavlja u toku jednog dana ne može biti duže od osam sati. Izuzetno ovo vreme može trajati duže od osam sati, radi završetka praktičnog ispita za sve kandidate sa spiska kandidata sačinjenog u skladu sa odredbama stava 5. ovog člana.
Termin teorijskog ispita, odnosno praktičnog ispita, određuje se na osnovu:
1) redosleda dostavljanja spiskova kandidata;
2) broja ispitivača nadležnog organa;
3) broja kandidata;
4) mesta polaganja ispita;
5) rasporeda korišćenja zajedničkog poligona.
Po pravilu teorijski ispit, odnosno praktični ispit, u pravnom licu se održava najmanje dva puta u toku meseca.
Obaveštenje o terminu, odnosno terminima teorijskog ispita, odnosno praktičnog ispita za određeni spisak kandidata, nadležni organ će dostaviti pravnom licu najkasnije pet radnih dana pre sprovođenja teorijskog ispita, odnosno praktičnog ispita.
Nakon dobijanja obaveštenja iz stava 9. ovog člana pravno lice će u skladu sa brojem dobijenih termina odrediti spiskove kandidata po terminu, sa orijentacionim vremenima polaganja praktičnog ispita za svakog kandidata. Informacija o terminu održavanja teorijskog ispita, odnosno orijentacionim vremenima održavanja praktičnog ispita mora biti dostupna kandidatima najkasnije pet dana pre sprovođenja teorijskog ispita, odnosno praktičnog ispita.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, spisak kandidata koji se dostavlja nadležnom organu radi zakazivanja termina ispita, do isteka roka od jedne godine od dana stupanja na snagu ovog pravilnika, dostavlja se u pisanom obliku na Obrascu 3.
Izuzetno od stava 4. ovog člana, na spisku kandidata za jedan termin teorijskog ispita, do isteka roka od jedne godine od dana stupanja na snagu ovog pravilnika, broj kandidata ne može biti veći od broja mesta u učionici u kojoj se ovaj ispit sprovodi.

III. SPROVOĐENjE I NAČIN POLAGANjA VOZAČKOG ISPITA

Član 6.

Prilikom sprovođenja vozačkog ispita ispitivači ispit sprovode nepristrasno i savesno u skladu sa odredbama ovog pravilnika.
Teorijski ispit, odnosno praktični ispit, započinje tek kada oba člana ispitne komisije utvrde da su ispunjeni opšti uslovi (uslovi vezani za učionicu, poligon, vozila i ulice, odnosno put) za polaganje vozačkog ispita. U slučaju da bar jedan ispitivač izrazi sumnju u ispunjenost opštih uslova o tome mora biti obavešten nadležni organ koji će izvršiti nadzor i o tome sačiniti zapisnik. Sumnju u ispunjenost opštih uslova za polaganje vozačkog ispita kandidat izražava odgovornom licu u pravnom licu koje organizuje teorijski, odnosno praktični ispit ili nadležnom organu.
Pre početka vozačkog ispita utvrđuje se identitet kandidata uvidom u ličnu kartu, za kandidata koji je strani državljanin uvidom u pasoš ili ličnu kartu za strance, a za izbeglice uvidom u izbegličku legitimaciju.
Kandidat kome je u lekarskom uverenju upisano obavezno korišćenje pomagala, ista mora koristiti prilikom polaganja praktičnog ispita.
Za vreme trajanja vozačkog ispita ne mogu biti uključeni mobilni telefoni ni kandidata, ni ispitivača.
Kandidati i ispitivači na vozačkom ispitu ne smeju biti pod uticajem psihoaktivnih supstanci ili alkohola. Kontrolu da li je kandidat ili ispitivač pod uticajem psihoaktivnih supstanci ili alkohola može zahtevati svaki od ispitivača, odnosno odgovorno lice u pravnom licu koje organizuje teorijski, odnosno praktični ispit, a kontrolu vrši ovlašćeno službeno lice Ministarstva unutrašnjih poslova koje nije ispitivač. Sumnju da je neki od ispitivača pod uticajem psihoaktivnih supstanci ili alkohola kandidat izražava odgovornom licu u pravnom licu koje organizuje teorijski, odnosno praktični ispit ili nadležnom organu.
Ispitivači međusobno moraju utvrditi da li ispunjavaju uslove u pogledu psihofizičkog stanja, pre utvrđivanja