Na osnovu člana 36. stav 2. i člana 55. stav 1. Zakona o društvenoj brizi o deci ("Službeni glasnik RS", br. 49/92, 29/93, 53/93 i 67/93),
ministar prosvete donosi
Pravilnik
o osnovama programa vaspitno-obrazovnog rada sa decom uzrasta do tri godine
(Objavljeno u "Prosvetni glasnik", br. 1 od 22 januara 1994)
Član 1.
Ovim pravilnikom utvrđuju se Osnove programa vaspitno-obrazovnog rada sa decom uzrasta do tri godine.
Osnove programa vaspitno-obrazovnog rada sa decom do tri godine odštampane su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.
Član 2.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Prosvetnom glasniku".
Broj 110-06-6/94-02
U Beogradu, 21. januara 1994. godine
Ministar, prof. dr Milivoje Lazić, s.r.
OSNOVE PROGRAMA VASPITNO-OBRAZOVNOG RADA SA DECOM UZRASTA DO TRI GODINE
Osnovama programa vaspitno-obrazovnog rada utvrđuju se cilj, zadaci i sadržaj programa vaspitno-obrazovnog rada sa decom uzrasta do tri godine.
CILj I ZADACI
Cilj
Cilj vaspitno-obrazovnog rada sa decom uzrasta do tri godine je stvaranje uslova da dete upozna sebe i svoju okolinu i stekne iskustva i saznanja o drugim ljudima i svojoj okolini.
Zadaci
Osnovni zadatak vaspitno-obrazovnog rada je da čuva, podstiče oplemenjuje razvoj deteta uz poštovanje njegove individualnosti u otkrivanju i menjanju svoje okoline.
Posebni zadaci vaspitno-obrazovnog rada kojima se razvijaju trajna svojstva ličnosti su:
a) Fizičko-senzorni razvoj, radi:
- održavanja fizičkog zdravlja deteta;
- podsticanja razvoja pokreta;
- ovladavanja motorikom;
- podsticanja celovitog senzornog i perceptivnog razvoja i
- razvijanje navika - telesne higijene, uzimanje hrane, pražnjenje i sl.
b) Emocionalno-socijalni razvoj, radi:
- očuvanja spontanosti i iskrenosti deteta u kontaktu sa svetom;
- negovanja otvorenosti deteta za doživljaje;
- sticanja samostalnosti;
- stvaranja slike o sebi i sticanja poverenja u svoje sposobnosti;
- usvajanja osnovnih normi ponašanja - dobro, rđavo;
- zajedničkog obavljanja aktivnosti i
- zadovoljstvo i radosti života.
v) Saznajni razvoj, radi:
- prirodne radoznalosti u odnosu na svet koji ga okružuje;
- upoznavanja predmeta i pojava, negovanja osetljivosti za utiske kao motive za postavljanje pitanja;
- rešavanja problema senzomotorne inteligencije;
- podržavanja naizgled neosmišljene govorne komunikacije deteta;
- podsticanja dečjeg govora kao sredstva za komunikaciju i sticanje saznanja;
- podsticanja razvoja senzomotornih i perceptivnih sposobnosti i
- stvaranja pogodnih uslova za formiranje početnih saznajnih pojmova kroz praktične aktivnosti.
SADRŽAJ PROGRAMA
1. Vaspitno-obrazovni rad
Razvojne mogućnosti deteta nalažu da ono bude aktivan subjekt u vaspitno-obrazovnom procesu. Tesna povezanost psihičkog i fizičkog razvoja nameće neophodno jedinstvo vaspitanja, obrazovanja i nege deteta.
Programski sadržaji nisu sami sebi cilj, već su u funkciji razvoja deteta i ostvaruju se što je češće moguće, u prirodnim, životnim situacijama.
Vaspitno-obrazovni rad ostvaruje se kroz igru - igračku aktivnost, zato je važno omogućiti detetu da se spontano i slobodno igra. Vaspitno-obrazovni proces zahteva pravilno postavljen raspored dnevnog života u predškolskoj ustanovi, prema uzrastu deteta.
U ostvarivanju vaspitno-obrazovnog rada treba nastojati da se aktivnosti odvijaju u povoljnim socijalno-emotivnim uslovima kroz individualne kontakte koji kasnije prerastaju u grupne oblike rada.
2. Stručna i humana nega
Vaspitni rad, u ovom uzrastu, ostvaruje se najvećim delom kroz stručnu negu deteta. Nega obuhvata: negu kože, kose, održavanje zdravlja, boravak na vazduhu - izbor odgovarajuće odeće i obuće, individualni ritam namirenja potreba, mere aktivnosti u adaptacionom periodu, uzimanje hrane, navikavanje na čistoću, kontrolu sfinktera i sl.
3. Individualni pristup u radu sa detetom
Individualne razlike treba poštovati u svim fazama rada sa decom, zato što se razlikuju po izgledu, fizičkim osobinama i konstituciji, intelektualnoj obdarenosti, biološkom ritmu, motornoj spretnosti i nizu osobina koje se grupišu u crte temperamenta i karaktera.
4. Ritam života deteta
Ritam života treba da bude prilagođen detetovim fiziološkim i psihološkim potrebama i da istovremeno služi razvijanju aktivnosti organizma i ličnosti deteta.
Potrebno je uspostaviti najracionalniji ritam. Dužinu aktivnosti i odmora nervnog sistema usaglasiti sa ritmom hranjenja deteta. Ritam ne zahteva opšte definisanje trajanja pojedinih aktivnosti već podrazumeva određivanje orijentacionog vremena za svako pojedinačno dete. Svako dete ima svoj red i lični ritam.
5. Period adaptacije na život u predškolskoj ustanovi
Promene u životu deteta su: odvajanje od roditelja, polazak u predškolsku ustanovu, prisustvo novih lica, promena sestara - vaspitača, promena vaspitne grupe, nova hrana i sl., zahtevaju pažljivo postupanje u procesu prilagođavanja deteta na nove okolnosti.
6. Saradnja sa porodicom
Osnove programa vaspitno-obrazovnog rada zahtevaju otvoreni vaspitni sistem koji pretpostavlja da roditelji budu partneri vaspitačima u kreiranju vaspitnih postupaka. Saradnja obuhvata: informisanje, edukaciju i učešće roditelja u vaspitnom radu.
NEGA, VASPITANjE I OBRAZOVANjE DECE POJEDINIH UZRASTA
Uzrast: 12-18 meseci
1. PSIHIČKI RAZVOJ - razvoj motorike, percepcije - socijalno-emocionalnih odnosa i saznajnih funkcija; oblici učenja.
2. NEGA - održavanje higijene, nega i boravak na vazduhu, spavanje, preventivna zdravstvena zaštita, raspored dnevnih aktivnosti.
3. SOCIJALNO-EMOCIONALNI ODNOSI - pripremanje roditelja i deteta za prijem u kolektiv, stvaranje povoljne emocionalne klime tokom obavljanja nege, hranjenja, priprema za spavanje, organizovanja igre i sl., upućivanje dece primerom na međusobne kontakte, saradnju, izbegavanje sukoba i sl.
4. IGRA - organizovanje funkcionalnih, eksploativnih i imaginativnih igara.
5. MOTORIČKE AKTIVNOSTI - podržavanje samostalnog hodanja, penjanja, nošenja, vučenja, guranja, hvatanja sitnih predmeta, saginjanja glave i trupa, čučnja sa uspravljanjem, podizanja i spuštanja ruku, organizovanje aktivnosti igračkama koje se kreću, uklapaju, rasklapaju i sa loptom radi razvijanja preciznosti pokreta prstiju i bolje koordinacije oka i ruke.
6. SENZORSKO-PERCEPTIVNE AKTIVNOSTI - podsticanje slušne osetljivosti bogaćenjem doživljaja tokom nege i hranjenja, savlađivanje zatvorenog i otvorenog prostora, upoznavanje sa osobinama predmeta i prirodnog materijala, doživljavanje prirodnih pojava boravkom na otvorenom prostoru.
7. MUZIČKO-RITMIČKE AKTIVNOSTI - razvijanje interesovanja, pažnje i inicijative za zvuke zvečki i zvučne igračke, pevanje jednostavnih pesama deci o životinjama, predmetima i pojavama, izvođenje malih muzičkih motiva na metalofonu i ksilofonu.
8.