Na osnovu člana 34. stav 6. Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju ("Službeni glasnik RS", broj 10/13),
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donosi
PRAVILNIK
O PODSTICAJIMA ZA OČUVANjE ŽIVOTINjSKIH GENETIČKIH RESURSA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 83 od 20. septembra 2013)
Član 1.
Ovim pravilnikom bliže se propisuju vrste podsticaja za očuvanje životinjskih genetičkih resursa (u daljem tekstu: podsticaji), uslovi, način ostarivanja prava na podsticaje, obrazac zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje, kao i maksimalni iznosi podsticaja po korisniku i po pojedinoj vrsti mere.
Životinjski genetički resursi, u smislu ovog pravilnika, su vrste i rase, odnosno sojevi: podolsko goveče, buša, domaći bivo, domaći - brdski konj, nonius, balkanski magarac, mangulica (crni, beli i crveni soj), moravka, resavka, pramenka (pirotska, krivovirska, bardoka, lipska, vlaško vitoroga i karakačanska), čokanska cigaja, balkanska koza, živina - somborska kaporka, banatski gološijan i svrljiška kokoš.
Član 2.
Podsticaji obuhvataju podršku programu koji se odnosi na održivi ruralni razvoj u cilju unapređenja zaštite životne sredine i očuvanja autohtonih rasa domaćih životinja i to, programu mera za očuvanje životinjskih genetičkih resursa.
Član 3.
Podrška programu iz člana 2. ovog pravilnika obezbeđuje se davanjem podsticaja za sledeće vrste i rase autohtonih domaćih životinja:
1) podolsko goveče i buša (bikovi i krave preko dve godine starosti);
2) podolsko goveče i buša (sva grla od šest meseci do dve godine starosti);
3) domaći bivo (bikovi bivoli i bivolice preko dve godine starosti);
4) domaći bivo (sva grla od šest meseci do dve godine starosti);
5) domaći - brdski konj i nonius (sva grla starija od šest meseci);
6) balkanski magarac (sva grla starija od dvanaest meseci);
7) mangulica, moravka i resavka (priplodni nerastovi i krmače);
8) ovce rase/soja pramenka (pirotska, krivovirska, bardoka, lipska vlaško vitoroga, karakačanska) i čokanska cigaja (sva grla starija od dvanaest meseci);
9) balkanska koza (sva grla starija od dvanaest meseci);
10) živina - somborska kaporka, banatski gološijan i svrljiška kokoš (kokice i petlovi).
Član 4.
Pravo na podsticaje ima fizičko lice - nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, pravno lice i preduzetnik.
Lica iz stava 1. ovog člana pravo na podsticaje ostvaruju pod uslovom da su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava, u skladu sa zakonom kojim se uređuje poljoprivreda i nalaze se u aktivnom statusu i ako su upisana u Registar autohtonih rasa domaćih životinja u skladu sa zakonom kojim se uređuje stočarstvo.
Član 5.
Podsticaji se ostvaruju po grlu, odnosno jedinki za sve vrste i rase životinjskih genetičkih resursa iz člana 3. ovog pravilnika.
Lica iz člana 4. ovog pravilnika pravo na podsticaje ostvaruju ako su vlasnici životinja za koje su podneli zahtev ili je vlasnik životinja član porodičnog poljoprivrednog gazdinstva.
Član 6.
Pravo na podsticaje ostvaruje se tako što lice iz člana 4. ovog pravilnika, u skladu sa zakonom kojim se uređuju podsticaji u poljoprivredi i ruralnom razvoju i ovim pravilnikom, podnosi zahtev na Obrascu - Zahtev za podsticajna sredstva za očuvanje životinjskih genetičkih resursa za ______ godinu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede - Upravi za agrarna plaćanja (u daljem tekstu: Uprava) do 15. oktobra tekuće godine.
Uz zahtev iz stava 1. ovog člana prilaže se sledeća dokumentacija:
1) zapisnik o održanoj selekcijskoj smotri, overen od strane osnovne, regionalne i glavne odgajivačke organizacije;
2) za pravna lica i preduzetnike:
(1) fotokopija kartona deponovanih potpisa (OP - obrazac),
(2) fotokopija rešenja o registraciji Agencije za privredne registre.
Član 7.
Ispunjenost propisanih uslova upoređivanjem podataka iz podnetog zahteva i priložene dokumentacije vrši Uprava u skladu sa zakonom kojim se uređuju podsticaji u poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Prilikom provere ispunjenosti propisanih uslova za ostvarivanje prava na podsticaje iz člana 3. ovog pravilnika sprovodi se kontrola na terenu od strane nadležnog inspektora koji sačinjava zapisnik o izvršenom pregledu i dostavlja ga Upravi.
Član 8.
Posle izvršenog kontrolnog pregleda i utvrđivanja ispunjenosti propisanih uslova za ostvarivanje prava na podsticaje, Uprava rešenjem utvrđuje pravo na korišćenje podsticaja, iznos podsticaja koji se dodeljuju korisniku podsticaja, kao i druge podatke.
Rešenjem iz stava 1. ovog člana naročito se uređuje obaveza korisnika podsticaja da čuva i gaji životinje u tekućoj godini za koju je primio podsticajna sredstva, u skladu sa zakonom kojim se uređuje stočarstvo.
Član 9.
Maksimalni iznos podsticaja po korisniku je 1.000.000 dinara.
Maksimalni iznosi podsticaja po vrsti podsticaja dati su u Prilogu - Maksimalni iznosi podsticaja po vrsti podsticaja, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Član 10.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-00121/2013-09
U Beogradu, 13. septembra 2013. godine
Ministar, prof. dr Dragan Glamočić, s.r.