Na osnovu člana 20. stav 1. Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju ("Službeni glasnik RS", broj 18/10),
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja donosi
PRAVILNIK
O POSEBNOM PROGRAMU OSTVARIVANjA VASPITNO-OBRAZOVNOG RADA U ODGOVARAJUĆIM ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 124 od 29. decembra 2012)
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuje se poseban program ostvarivanja vaspitno-obrazovnog rada u odgovarajućim zdravstvenim ustanovama za decu na bolničkom lečenju (u daljem tekstu: Program).
Član 2.
Programom se utvrđuje vreme, mesto i način ostvarivanja Programa, način uključivanja roditelja i druga pitanja od značaja za ostvarivanje Programa.
Član 3.
Program je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Član 4.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 110-00-87/2012-07
U Beogradu, 20. decembra 2012. godine
Ministar, prof. dr Žarko Obradović, s.r.
PROGRAM OSTVARIVANjA VASPITNO-OBRAZOVNOG RADA SA DECOM NA BOLNIČKOM LEČENjU
Poseban program koji se ostvaruje u odgovarajućim zdravstvenim ustanovama za decu na bolničkom lečenju je specifičan oblik ostvarivanja vaspitno-obrazovnog rada u cilju pružanja mogućnosti i podsticaja za igru, interakciju i razonodu i unapređivanja opštih i zdravstvenih uslova dece na bolničkom lečenju. Program ima za opšti cilj da obezbedi dobrobit i doprinese celovitom razvoju deteta predškolskog uzrasta tako što će mu pružati uslove i podsticaje da razvija svoje sposobnosti i svojstva ličnosti, proširuje iskustva i izgrađuje saznanja o sebi, drugim ljudima i svetu.
Specifičnost Programa odnosi se na organizaciju i realizaciju vaspitno-obrazovnog rada sa decom, vreme, mesto i način ostvarivanja, uloge uključenih strana, način uključivanja roditelja i druga pitanja od značaja za ostvarivanje Programa.
Program, kao sastavni deo predškolskog programa predškolske ustanove, ostvaruje se u skladu sa osnovama programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja, u meri u kojoj zdravstveno stanje deteta to dozvoljava, s ciljem održanja kontinuiteta vaspitno-obrazovnog procesa i pripreme za polazak u školu dece koja su na bolničkom lečenju.
Za dete uzrasta od pet i po do šest i po godina, predškolska ustanova koja ostvaruje Program dužna je da osigura pohađanje pripremnog predškolskog programa u zdravstvenoj ustanovi, u skladu sa zakonom.
U ostvarivanju Programa uvažavaju se sve specifičnosti rada sa decom na bolničkom lečenju, kao što su: specifične potrebe dece, karakteristike radnog okruženja, vaspitne grupe, dužina boravka dece, vrste i načini pružanja zdravstvene podrške detetu, tipovi kliničkog tretmana, načini uključivanja roditelja, timski rad sa zdravstvenim osobljem i drugo.
Vaspitač, u saradnji sa licima nadležnim u zdravstvenoj ustanovi, određuje vreme i mesto ostvarivanja Programa, u skladu sa njegovim specifičnostima.
Mesto ostvarivanja Programa je soba u zdravstvenoj ustanovi u kojoj je dete, kao i čekaonica, bolnička